Była zapieczętowana od tysięcy lat. Niebywałe odkrycie na Gibraltarze

234

Podczas badania jaskini na Gibraltarze naukowcy dokonali niebywałego odkrycia. Udało im się odnaleźć komorę zamkniętą piaskiem przez około 40 tysięcy lat.

Była zapieczętowana od tysięcy lat. Niebywałe odkrycie na Gibraltarze
Niesamowite odkrycie na Gibraltarze (Gibraltar National Museum)

O niesamowitym odkryciu poinformowało Narodowe Muzeum Gibraltaru. Zespół dyrektora Finlaysona badał jaskinię Awangardy na Gibraltarze. Badaczom udało się dotrzeć do komory, która była zamknięta przez piasek od ponad 40 tysięcy lat.

Naukowcy wysnuli już pierwsze teorie dotyczące komory. Według nich ta musiała zostać zamknięta przez neandertalczyków, gdyż to właśnie na okres ich życia datowana jest ta czynność. Komora ma 13 metrów długości i powstały w niej imponujące stalaktyty. Wewnątrz znaleziono szczątki rysia, hien i sępów płowych, a także dużego trąbaka - ślimaka morskiego, który prawdopodobnie został wniesiony do komory przez neandertalczyka.

Naukowcy planują przeprowadzić w komorze wykopaliska. Mają nadzieję, że uda im się tam odnaleźć miejsca pochówków neandertalczyków. W jej pobliżu znaleziono już ząb mleczny 4-letniego dziecka. Najprawdopodobniej ciało zmarłego przyniosły hieny. Uczeni spekulują, że ten system jaskiń mógł być jednym z ostatnich miejsc, w których żyli neandertalczycy.

Zobacz także: Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej. „Każdy, kto atakuje działania SG, gra ręka w rękę z Łukaszenką”
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić