Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|

Nowy kontynent Amazja. Wiemy, kiedy może się pojawić

113
Podziel się:

Naukowcy z australijskiego Curtin University i Uniwersytetu Pekińskiego na łamach "National Science Review" opublikowali artykuł, w którym mówią o możliwościach utworzenia się superkontynentu - Amazji. Nowy, ogromny ląd może powstać za około 200-300 milionów lat, kiedy zniknie Ocean Spokojny.

Nowy kontynent Amazja. Wiemy, kiedy może się pojawić
Amazja - nowy, ogromny ląd może powstać za około 200-300 milionów lat (Pixabay)

Eksperci postanowili sprawdzić, jak wyglądałby świat po uformowaniu się kolejnego superkontynentu. W tym celu wykorzystali superkomputer, który pozwolił na przeprowadzenie symulacji. Jak wyjaśniają na łamach artykułu "Will Earth's next supercontinent assemble through the closure of the Pacific Ocean?", z ich obliczeń wynika, że nowy superkontynent - Amazja, będący połączeniem Ameryki i Azji, powstanie za 200-300 mln lat.

W ciągu ostatnich 2 miliardów lat ziemskie kontynenty zderzały się średnio co 600 milionów lat, tworząc superkontynenty. To oznacza, że obecne kontynenty połączą się w ciągu najbliższych setek milionów lat - podkreśla główny autor badań doktor Chuan Huang z Earth Dynamics Research Group i School of Earth and Planetary Sciences w komunikacie prasowym Curtin University.

Zespół badaczy zwrócił też uwagę, że od miliardów lat Ziemia stygnie. To sprawia, że z biegiem czasu zmniejsza się grubość i wytrzymałość płyt tektonicznych pod oceanami, a to utrudnia formowanie się nowych superkontynentów poprzez zamykanie "młodych" oceanów np. Oceanu Atlantyckiego czy Oceanu Indyjskiego.

Przeprowadzone obliczenia sugerują, że te "nowe" oceany raczej nie zamkną się w następnej rundzie ruchów płyt tektonicznych. Odmienna sytuacja dotyczy Oceanu Spokojnego, który jest pozostałością utworzonego ponad 700 mln lat temu superoceanu Panthalassa. Ten imponujący zbiornik wodny, który w okresie swojej świetności mógł pokrywać około 70 proc. powierzchni Ziemi, czyli blisko 360 mln kilometrów kwadratowych, opisaliśmy szczegółowo tutaj.

Symulując ewolucję płyt tektonicznych Ziemi za pomocą superkomputera, byliśmy w stanie wykazać, że za mniej niż 300 milionów lat prawdopodobnie zamknie się Ocean Spokojny, umożliwiając powstanie Amazji, obalając niektóre wcześniejsze teorie naukowe - dodał Chuan Huang.

W badaniu eksperci zaznaczają, że Pacyfik każdego roku kurczy się o kilka centymetrów, a za 200-300 mln lat, gdy Ameryka zderzy się z Azją, najprawdopodobniej dojdzie do jego zamknięcia. Badacze przypuszczają, że w tym procesie swój udział będzie miała Australia, która najpierw zderzy się z Azją, co pomoże w połączeniu jej z Ameryką.

Powstanie nowego superkontynetu będzie miało ogromny wpływ na środowisko oraz lądowe ekosystemy. Z komunikatu prasowego Curtin University wynika, że zmiany będą dotyczyły m.in. zmniejszenia poziomu wody w morzach, powstania suchych regionów w centralnych częściach superkontynentów, a także dużych różnic w dziennej temperaturze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(113)
Antek
2 miesiące temu
Czy zrobią tam przekop mierzei ?
emil
2 miesiące temu
Fascynujące będą organizowane wycieczki wiadomość z tych ku pokrzepieniu serc w związku z sytuacją surowcową i ekonomiczną mam nadzieje ż na tym nowym kontynencie takiej zakały jak Rosja nie będzie i świat odetchnie
Marcin
2 miesiące temu
Ta fuzja spowoduje wzrost cen akcji. Warto już teraz kupować, czy jeszcze poczekać?
iwan
2 miesiące temu
Politycy pisowscy już kupują działki za bezcen
🤢😂🤢🤢
2 miesiące temu
Wejdą ruscy zrobią referendum w którym będą mieli poparcie 100% i zaanektują , proste, po co spekulować🤣 Ruskim całe ich istnienie jest mało
Zenek
2 miesiące temu
Właśnie zakupiłem tam działkę budowlaną…
PhD
2 miesiące temu
To teraz juz wiecie.....ze nie uciekniecie.
anrea
2 miesiące temu
wreszcie watykan panstwo neokolonialne zostanie zrownane z
A.S.
2 miesiące temu
Ojej, a ja jutro zupę ogórkową mam na obiad...
Sauron
2 miesiące temu
Ok poczekam!!!!
Geograff
2 miesiące temu
Nowy kontynent pojawi się wtedy, gdy partia Donalda Tuska POwróci do władzy. Czyli w zasadzie...nigdy.
Popiel
2 miesiące temu
😁🤣Spoko już kupuje szampana
Gazman
2 miesiące temu
Jadę tam. Już pompuje rower. Poznam swoją Dżessike
Wulkanizator
2 miesiące temu
Sasin J.juz odkrył tam zloża węgla i wazeliny
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić