Chcieli kasacji wyroku dla księdza pedofila. Tak zareagował sąd

411

Katecheta z Koniecpola woził do lasu motorem 13-letnią dziewczynkę, by wykorzystywać ją seksualnie, a gdy został za to skazany, wniósł o kasację wyroku. Na takie rozwiązanie jednak nie przystał Sąd Najwyższy.

Chcieli kasacji wyroku dla księdza pedofila. Tak zareagował sąd
ksiądz katecheta wykorzystywał seksualnie swoją uczennicę. Chciał uniknąć kary więzienia (Adobe Stock, DAREK11)

Wyrok w sprawie katechety zapadł w czerwcu 2022 roku. Ksiądz Michał P. został wówczas skazany na trzy lata więzienia za seksualne wykorzystanie swojej trzynastoletniej uczennicy.

Nadużyć duchowny miał się dopuścić w 2013 roku, gdy na parafię w Koniecpolu pod Częstochową trafił jako wikary na kilka miesięcy zaraz po swoich święceniach.

I choć jak podaje Gazeta Wyborcza, kuria już wcześniej wiedziała o czynach księdza Michała P. , duchowni dopiero po emisji filmu braci Sekielskich złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Brak współpracy Episkopatu? „Biskupi się boją”

Wcześniej wszczęto jedynie postępowanie kanoniczne, podczas którego ksiądz był przenoszony pomiędzy parafiami w diecezji kieleckiej, a na koniec miał zostać wydalony ze stanu kapłańskiego.

Już wtedy odwołał się do Watykanu, gdzie zdecydowano o złagodzeniu kary polegającej na zakazie pracy z młodzieżą.

Ostatecznie Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał winę księdza i w październiku 2022 roku skazał go na trzy lata więzienia.

Duchowny był pierwszym mężczyzną, z którym dziewczyna miała zbliżenie seksualne. Oskarżony wykorzystał swą pozycję społeczną: był księdzem, jej katechetą - podkreślał w cytowanym przez Gazetę Wyborczą wyroku sąd.

Mimo to kasacji dla swojego klienta domagał się obrońca księdza Michała P. Została ona odrzucona i ksiądz odsiedzi wyrok w rzeszowskim więzieniu.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić