o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Był molestowany przez księdza. Mówi, co zrobił Dziwisz

888
Podziel się

Pan Adam jako dziecko był molestowany przez księdza. Po 20 latach postanowił zgłosić to ówczesnemu metropolicie krakowskiemu Stanisławowi Dziwiszowi. Mężczyzna twierdzi, że duchowny bardzo mu pomógł.

Był molestowany przez księdza. Mówi, co zrobił Dziwisz
Kardynał Stanisław Dziwisz (Getty Images)
bDUapPPF

W niedzielnym programie "Między Ziemią a Niebem" TVP1 wyemitowano wywiad z panem Adamem, który w wieku 14-15 lat był molestowany przez księdza. Doszło do tego na początku lat 90. w Parafii św. Klemensa w Wieliczce.

Pan Adam bardzo długo trzymał to w tajemnicy. W 2013 r., gdy miał już żonę i dzieci, przypadkiem wpadł na księdza na giełdzie elektronicznej w Krakowie. Wtedy zdał sobie sprawę, że duchowny może dalej pracować z dziećmi i krzywdzić kolejne osoby.

bDUapPPH

Ofiara księdza o Dziwiszu

Mężczyzna postanowił opisać wszystko w liście do ówczesnego metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. Ku swojemu zaskoczeniu szybko otrzymał odpowiedź z kurii i został zaproszony na rozmowę. Twierdzi, że otrzymał od Dziwisza ogromne wsparcie.

Ksiądz kardynał pierwsze co zrobił – powiedział, że napisałem dramatyczne słowa, że to są dramatyczne przeżycia, że bardzo mi współczuje, że chciałby zrobić, co w jego mocy, żeby mi pomóc. Spotkanie z nim i te słowa były dla mnie zdziwieniem. Szczerze powiedziawszy myślałem, że zostanie to "zamiecione pod dywan". Tak jak się teraz przekazuje wszystkim, że zamiatano pod dywan. A tu nagle słowa pokrzepienia. I widziałem w tym człowieku autentyczną troskę. I takie zaniepokojenie, że do tego doszło - powiedział pan Adam, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną.
Drugą rzeczą taką, której nie przewidziałbym w żadnym scenariuszu, to że jak już opowiedziałem co się stało, jakby na potwierdzenie tych swoich słów w liście, kardynał zapytał: czy pan zna wszystkie możliwości prawne jakie panu przysługują? Czy potrzebuje pan pomocy? Czy będzie pan sprawę zgłaszał w sądzie cywilnym? Jeżeli będzie pan podejmował jakieś kroki, to czy ma kto się tym zająć, czy też będzie pan chciał wsparcia w procesie cywilnym? - dodał.
bDUapPPN

Pan Adam twierdzi, że kard. Dziwisz poinformował go, że Kościół podejmie kroki prawne w tej sprawie. Dał mu czas do namysłu, czy jest gotowy na to, by zeznawać przed kościelnymi prawnikami.

Nikt mnie do niczego nie nakłaniał, nikt mi niczego nie sugerował. Tylko to były moje, osobiste, dojrzałe decyzje. Stwierdziłem, że jeżeli ksiądz kardynał będzie nad tym trzymał pieczę, to idziemy w stronę procesu kościelnego, zgodnie z prawem kanonicznym - opowiada mężczyzna, którego cytuje Katolicka Agencja Informacyjna.
bDUapPPO

Jak podaje TVP, ksiądz, który był sprawcą nadużyć, został skazany na życie w odosobnieniu. Pan Adam twierdzi, że mu wybaczył, a kara, którą dostał, jest bardzo dotkliwa.

Zobacz także: Robert Fidura o liście bpa Janiaka: stek kłamstw, tam nie było słowa prawdy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUapPQi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(888)
Damian
2 miesiące temu
Świetna laurka TVP. Nie wierzę w ani jedno słowo!
Trytytek
2 miesiące temu
Czyli ofiara się poskarżyła Dziwiszowi, ten ja poklepał z troską po plecach, a pedofili został wysłany na "odosobnienie"? Żadnego oskarżenia, sądu, wyroku. I molestowany pan uważa, że to wystarczająca i surowa kara? Dobrze zrozumiałem?
Zbyszek
2 miesiące temu
Widać jasno, że sprawa została zatajona przed wymiarem sprawiedliwości co powinno być karane.
bDUapPQj
ona
2 miesiące temu
Wow! Skąd on się wziął?
miziu
2 miesiące temu
dziwisz się zdziwił
Najnowsze komentarze (888)
Niepocieszeni
2 miesiące temu
Dziwisz wraz z polska ekipa na watykanie,kucharki,pomocnicy,pocztowcy,doradcy zostali przez Benedykta XVI wyslani na zawsze do Polski.Koniec samorzadzenia sie.
Zbigniew
2 miesiące temu
Uważam że Kaczyński zniszczył autorytet kościoła, bo wciągnął ich do polityki. I właśnie dlatego że polityka to szambo a kościół zbliżył się do polityki więc i szambo ochlapało kościół. Już prawie tak jest że Kaczyński wygłasza przy rożnych okazjach typowo kościelnych Homilie , róbcie tak dalej , a będzie z kościołem coraz gorzej. I nie pomorze wam śpiewanie ,,o ojczyznę dojną , daj nam wrócić panie '' I nawet ta pieśń ( bardzo piękna katolicka i patriotyczna pieśń) została wprzęgnięta do polityki. W tej chwili już nie wiadomo kto rządzi kościołem biskupi czy Kaczyński. Co więcej , PIS i niektórzy w niej politycy urodzili są do systemu totalitarnego a nie demokratycznego, których nie stać, nie wiem czy to z powodu wieku lub innych przyczyn do tego nowego systemu się przystosować, o który niektórzy walczyli. Kaczyści nie lubią demokraci bo urodzili się w komunie i innego systemu nie znają. Nawiasem mówiąc ta przypadłość dotyka nie tylko polityków  ale także w dużej części hierarchów kościelnych kościoła katolickiego, którzy milczą kiedy dzieją się rzeczy przerażające. Czyli z jednej strony wypłukujemy rzeczy najbardziej istotne a drugiej strony próbujemy szczuć jednych na drugich.
Ciekawy
2 miesiące temu
Dobra współpraca na linii TVP - Kościół.
pan adaś już ...
2 miesiące temu
Dziwisz chodzi i "relikwie relikwie tanio po janie pale relikwie relikwie tanio sprzedam"
matros
2 miesiące temu
bzdury wypisujecie tak jest oczyszczany kler a resztę pod dywan na plebanii,proszę spojżeć na uśmieszek Dziwisza
Ela
2 miesiące temu
Baju,baju wszystko ustawka,kto wie może za kasę,nie wierzę w ani jedno słowo,jeszcze Dziwisz mu pomógł,no chyba ,że był z rodziny Dziwisza to możliwe bo całą rodzinę wynagrodził sowicie.
aaa
2 miesiące temu
Jestem katolikiem.To co piszą o hierarchi kościelnej jest nagonką.Wiadomo,że zboczeni ludzie są we wszystkich warstwach społecznych dlaczego nie piętnują innych warstw
emigra
2 miesiące temu
Ale ściema. Pan Adam, a żona Ewa. Ha ha ha ha
bDUapPQb
Opolanla
2 miesiące temu
WKU. Wia mnie takie paplanie chłopak 15 lat nie wie co to pedofilia? Dopiero po latach wyznaje ze go ksiądz molestował, co jest grane chęć forsy czy sława albo albo jak tak bylo to czemu gdzie byli rodzice
sed
2 miesiące temu
Co to znaczy to kościelne odosobnienie, czy to że siedzi sobie, nic nie robi i podają pod ryj żarcie?.
Katecheta
2 miesiące temu
Żenująco prymitywna "ściema" Piowsko-Kościółkowej TVP. W tak dziecinnie niewiarygodny sposób Kurski odpłaca się Dziwiszowi za zgodę na jego rozwód drugi już ślubu kościelny. W swojej tępocie nawet nie zdaje sobie sprawy, że tym sfingowanym przykładem, ale tym razem wbrew swoim nieczystym intencjom, nieświadomie dostarczył "dowodów" przeciwko Dziwiszowi, który ukrył przed wymiarem sprawiedliwości kolejne przestępstwo i kolejnego pedofila w sutannie uchronił przed karą. Czyli postąpił dokładnie tak jak postępuje Kościół we wszystkich pedofilskich aferach. Zamiótł sprawę pod dywan i ukrył pedofila. Oczywiście wobec ofiary zwyrodnialca wyraził "ból i współczucie a wobec przestępcy w sutannie słowne "potępienie". Czyli nic nowego. Kolejna bajka dla ogłupionej przez KK gawiedzi
Takie
2 miesiące temu
Ahahaaha Życie w odosobnieniu....siedzi na drugim końcu Polskia Polski albo lepiej w Watykanie ... Nie było wyroku w sądzie cywilnym ..nie było sprawy ...to takie w stylu duchownych
Lud pobożny.
2 miesiące temu
Burza w szklance wody.
o.rydzik
2 miesiące temu
ALLELUJA I DO PRZODU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić