Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chiny zmieniają przepisy o pobieraniu narządów do przeszczepów

10

Władze Chin przygotowują się do zmiany prawda odnośnie dawców narządów. Chcą w ten sposób zapobiec dalszym przypadkom nielegalnego pobierania organów od żywych osób. Liczą też, że uda im się wyeliminować handel dziećmi w takim celu.

Chiny zmieniają przepisy o pobieraniu narządów do przeszczepów
Władze Chin zamierzają złagodzić przepisy dotyczące oddawania narządów (Getty Images, TPG , Contributor)

Nowy projekt został przedstawiony przez Narodową Komisję Zdrowia. Jeszcze pięć lat temu Chińczycy pobierali narządy od więźniów, którzy zostali skazani na śmierć. Od czasu zakończenia tej praktyki w kraju wystąpił poważny niedobór narządów do przeszczepu.

Pobieranie narządów. Chiny zmieniają prawo

Jak podaje Radio France Internationale, po wprowadzeniu nowego prawa pacjenci mogliby otrzymywać narządy od krewnych, którzy zmarli. Wprowadzono by również zakaz pobierania organów od żyjących nieletnich.

Zakaz pozyskiwania narządów od dzieci ma na celu walkę z handel nieletnimi. Rząd Chin wierzy, że nowe prawo może przyczynić się do zmniejszenia przypadków okaleczania najmłodszych, aby w ten sposób zdobyć zdrowe organy.

Zobacz także: Zobacz też: Manewry Hong Kongu. Nie chcą przejęcia przez Chiny

Głównym celem reformy jest zwalczenie niedoborów organów do przeszczepu. Jednak jeszcze przed wprowadzeniem nowych praw pojawiły się głosy, że ustawa okaże się nieskuteczna.

Sceptyczny wobec zmian pozostaje m.in. Wang Bing. Prawnik z Pekinu, specjalizujący się w sporach medycznych, uważa, że rząd powinien skupić się na zniesieniu tabu, które towarzyszy tej kwestii w chińskim społeczeństwie.

Liczba dawców narządów jest bardzo niska, a prawo nie zapewnia istnienia systemu (...) który byłby sposobem na rozwiązanie społecznego tabu wokół tego tematu – cytuje Wanga Binga Radio France Internationale.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić