Chiński łazik na Marsie. Posłuchaj pierwszych dźwięków, które przesłał

3

Łazik Zhurong, który od połowy maja przebywa na czerwonej planecie, przesłał na Ziemię pierwsze dźwięki. Na udostępnionym przez chińską telewizję nagraniu widać wyjazd łazika na powierzchnię Marsa. Chińczycy chcieli w ten sposób udokumentować brzmienie wiatru.

Chiński łazik na Marsie. Posłuchaj pierwszych dźwięków, które przesłał
Chiński łazik na Marsie (YouTube)

Chiński łazik Zhurong przebywa na Marsie od 14 maja. W tym czasie obserwuje powierzchnię planety i kilkakrotnie już wysyłał na Ziemię zdjęcia lądu. Kilka dni temu przesłał również pierwsze nagranie audiowizualne do Chin, na którym uwieczniono pierwszy wyjazd łazika na powierzchnię planety 22 maja.

W komplecie znajdują się również uwiecznione na Marsie dźwięki oraz nagrania z jazdy po marsjańskim lądzie. Poza tym Chińczycy zawarli w nagraniu także moment opadania „przesyłki” przymocowanej do spadochronu. Dzięki temu filmikowi Chińczykom udało się udokumentować brzmienie wiatru na Marsie.

Łazik wylądował w połowie maja

Łazik Zhurong dotarł na Mars na pokładzie orbitera Tianwen-1. Wystartował on z Ziemi w lipcu 2020 roku i dotarł na orbitę Marsa w lutym tego roku. Z kolei marsjański łazik Zhurong wylądował na planecie 14 maja. Jego misja jest jedną z wielu, jakimi w ostatnim czasie zajmują się Chińczycy, regularnie powiększając swoje wpływy w przestrzeni kosmicznej.

Zhurong waży około 240 kilogramów. Ma spędzić na Czerwonej planecie około 90 marsjańskich dni. W tym okresie zajmuje się badaniem powierzchni z użyciem kamer nagrywających w wysokiej rozdzielczości.

Ma zbadać powierzchnię

Łazik zbada też to co znajduje się pod powierzchnią za pomocą specjalnego radaru. Ma też wmontowaną kamerę wielospektralną, a także instrumentu monitorującego warunki pogodowe. Ma też detektory pola magnetycznego. Dzięki nim będzie mógł zbadać skład powierzchni.

W skład misji wchodzi też orbiter Tianwen-1, który został zaprojektowany tak, aby przetrwać pełny rok marsjański, czyli około 687 ziemskich dni.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić