aktualizacja 

Ciekawe odkrycie w Turcji. Archeolodzy znaleźli to w grobie dziecka

34

W ruinach starożytnego miasta Assos archeolodzy dokonali interesującego odkrycia. W grobie dziecka sprzed dwóch tysięcy lat znaleźli mały gwizdek. Przedmiot prawdopodobnie służył jedynie jako zabawka.

Ciekawe odkrycie w Turcji. Archeolodzy znaleźli to w grobie dziecka
Archeolodzy znaleźli gwizdek sprzed 2 tys. lat. (IHC, Twitter)

Assos to starożytne greckie miasto, które leży na terenach dzisiejszej Turcji w prowincji Çanakkale. Władze starają się o to, aby cenne ruiny znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie są wpisane na listę wstępną. Wciąż prowadzone są tam wykopaliska, które już nieraz przynosiły zaskakujące odkrycia.

Gwizdek sprzed 2 tys. lat

Profesor Nurettin Arslan wykładowca z Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) wraz z 25-osobowym zespołem prowadzi na miejscu prace wykopaliskowe. Wykopaliska są wspierane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, Tureckie Towarzystwo Historyczne. Niedawno zespół naukowców natknął się na interesujący przedmiot.

Archeolodzy odkryli gwizdek mający prawdopodobnie 2 tys. lat. Przedmiot był umieszczony w grobie należącym do dziecka.

Gwizdek został wykonany z terakoty i jest w kształcie małego ptaka. Jak powiedział Arslan, podobne gwizdki były codziennymi zabawkami dziecięcymi często wkładano je do grobów najmłodszych. Był to element rytuału pogrzebowego.

Przedmiot pochodzi z czasów panowania imperium rzymskiego. Szacuje się, że ma około 2 tys. lat lub więcej.

To zrozumiałe, że figurka ptaka z terakoty znaleziona na powierzchni wokół kościoła Ayazma była gwizdkiem. W starożytności takie przedmioty były używane jako zabawki dla dzieci i pozostawiane jako prezenty, zwłaszcza w grobach dzieci. Wiadomo, że przedmiot ten, który nadal działa jako gwizdek, był używany od epoki klasycznej do epoki rzymskiej. Nie jest możliwe podanie dokładnej daty. Ale domyślamy się, że to okres rzymski lub wcześniejszy – powiedział profesor Arslan.
Zobacz także: Odkrycie z epoki lodowcowej. Leżał w jaskini osiem tysięcy lat
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić