o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Chiński łazik na Marsie. Posłuchaj pierwszych dźwięków, które przesłał

3
Podziel się

Łazik Zhurong, który od połowy maja przebywa na czerwonej planecie, przesłał na Ziemię pierwsze dźwięki. Na udostępnionym przez chińską telewizję nagraniu widać wyjazd łazika na powierzchnię Marsa. Chińczycy chcieli w ten sposób udokumentować brzmienie wiatru.

Chiński łazik na Marsie. Posłuchaj pierwszych dźwięków, które przesłał
Chiński łazik na Marsie (YouTube)
bEIPItPF

Chiński łazik Zhurong przebywa na Marsie od 14 maja. W tym czasie obserwuje powierzchnię planety i kilkakrotnie już wysyłał na Ziemię zdjęcia lądu. Kilka dni temu przesłał również pierwsze nagranie audiowizualne do Chin, na którym uwieczniono pierwszy wyjazd łazika na powierzchnię planety 22 maja.

W komplecie znajdują się również uwiecznione na Marsie dźwięki oraz nagrania z jazdy po marsjańskim lądzie. Poza tym Chińczycy zawarli w nagraniu także moment opadania „przesyłki” przymocowanej do spadochronu. Dzięki temu filmikowi Chińczykom udało się udokumentować brzmienie wiatru na Marsie.

bEIPItPH

Łazik wylądował w połowie maja

Łazik Zhurong dotarł na Mars na pokładzie orbitera Tianwen-1. Wystartował on z Ziemi w lipcu 2020 roku i dotarł na orbitę Marsa w lutym tego roku. Z kolei marsjański łazik Zhurong wylądował na planecie 14 maja. Jego misja jest jedną z wielu, jakimi w ostatnim czasie zajmują się Chińczycy, regularnie powiększając swoje wpływy w przestrzeni kosmicznej.

Zhurong waży około 240 kilogramów. Ma spędzić na Czerwonej planecie około 90 marsjańskich dni. W tym okresie zajmuje się badaniem powierzchni z użyciem kamer nagrywających w wysokiej rozdzielczości.

bEIPItPN

Ma zbadać powierzchnię

Łazik zbada też to co znajduje się pod powierzchnią za pomocą specjalnego radaru. Ma też wmontowaną kamerę wielospektralną, a także instrumentu monitorującego warunki pogodowe. Ma też detektory pola magnetycznego. Dzięki nim będzie mógł zbadać skład powierzchni.

W skład misji wchodzi też orbiter Tianwen-1, który został zaprojektowany tak, aby przetrwać pełny rok marsjański, czyli około 687 ziemskich dni.

bEIPItPO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIPItQi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Tomi
4 miesiące temu
DJ mix
Słuchać było
4 miesiące temu
Dwa wystrzały.....
kloss88
4 miesiące temu
Slychac dzwieki i odglosy Polakow ktorzy beda grilla rozpalac i flaszke obalac , Brawo nasi
bEIPItQj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić