Wróć na
Dagmara Smykla
|

Indie: Chiny zmieniły bieg rzeki, żeby zwiększyć swoje terytorium

47
Podziel się

Nie cichną echa brutalnych starć na granicy indyjsko-chińskiej. Teraz Indie oskarżają sąsiadów o zmianę biegu rzeki Galwan. W ten sposób Chiny miały powiększyć swoje terytorium kosztem Indii.

Indie: Chiny zmieniły bieg rzeki, żeby zwiększyć swoje terytorium
Indie: Chiny zmieniły bieg rzeki (Getty Images)
bCHgKOjp

Indie oskarżają Chiny o ingerencję w bieg rzeki Galwan. Ma na to wskazywać analiza zdjęć satelitarnych z 2010 roku i współczesnych. Dziesięć lat temu Dolina Galwan była pozbawiona infrastruktury drogowej, którą Chiny miały po cichu wybudować w ciągu kilku lat.

Indie: Chiny zmniejszyły szerokość rzeki Galwan

Według indyjskich dziennikarzy Chińczycy nie byli w stanie wybudować w Dolinie Galwan stałej infrastruktury wojskowej, uniemożliwia to naturalne ukształtowanie terenu. Z tego powodu częściowo zmienili bieg rzeki i zmniejszyli jej szerokość, "odzyskując" teren, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany dla celów wojskowych.

bCHgKOjr
Chińska Republika Ludowa ma technologię, dzięki której odzyskała ponad 3 200 akrów z Morza Południowochińskiego w ciągu 18 miesięcy - podkreśla emerytowany pułkownik armii indyjskiej Vinayak Bhat.

Część koryta rzeki miała zostać zasypana przez Chińczyków. Indyjscy dziennikarze twierdzą, że zużyto do tego ziemię ze zboczy okolicznych gór, "bez uwzględnienia długoterminowych skutków geologicznych takich działań" - informuje "India Today".

Chińczycy na razie nie skomentowali tych oskarżeń. Pekin do tej pory nie wyjawił też, jakie poniósł straty w trakcie brutalnego incydentu na granicy. Indyjskie władze twierdzą, że w starciu zginęło 20 ich żołnierzy i "co najmniej dwukrotnie więcej" chińskich.

bCHgKOjx

Chińsko-indyjski spór terytorialny toczy się od dziesięcioleci. Wielokrotnie dochodziło do starć między państwami. Ostatni brutalny incydent na froncie był jednak pierwszym od 45 lat z ofiarami śmiertelnymi.

Zobacz też: Wybory 2020. Andrzej Duda leci do USA. "Ogłoszenie wielkich inwestycji"

bCHgKOjS
KOMENTARZE
(47)
cogito
2 tyg. temu
Odnoszę wrażenie, że największym psujem Ziemi jest właśnie to państwo. Gigantyczne zmiany jakich dokonują realizowane są bez zwracania uwagi na szkody jakie powstają.
Luki
2 tyg. temu
A gdzie te zdjecia satelitarne przed i po....
Leosia
2 tyg. temu
Już od dawna dr Targalski mówił o powiększaniu terytorium przez Chiny właśnie miedzy innymi w ten sposób; polecam wykłady na youtube
bCHgKOjT
anik
2 tyg. temu
Natura odbierze co się jej nalezy
Roy
2 tyg. temu
Czas przestać produkować w Chinach i Świat wróci na normalne tory ...
Najnowsze komentarze (47)
Takie tam
4 dni temu
Dziś podskakują, jutro przestaną. Wystarczy przestać kupować w sklepie towaru które rozpadają się po 3 miesiącach.
znafca
4 dni temu
chiny postepuja dokladnie jak nasz pis.podstepnie robia swoje
remiding
2 tyg. temu
nobody notes that India is fighting with Nepal, Pakistan, Bhutan, and China at the same time. still use "community" glass to see China.
Cgcf
2 tyg. temu
Chiny działają bardzo inteligentnie. I to nie tylko na poziomie centrum, ale i lokalnie. To świadczy o sile państwa jako organizacji, ustroju.
Olek
2 tyg. temu
I będą skakać sobie do gardeł o kawałek jałowych gór ...
pazerny
2 tyg. temu
zawsze traci
Krzysztof
2 tyg. temu
kilka lat i nikt nic nie zauwazyl? no jaja jak berety hehehehehehe
hehehe
2 tyg. temu
po cichu w ciagu kilku lat hehehehehe kto to pisal????? hehehehe ale jaja
bCHgKOjL
KAZDEN
2 tyg. temu
ALBO MIESZA ALBO SLUZY TYM CO MIESZAJA JEST TYLKO KILKU PANSTW CO NIE SLUZY NIKOMU A RESZTE ALBO MIESZAJA ALBO SLUZA MIESZAJACYM KOMU SLUZYSZ TY????
KAZDEN
2 tyg. temu
ALBO MIESZA ALBO SLUZY TYM CO MIESZAJA JEST TYLKO KILKU PANSTW CO NIE SLUZY NIKOMU A RESZTE ALBO MIESZAJA ALBO SLUZA MIESZAJACYM KOMU SLUZYSZ TY????
SuperGość
2 tyg. temu
Chińscy komuniści jak to oni mają w zwyczaju jedną głupotę popychają następnym idiotyzmem i wiedzą, że nikt na Ziemi ich w tym chocholim tańcu nie zatrzyma. Mam tylko nadzieję, że znudzi się to kiedyś Panu Bogu.
Oriana
2 tyg. temu
Oni zaczną 3 wojnę światową
Andrzej
2 tyg. temu
A co to im nie wolno. nasi zaanektowali za to Czeską kapliczkę
janek
2 tyg. temu
Jak można niezauważenie zmienić bieg rzeki? Przez 10 lat nikt nic nie zauważył dopiero teraz się obudzili? Wolne żarty
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić