Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Burza zastała ich na autostradzie. Tak się zachowali kierowcy

437

Ostatnie dni upływają nam pod znakiem burz, którym towarzyszą intensywne opady deszczu, a miejscami także grad. Niestety synoptycy nie mają dla nas dobrych wieści. Okazuje się, że wielu z nas nadal nie wie, jak powinniśmy zachować się, kiedy burza zastanie nas w trasie. Dowodem na to jest nagranie zamieszczone na portalu X. Niewiarygodne, co zrobili kierowcy.

Burza zastała ich na autostradzie. Tak się zachowali kierowcy
Tego nigdy nie rób na autostradach. To stwarza bezpośrednie zagrożenie (Twitter)

Ostatnie dni przyniosły nam burzową aurę z ulewnymi opadami deszczu. Sezon burzowy w naszym kraju dopiero się rozpoczął, co oznacza, że musimy przygotować się na więcej dni z ulewami i piorunami. Wielu kierowców wciąż nie wie, jak zachować się, kiedy nawałnica zastanie nas w trasie, co stwarza dla nich i dla innych uczestników ruchu poważne zagrożenie.

Bo choć eksperci zalecają w trakcie szczególnie intensywnej ulewy i burzy przerwanie podróży i poczekanie na poprawę pogody, to nie należy robić tego w takim miejscu.

Z dość ryzykowanego rozwiązania skorzystało część kierowców widocznych na nagraniu zamieszczonym na profilu Bandyci Drogowi na portalu X. Widać na nim, jak samochody zatrzymują się na poboczu drogi szybkiego ruchu i pod jednym z wiaduktów, włączając światła awaryjne. Dlaczego należy tego unikać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczny billboard runął na stację pełną ludzi. Moment katastrofy w Mumbaju

Zatrzymując samochód w takim miejscu, musimy pamiętać, że przy ograniczonej widoczności i wydłużonej drodze hamowania o karambol nietrudno. Do tego poruszające się drogą samochody mogą wpaść w poślizg i uderzyć w samochody znajdujące się na poboczu.

Kiedy burza zastanie nas na autostradzie, najbezpieczniej będzie zjechać do najbliższego MOP-u lub na stację benzynową, gdzie będziemy mogli przeczekać najgorsze. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, zmniejszmy prędkość i zachowajmy większy dystans od jadących przed nami pojazdów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

O tym warto pamiętać, gdy w samochodzie zastanie nas burza

W trakcie burzy najbezpieczniej będzie pozostać w samochodzie. Karoseria naszego pojazdu zadziała, jak klatka Faradaya, izolując nas od wyładowań atmosferycznych. W trakcie uderzenia piorunu kierowca i pasażerowie będą bezpieczni.

Należy także unikać zatrzymywania się w pobliżu metalowych konstrukcji i w pobliżu drzew. Połamane przez wiatr konary, gałęzie lub uszkodzone elementy konstrukcyjne może stanowić śmiertelne zagrożenie. Nie parkujmy także w obniżeniach terenu, bo po intensywnych opadach deszczu może się gromadzić w nich duża ilość wody.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić