Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Chiny ostro do NATO. Sojusz ma trzymać się z daleka od Azji

145
Podziel się:

W poniedziałek między Chinami a NATO doszło do ważnej wymiany zdań. Media zagraniczne w skrócie uznały, że z Chin płynie komunikat do NATO, aby organizacja "trzymała się z daleka od Azji". Jednak wtorkowe spotkanie koniec końców przebiegło w "pozytywnej" atmosferze, ocenia sekretarz generalny NATO.

Chiny ostro do NATO. Sojusz ma trzymać się z daleka od Azji
Wang Yi - minister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej (Getty Images, Michael Sohn)

Chiny chcą, aby NATO skoncentrowało się na sprawach wokół sojuszu transatlantyckiego. Na wodach wokół Chin sporadycznie pojawiają się statki, które należą do obcego, nieznanego państwa, które prowadzą niewiadome działania. Zasugerowano oczywiście, że należą one do członków NATO. Chinom, co oczywiste, taka sytuacja zdecydowanie się nie podoba.

Wang Yi w czerwcu zwrócił się do Jensena Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, aby ten zaczął "w końcu oceniać Chiny w sposób obiektywny i racjonalny". Żadne z państw i organizacji nie może współpracować, jeśli państwa te będą zbierać o sobie informacje z niepewnych źródeł, podkreślił.

[Powinniśmy unikać - przyp. red.] dezinformacji, kłamstw i plotek - powiedział Wang Yi, nie wdając się w szczegóły tego, co miał na myśli.

Chiny ponownie zwracają się do NATO. Padły zaskakujące dla wielu słowa

We wtorek ze strony Chin padły zaskakujące słowa, które wypowiedział Wang Yi. Stwierdził on, że "Chiny nie były i nie będą rywalem NATO", podaje Newsweek.

MSZ określiło rozmowy pomiędzy Chinami i NATO za "pozytywne i konstruktywne". Natomiast sekretarz generalny NATO, na słowa Wanga Yi, odpowiedział, stwierdzając, że NATO także "nie postrzega Chin jako przeciwnika".

Ze strony Stoltenberga pojawił się jednak apel. Zwrócił się on do Chin, aby "przestrzegano zobowiązania i podejmowano odpowiedzialne działania w systemie międzynarodowym", podaje Newsweek.

Sekretarz generalny wezwał Chiny do znaczącego zaangażowania się w dialog, budowanie zaufania i środki przejrzystości dotyczące ich zdolności nuklearnych i doktryny - mówił szef NATO.

Wang Yi o statkach i samolotach NATO, które pojawiają się wokół Chin

Wang Yi wyraził jasny sprzeciw co do aktywności samolotów i statków na wodach wokół Chin i nad lądami. Nie wskazał, które państwo odpowiada za działania.

Region Azji i Pacyfiku nie potrzebuje nowych bloków wojskowych, ani nie powinno być konfrontacji między głównymi mocarstwami, a tym bardziej klikami zaprojektowanymi w celu podżegania do nowej zimnej wojny - mówi chiński polityk.

Po czym dodał:

NATO powinno trzymać się swojego pierwotnego położenia geograficznego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(145)
bebeb
6 miesięcy temu
PO co Indie maja tyle samo obywateli co oni, tam nietrzeba wsparcia wysyłać...
STA3
8 miesięcy temu
Nato to taka UE
PS81
8 miesięcy temu
Świat (ludzie) już chyba nie potrafią spokojnie żyć tylko machać szabelką trzeba... ech
no tak
8 miesięcy temu
Nigdy nie stanę po stronie usa.
FictionofReal...
8 miesięcy temu
W którymś Battlefield (gra) była wojna Europa-USA kontra Rosja-Chiny.Oby to się nie ziściło.
UFO
8 miesięcy temu
Niech jeszcze Chiny przejmą Rosję :))) Wtedy Rosja nie będzie zagrożeniem dla Polski i Europy.
SuperGość
8 miesięcy temu
Stoltenberga ma zacząć "w końcu oceniać Chiny w sposób obiektywny i racjonalny" czyli należy by zaczął od bezprawnej, przeszło 80 letniej okupacji Tybetu, czystkach i eksterminacji własnych obywateli i całych narodowości wewnętrznych nie licujących z ONZetowską Kartą Praw Człowieka, ciągłe próby napaści na suwerenną Republikę Tajwanu i złamanie wszystkich ustaleń i umów dotyczących statusu i praw dla Hongkongu i wreszcie spowodowanie pandemii Covid 19- oto obiektywna ocena działań tych komuszych popaprańców! A racjonalne działania w stosunku do ChRL to zwłaszcza gwarancje bezpieczeństwa i uzbrojenie wszystkich sąsiednich krajów tak by w razie ich napaści mogły się bronić no i rozliczenie finansowe za śmierć już prawie 7 mln ludzi, dziesiątki milionów którzy stracili zdrowie i odszkodowania za jego utratę jak i za straty materialne wynikłe z pandemii. W tych negocjacjach z chęcią pomógł bym Stoltenbergowi i bez żadnych skrupułów wypunktował podstawy, że Region Azji i Pacyfiku właśnie potrzebuje nowych bloków wojskowych i konfrontacji między głównymi mocarstwami, a tym bardziej, że komuniści w ChRL zbroją się ponad potrzeby utrzymania pokojowego status quo i ingerując zbrojnie w funkcjonowanie ościennych państw takich jak Kambodża, Birma czy o dziwo komunistyczny Wietnam są motorem napędzania nowej zimnej a raczej już letniej wojny! Komuniści chińscy to jednak bezczelni głupole którzy prymitywnie myślą, że nikt nie widzi i ich działań i intencji
Schizofrenik
8 miesięcy temu
Franku VAtykański! Otóż Twoje Imperium Tak i Nie jak Sejm Polski 50 na 50 głosów... Widzisz Franku nie masz mocy. Ziemię obległa zaraza, a Ty nic ciekawego nie masz do powiedzenia. Twoi szeregowi w Polsce jeszcze im się wydaje, że mają wpływ, ale Związki Zawodowe Nauczycieli zależni od budżetu alternatywnego wobec skrajności Mówią- NIE! Taki to jesteś Franciszek Nieudacznik. Zatrudnij prawników to usprawiedliwią Twoją Ignorancją niegodną Papieża... Acha! Płatność Prawnikom - Nie z Polskiego Funduszu!!! Słowianie znają takich Piusów! Pochwalony na Bałkanach I Dziękował za Katolików. Pozdrawiam - Biorący tabletki na Naiwność. Się wyspałem. Się obudziłem po śpiączce... I nie wierzę - Taki Piękny Cud europejski.
Schizofrenik
8 miesięcy temu
VAT z Kanaan PKB Polski zaksięgowałeś Franciszku przelew? Mordo Ty Nasza! A z Karolem? Ty Wódkę Piłeś? I co Powiedział? Tyś Frańciszku Takiś Ty Mocny... Karol Wojtyła przemawia jasnowidząco Do Ciebie? Przekaż nam Jego Rymy. On Poeta, Orator, Wielbiciel Satyry...Jego - Karola Słowa zaszczytne są mieć własne wersy w Biblii. I Co? na to mówi Biblia? Czy Nowy Testament pozwala? Czy ŚP. Nieżyjący zakazują? ALE jakby Co? To! A.. I Ile to Kosztuje? Takie Objawienie Senne i Święte samiuśkiego papieża? To My Polacy Zapłacimy! Chyba, że Karol Ci nie Ufa i My będziemy wiedzieć, że - NIE!
Schizofrenik
8 miesięcy temu
Świadomy swojej choroby, wychowany w Kulturze Słowiańskiej, wg. filozifi Greckiej, z prawem odnośnym do Starożytnego Rzymu... a kontekście do sekty Dominikanów, a ja wiem co oni odpier dalej dali, to się Ciebie Franciszek jak się sprytnie nazwałeś... Się Pytam! Kiedy Watykan Wyzwoli Schizofreników? Tyle pytań na początek, bo my też umiemy robić sztuczki Indian z Indii... i wycinać miąższ w dyni na znicz, a zarobi kto? Fabryki zniczy nie płacą VAT na składkę do dotacji na pogrzeb.
srateg
8 miesięcy temu
Mówiąc językiem dyplomacji, im więcej słów o braku zagrożenia tym więcej zagrożenia. NATO wtykając palce między chińskie drzwi szybko wyjmie zmiażdżone.
wb.
8 miesięcy temu
Racjonalnie prowadzona polityka zagraniczna nakazuje państwom i blokom politycznym wiedzieć co dzieje się nie y=tylko u przeciwników ale także czego nie pokazują sojusznicy. Chiny nie mogą być wyjątkiem i jak pokazuje praktyka, same tą zasadę stosują wobec innych i inni kuszą stosować ją wobec Chin.
yzx
8 miesięcy temu
już dawno powinny być gospodarczo odseparowane, ale chciwość sprawia, że takie działania są dla wielu państw nie do przyjęcia
endloch
8 miesięcy temu
Chiny powinny zapłacić za kradzież patentów i technologiczne plagiaty i pandemie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić