Chaos na Dworcu Centralnym w Warszawie. Wszyscy mówią to samo

W niedzielę wieczorem liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion – poinformowała Straż Graniczna. Ukraińcy przyjeżdżają do naszego kraju samochodami i pociągami. Wolontariusze alarmują, że pomoc nie jest odgórnie skoordynowana, panuje chaos.

Chaos na Dworcu Centralnym w Warszawie. Wszyscy mówią to samo
Na Dworcu Centralnym w Warszawie setki Ukraińców wciąż potrzebują pomocy (Facebook, Warszawski Strajk Kobiet)

W poniedziałek w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z Dworca Centralnego w Warszawie. Widać na nich zagubionych obywateli Ukrainy, którzy dopiero co przyjechali do stolicy. Choć na miejscu działają już wolontariusze, cały czas brakuje rąk do pracy.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wolontariusze apelują o pomoc

Aktywiści udzielający wsparcia uchodźcom zaapelowali o pomoc w sieci. Warszawski Strajk Kobiet poinformował we wpisie na Facebooku, że poszukiwane są osoby mówiące po ukraińsku i rosyjsku. Wolontariusze proszą także o dostarczenie jedzenia i kosmetyków. Komentujący dziwią się, że władze nie koordynują akcji, różne grupy wolontariuszy działają na własną rękę.

Czy naprawdę nie można tego koordynować, czy nie ma nikogo odpowiedzialnego? Masakra – czytamy w komentarzach.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Chaos na Dworcu Centralnym. Wojewoda zapowiada podgrzewany namiot

Sprawną pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną zorganizowano na dwóch innych warszawskich dworcach – Zachodnim i Wschodnim. Obiektami tymi zarządza miasto. Dworzec Centralny znajduje się jednak pod jurysdykcją wojewody mazowieckiego.

W niedzielę wieczorem zespół Konstantego Radziwiłła zapowiedział zorganizowanie trzech wysp: jedna z nich przeznaczona będzie dla wojewody, druga dla mieszkańców, a trzecia dla harcerzy. Ta pierwsza będzie pełniła funkcję punktu informacyjnego.

Przebywającym na dworcu rozdawane mają być karty z darmowym internetem. W planach jest także ustawienie podgrzewanego namiotu, który będzie pełnił funkcję poczekalni. W środku mają znaleźć się ławki i krzesełka.

Niewykluczone, że będą tam też wydawane posiłki – wyjaśnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił, że plan pomocy jest dobry. Dodał, że potrzebny jest punkt medyczny i zapewnił rządzących o gotowości do podjęcia współpracy.

Dworzec Centralny nie może nie mieć profesjonalnego punktu medycznego. W obecnej sytuacji odpowiedzialność za jego zorganizowanie spoczywa na PKP. Uzyskaliśmy zapewnienie, że punkt medyczny powstanie w miejscu dotychczasowego punktu szczepień – przekazał Trzaskowski.

Obejrzyj także: Pomoc rządu dla uchodźców z Ukrainy? Schetyna: Ten etap się zakończy

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić