Chiny. Rzadki szczep ptasiej grypy u człowieka

58

Władze prowincji Syczuan poinformowały o przypadku zakażenia człowieka szczepem H5N6 ptasiej grypy. To już nie pierwszy przypadek, kiedy człowiek zaraża się od drobiu w Chinach. Rząd uspokaja, że jest to zjawisko incydentalne i nie ma ryzyka epidemii.

Chiny. Rzadki szczep ptasiej grypy u człowieka
Ptasia grypa w Chinach (Getty Images)

W mieście Bazhong w chińskiej prowincji Syczuan 55-letni mężczyzna zakaził się rzadkim szczepem ptasiej grypy (H5N6) - informuje chiński nadawca państwowy CCTV, powołując się na komunikaty lokalnego resortu zdrowia. Obywatel Bazhong trafił do szpitala, a władze nakazały prewencyjne wybicie drobiu hodowanego w pobliżu jego miejsca zamieszkania.

To już nie pierwszy przypadek zakażenia rzadkim szczepem ptasiej grypy w Chinach. 28 maja w organizmie innego chorego zdiagnozowano obecność wirusa ptasiej grypy H10N3. Wówczas władze nie poinformowały, w jaki sposób mężczyzna uległ zakażeniu. Jak ustalono później, najprawdopodobniej zaraził się od drobiu.

Gorączka i inne objawy

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC) potwierdziła w komunikacie, że zakażony szczepem H10N3 trafił do szpitala 28 kwietnia po tym, jak wystąpiła u niego gorączka i inne niesprecyzowane objawy. Ofiarą wirusa padł 41-letni mieszkaniec prowincji Jiangsu na wschodzie kraju.

W Chinach występuje wiele różnych szczepów ptasiej grypy, a niektóre sporadycznie zarażają ludzi. Zwykle dotyczy to pracowników zakładów z drobiem. W latach 2016-2017 przez Chiny przeszła fala innego szczepu ptasiej grypy - H7N9. Zabił on wówczas około 300 osób. Od tego momentu nie odnotowano znaczącej liczby zakażeń tą groźną chorobą wśród ludzi.

Ryzyko epidemii "skrajnie niskie"

Eksperci ds. ochrony zdrowia uważają, że zakażenie człowieka ptasią grypą to zjawisko incydentalne, a "ryzyko epidemii jest skrajnie niskie". Jak dotąd nie pojawił się szczep wirusa ptasiej grypy, który przenosiłby się z człowieka na człowieka. Zakazić się wirusem można wyłącznie przez kontakt z zakażonym zwierzęciem.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić