Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Indie: Chiny zmieniły bieg rzeki, żeby zwiększyć swoje terytorium

48
Podziel się:

Nie cichną echa brutalnych starć na granicy indyjsko-chińskiej. Teraz Indie oskarżają sąsiadów o zmianę biegu rzeki Galwan. W ten sposób Chiny miały powiększyć swoje terytorium kosztem Indii.

Indie: Chiny zmieniły bieg rzeki, żeby zwiększyć swoje terytorium
Indie: Chiny zmieniły bieg rzeki (Getty Images)

Indie oskarżają Chiny o ingerencję w bieg rzeki Galwan. Ma na to wskazywać analiza zdjęć satelitarnych z 2010 roku i współczesnych. Dziesięć lat temu Dolina Galwan była pozbawiona infrastruktury drogowej, którą Chiny miały po cichu wybudować w ciągu kilku lat.

Indie: Chiny zmniejszyły szerokość rzeki Galwan

Według indyjskich dziennikarzy Chińczycy nie byli w stanie wybudować w Dolinie Galwan stałej infrastruktury wojskowej, uniemożliwia to naturalne ukształtowanie terenu. Z tego powodu częściowo zmienili bieg rzeki i zmniejszyli jej szerokość, "odzyskując" teren, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany dla celów wojskowych.

Chińska Republika Ludowa ma technologię, dzięki której odzyskała ponad 3 200 akrów z Morza Południowochińskiego w ciągu 18 miesięcy - podkreśla emerytowany pułkownik armii indyjskiej Vinayak Bhat.

Część koryta rzeki miała zostać zasypana przez Chińczyków. Indyjscy dziennikarze twierdzą, że zużyto do tego ziemię ze zboczy okolicznych gór, "bez uwzględnienia długoterminowych skutków geologicznych takich działań" - informuje "India Today".

Chińczycy na razie nie skomentowali tych oskarżeń. Pekin do tej pory nie wyjawił też, jakie poniósł straty w trakcie brutalnego incydentu na granicy. Indyjskie władze twierdzą, że w starciu zginęło 20 ich żołnierzy i "co najmniej dwukrotnie więcej" chińskich.

Chińsko-indyjski spór terytorialny toczy się od dziesięcioleci. Wielokrotnie dochodziło do starć między państwami. Ostatni brutalny incydent na froncie był jednak pierwszym od 45 lat z ofiarami śmiertelnymi.

Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. Andrzej Duda leci do USA. "Ogłoszenie wielkich inwestycji"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
san
2 lata temu
porządna powódź i czerwone żółtki popłyną
Takie tam
2 lata temu
Dziś podskakują, jutro przestaną. Wystarczy przestać kupować w sklepie towaru które rozpadają się po 3 miesiącach.
znafca
2 lata temu
chiny postepuja dokladnie jak nasz pis.podstepnie robia swoje
remiding
2 lata temu
nobody notes that India is fighting with Nepal, Pakistan, Bhutan, and China at the same time. still use "community" glass to see China.
Cgcf
2 lata temu
Chiny działają bardzo inteligentnie. I to nie tylko na poziomie centrum, ale i lokalnie. To świadczy o sile państwa jako organizacji, ustroju.
Olek
2 lata temu
I będą skakać sobie do gardeł o kawałek jałowych gór ...
pazerny
2 lata temu
zawsze traci
Krzysztof
2 lata temu
kilka lat i nikt nic nie zauwazyl? no jaja jak berety hehehehehehe
hehehe
2 lata temu
po cichu w ciagu kilku lat hehehehehe kto to pisal????? hehehehe ale jaja
KAZDEN
2 lata temu
ALBO MIESZA ALBO SLUZY TYM CO MIESZAJA JEST TYLKO KILKU PANSTW CO NIE SLUZY NIKOMU A RESZTE ALBO MIESZAJA ALBO SLUZA MIESZAJACYM KOMU SLUZYSZ TY????
KAZDEN
2 lata temu
ALBO MIESZA ALBO SLUZY TYM CO MIESZAJA JEST TYLKO KILKU PANSTW CO NIE SLUZY NIKOMU A RESZTE ALBO MIESZAJA ALBO SLUZA MIESZAJACYM KOMU SLUZYSZ TY????
SuperGość
2 lata temu
Chińscy komuniści jak to oni mają w zwyczaju jedną głupotę popychają następnym idiotyzmem i wiedzą, że nikt na Ziemi ich w tym chocholim tańcu nie zatrzyma. Mam tylko nadzieję, że znudzi się to kiedyś Panu Bogu.
Oriana
2 lata temu
Oni zaczną 3 wojnę światową
Andrzej
2 lata temu
A co to im nie wolno. nasi zaanektowali za to Czeską kapliczkę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić