Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Mars. Łazik sfilmował coś bardzo dziwnego. Jest zdjęcie z NASA

33
Podziel się:

Fani astrofizyki żyją w ostatnim czasie dokonaniami łazika Perseverance, który 18 lutego 2021 roku z powodzeniem wylądował na Marsie. Czerwoną Planetę wciąż bada jednak także poprzedni pojazd kosmiczny NASA – łazik Curiosity. Ostatnio zaobserwował bardzo niecodzienne zjawisko.

Mars. Łazik sfilmował coś bardzo dziwnego. Jest zdjęcie z NASA
Łazik NASA Curiosity zaobserwował na Marsie niecodzienne zjawisko. (NASA, Jet Propulsion Laboratory)

Łazik Curiosity przybył na Marsa w 2012 roku. Od tego czasu wykonał wiele pomiarów geologicznych oraz meteorologicznych. W piątek kamery pojazdu uchwyciły jednak coś bardzo unikalnego. NASA pokazuje zdjęcia.

NASA. Chmury nad Czerwoną Planetą. Składają się z suchego lodu

NASA pochwaliło się zdjęciami niecodziennej obserwacji atmosferycznej. Łazik Curiosity sfotografował marsjańskie chmury. Zamiast wody składają się one jednak ze skrystalizowanego dwutlenku węgla.

Mars jest w głównej mierze suchą, lodową pustynią. Mimo to, nad jego powierzchnią tworzą się chmury, wpływające na klimat panujący na planecie. Znacznie różnią się jednak od tych występujących na Ziemi.

Na naszej planecie obłoki składają się najczęściej z zawieszonych w powietrzu kropelek wody. Tymczasem chmury na Marsie zbudowane są z maleńkich drobinek lodu, które krystalizują się wokół cząstek pyłu mineralnego. Przypominają pod tym względem obserwowane na Ziemi obłoki srebrzyste.

Marsjańskie lodowe chmury łazik Curiosity zaobserwował po raz pierwszy już dwa lata temu. Wtedy jednak naukowcy spodziewali się zobaczyć je później i nie byli przygotowani. W tym roku kamery łazika od początku nastawione były na zarejestrowanie lodowych obłoków.

Obserwacje doprowadziły do ​​niecodziennych wniosków na temat natury zjawisk atmosferycznych – ogłosiło w piątek NASA.

Opalizujące chmury na Marsie. Sfotografował je łazik Curiosity

Lodowe chmury Curiosity zaobserwował ponad 60 km nad powierzchnią Czerwonej Planety. Temperatura na tej wysokości jest wystarczająco niska, aby dwutlenek węgla mógł się krystalizować. Badacze twierdzą, że obłoki składają się z suchego lodu.

Dwutlenek węgla w formie stałej nie jest niczym niezwykłym na Marsie. Polarne czapy na obu biegunach planety są pokryte cienką warstwą suchego lodu. Na biegunie północnym pokrywa ta wyparowuje w okresie letnim, zaś na południowym wraz z porą roku zmienia się jej grubość.

Chmury, które sfotografował łazik Curiosity wyróżniają się także spektakularnymi, opalizującymi kolorami. Kryształy lodu obijają promienie zachodzącego słońca, tworząc piękny widok.

Zawsze zachwycają mnie pojawiające się kolory: czerwienie i zielenie, błękity i fiolety. Dobrze jest zobaczyć coś opalizującego w wielu kolorach na Marsie – ocenił fizyk atmosfery z Space Science Institute w Boulder w Kolorado Mark Lemmon.

Obejrzyj także: Wydmy na Marsie. NASA publikuje niesamowite zdjęcie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
Solejuk
8 miesięcy temu
Może to w Nevadzie jest?
Pierre Dolain
8 miesięcy temu
Przeczytaj stary testament to się dowiesz. Tam jest to napisane. Możliwe też, że na Marsie Bóg stworzył człowieka już wcześniej. Czy znasz Jego zamysły?
Pierre Dolain
8 miesięcy temu
Przeczytaj stary testament to się dowiesz. Tam jest to napisane. Możliwe też, że na Marsie Bóg stworzył człowieka już wcześniej. Czy znasz Jego zamysły?
Fred
8 miesięcy temu
A w którym dniu tygodnia Bóg stworzył Marsa bo w niedzielę robił Ziemię.
maks
rok temu
Chmury to dziwne zjawisko???
pawel
rok temu
a w południowej Kenii dzieci Masajów chodzą w podartych ubraniach ...
nnn
rok temu
Dwutlenek węgla kondensuje i tworzy chmury, gdy temperatura dolnych warstw atmosfery spada poniżej minus 110 stopni Celsjusza. Na Ziemi nigdy takie warunki nie występują. Rekord zimna na Antrarktydzie to minus 89 stopni
Nie pokazujci...
rok temu
Tego bo LGBT oskarży was o kradzież ich logo.
Chłopiec Rozt...
rok temu
Czyli drinki z lodem tam będą!
I wlasnie.
rok temu
co to znaczy..?????? W ZIEMI MARSA NIE MA WIGOTNOSZCZI . W POWIETRZA TEZ NIE MA WIGOTNOSZCZI.. WYSTARCZAJACZO.. JAK JEST .. TO TYLKO SEZONOWO.. NA UNIESIENIE CZASTEK WODY W POWIETRZA ABY POWSTAL LOD.. ..... szukamy zycza na marsie..??? W TEJ WYPRAWIE.... MUSK WYSLIJ SWOJA RODZINIE ... I SAM SIE ZABIERZ ..DOBRY POMYSL.. I CO ..????????
waldi
rok temu
krysztalki lodu ??? to dziwne ??? przy takiej niskiej temperaturze to chyba normalne i tak rozrzedzonym gazie.
Ogrodnik
rok temu
A ja już myślałem że Starlinki Elona tam latają 🙄
Na Marsa
rok temu
Wysłać tam działaczy LGBT - będą mieli tęczowe niebo
Ireneusz
rok temu
Cyt. "Łazik Curiosity sfotografował zdjęcie"... Fotografia zdjęcia... gratulacje...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić