o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Ksiądz gorzko o Janie Pawle II. "Nie mógł nie wiedzieć o tych sprawach"

110
Podziel się

Co chwila pojawiają się kolejne oskarżenia wobec duchownych dotyczące pedofilii w polskim Kościele. Część hierarchów konsekwentnie odpiera te zarzuty. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski skrytykował jednak taką postawę i podkreślił, że o pedofilii w Kościele musiał wiedzieć Jan Paweł II.

Ksiądz gorzko o Janie Pawle II. "Nie mógł nie wiedzieć o tych sprawach"
Ks. Isakowicz-Zalewski twierdzi, że Jan Paweł II miał wiedzieć o pedofilii w Kościele (Getty Images)
bEJQoWZh

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ocenił, że papież musiał wiedzieć o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez duchownych. W rozmowie z dziennikarką "Faktu" Kamilą Biedrzycką podkreślił, że prawdopodobnie niewiele mógł jednak zrobić. Wiele decyzji było bowiem podejmowanych za niego.

Jan Paweł II nie mógł nie wiedzieć o pewnych sprawach. I to jest najdelikatniejsze co mogę powiedzieć. Wszystko wskazuje na to, że wiedział, natomiast według mnie był bezsilny – powiedział ksiądz, cytowany przez "Fakt".
bEJQoWZj

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? "Nie potrafił reagować"

Zdaniem duchownego brak reakcji ze strony Jana Pawła II na doniesienia o skandalach pedofilskich nie wynikał z jego złej woli. Papież miał wielokrotnie potępiać pedofilię. Trudno jednak było mu cokolwiek z tym problemem zrobić.

Na pewno nie popierał zła, jego wypowiedzi były radykalne. Ale jego otoczenie robiło wszystko, żeby pozostało to tylko na słowach. Zwłaszcza ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II to była jego bezsilność w tych sprawach – stwierdził w rozmowie z "Faktem" ks. Isakowicz-Zaleski.

Główną winę za tuszowanie pedofilii ma zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego ma ponosić najbliższe otoczenie polskiego papieża. Informacje przedostające się do Jana Pawła II miały być cenzurowane. Przez to część spraw nie wychodziła na światło dzienne.

bEJQoWZp
Nawet jeśli informacje się przebijały, jak ws. abp. Paetza, to nic się z tym dalej nie działo. Otoczenie miało taki wpływ, że papież już wiedział o pewnych sprawach, ale już nie potrafił na nie reagować – dodał duchowny.

Krytyczna ocena pontyfikatu Jana Pawła II. "Stawianie mu lukrowanego pomnika nie ma sensu"

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zauważył, że należy krytycznie podchodzić do ostatnich lat pontyfikatu Jana Pawła II. Wiele decyzji miało być wtedy podejmowanych za niego. Zdaniem duchownego należy oceniać jego postać jako całość.

Był człowiekiem schorowanym i z taką prawdą trzeba się zderzyć. To też pomoże pokazać, że postać Jana Pawła II, nawet jeżeli pojawi się jedna czy druga rysa, trzeba ocenić całościowo. Ale też stawianie mu takiego lukrowanego pomnika jest bez sensu – stwierdził powiedział w wywiadzie z dziennikarką "Faktu" ksiądz.
bEJQoWZq

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił, że należy unikać nadmiernego uwielbienia dla Jana Pawła II. Wciskanie polskiego papieża wszędzie, gdzie się da, ma przynosić skutek odwrotny do zamierzonego.

Ileż można jeszcze postawić pomników i mówić, że papież jeździł na nartach i co jadł na śniadanie? To już są absurdy. Potrzeba krytycznej oceny ostatnich lat pontyfikatu. Bo widać wyraźnie, że Benedykt XVI podjął takie działania. On wiedział gdzie są te błędy i rysy. Ale jemu się nie udało rozwiązać problemów Kościoła i złożył rezygnację – podsumował.

Obejrzyj także: To nie Jan Paweł II decydował w sprawach o molestowanie? Były duchowny Tomasz Polak wyjaśnia mechanizm

bEJQoWZr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJQoWZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(110)
Antybiotyk
miesiąc temu
Nie sądz,sam będziesz sądzony. Ludzie czynią zło i obrażają Boga za co przyjdzie zapłacić. Żaden człowiek nie jest wszechmocny.
XYZ
6 miesięcy temu
Święte słowa Księdza, Jan Paweł II świętym nie jest, czy to się komuś podoba, czy nie. Zawiódł na całej linii. Za wcześnie został świętym.
Dawidb
8 miesięcy temu
Slaba wiedza o Janie Pawle II. Zrozumie go ten co przeczyta uwaznie Pamiec I Tozsamosc.
bEJQoWZL
DziadekBogdan
8 miesięcy temu
Jeżeli wiesz o zbrodniach i nic z tym faktem nie robisz to jesteś tak samo winny.
Okinczyc
8 miesięcy temu
Pontyfikat Jana Pawla II byl bardzo dlugi i owocny. Zrobil wiele dobrego. Pewne grupy chca Go wymazac z historii bo byl Polakiem. Tak samo jak sola w oku jest dla nich Robert Lewandowski. Jezeli ktos pochodzi z Ameryki Pd. Afryki to ok ale Europa Wschodnia, Polska to dla nich zaraza.Przykra prawda.
MIRA
8 miesięcy temu
To znaczy, ze papież to marionetka.Nie wierze w to, ze nie wiedzial ,co to za szef, który nic nie wie, ale wie ,ze może korzystać ze wszystkich dobrodziejstw pełnionego urzędu.Zwiedził cały świat, bo zawsze był turysta a tu darmowa jazda, do tego wszyscy mu sie kłaniali, wiwatowali a wiemy ze był świetnym aktorem, lubił publikę.Wiedział o wszystkim tylko Watykańska maksyma - możesz broić tylko nie możesz dać sie złapać, załatwiała wszystkie przekręty nie tylko pedofilie .
prokop
8 miesięcy temu
Niektórych ludzi sam diabeł nie rozszyfruje a co dopiero Papież ,czy Prezydent. Ludzie sami powinni na siebie zwracać uwagę i czynić dobro. Te wasze idiotyczne krytyki aż w tyłku strzykają. Czepcie się autobusów a nie porządnych ludzi. Szliście za Papieżem nawet na koniec świata ogromnymi grupami i nawet niektórzy płakali. Większość z was to fałszywi Faryzeusze i Prorocy. W każdym z waszych środowisk byli pedofile ,nawet we własnych domach i nic z tym nie zrobiliście i wasze dzieci bezbronne cierpiały. Człowiek to najgorsza bestia chodząca na tym świecie .Niszczą się wzajemnie.
Borowy
8 miesięcy temu
Jakim prawem ten ormiański podjudzacz wypowiada się tak autorytatywnie w wielu sprawach? Jakie ma dowody ?, skąd o tym wszystkim wie? Na wszystkim się zna, na sprawach watykańskich, na sprawach ukraińskich, na sprawach tajnych współpracowników SB, na mordach dokonanych przez Turków !!!. A może tak by zabrał się w końcu za to, do czego się zobowiązał poprzez święcenia kapłańskie! A jak nie to wonnnn z KOŚCIOŁA, który obejdzie się bez takich duszpasterzy!!!
Danka XXZ
8 miesięcy temu
W Polsce działa grupa komunistycznych stalinowskich prześladowców Kościoła Polskiego na czele z Isakowiczem Zalewskim wspierana przez byłych pogrobowców z SB i UB, którzy mają wsparcie w totalnej opozycji z KO , PSL, Konfederacji i Lewaków ,a która chce zniszczyć dobre imię Świętego Jana Pawła II , który zmienił oblicze Świata i obalił ustrój komunistyczny.
SwbKC
8 miesięcy temu
Towarzysz Isakowicz Zalewski jest pierwszym LUCYFEREM w Polsce ,który walczy z kościołem w Polsce i na Świecie ,toczony przez Belzebuba naciskami atakuje wszystkich hierarchów kościoła w Polsce i na Świecie , bo musi wywiązać się ze swoich obowiązków nadanych mu przez Lucypera .
RedPill
8 miesięcy temu
Hm... nie dziwię się, że w średniowieczu było to możliwe, ale w dzisiejszych czasach ludzie też dają się tak nabierać? Święty, który ukrywa filkówPedo, spreparowane na siłę cuda... No ale każda sekta działa na podobnych zasadach.
Jol
8 miesięcy temu
Dopisanie komuś czegoś po jego śmierci jest bardzo krzywdzące bo nie daje możliwości obrony takie ataki są coraz częstsze i według mojej oceny nie na miejscu .człowiek tak wielkiej wiary i pokory jakim był Święty Jan Paweł II powinien odpoczywać w spokoju a my ludzie powinniśmy zastanowić się nad swoim postępowaniem co chcemy osiągnąć przez krytykowanie i opakowanie innych, komu tak na prawdę służymy Bogu czy szatanowi .Życie na ziemi kończy się i co dalej zastanówmy się co nas wtedy spotka gdy znajdziemy się po tamtej stronie a tamta strona istnieje zainteresuje się czytaj poszerzają swoją wiedzę a wówczas spojrzysz na to co robisz zgoła inaczej może warto? Jak mawiał Święty Jan Paweł II Życie ucieka wieczność czeka .Na jaką zapracujesz taką otrzymasz......
Aska
8 miesięcy temu
To po co komu Papież jak nic nie może zrobić ??To kto rządzi tak naprawdę... mafia???I jak można nie wiedzieć???Tylu wiedziało i tylko On jeden NIE,był, przykro to napisać ,ale nie mam innego słowa TĘPY i dlatego wybrali go Papieżem żeby reszta mogła robić co chciała.Coś tu śmierdzi i to mocno,każdy to wie.Kiedyś miałam zdjęcie Papieża ,na lodówce,magnesik.Już trochę czasu temu WYRZUCIŁAM JE DO ŚMIECI.NIE mogłam na nie patrzyć ,zaraz myślałam o pedofilach którzy byli i SĄ bezkarni w KK,człowiekowi robiło się niedobrze we własnej kuchni.
bEJQoWZD
tina102
8 miesięcy temu
Przecież Wojtyłła nie jest świętym.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić