Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Co mówią mieszkańcy o Dziwiszu? Przegrał wybory po 18 latach

3

Reporterzy "Gazety Wyborczej" wybrali się do Raby Wyżnej - rodzinnej podhalańskiej wsi kardynała Stanisława Dziwisza, gdzie do ostatnich wyborów samorządowych wójtem przez wiele lat był jego bratanek, Andrzej. Mieszkańcy skomentowali sensacyjny rezultat.

Co mówią mieszkańcy o Dziwiszu? Przegrał wybory po 18 latach
Andrzej Dziwisz przez blisko 18 lat był wójtem Raby Wyżnej. (Facebook, Flickr, Andrzej Dziwisz, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska)

Przez ostatnie lata Dziwiszowie odegrali kluczową rolę w rozwoju Raby Wyżnej. I to na kilku płaszczyznach, czego mieszkańcy w rozmowie z reporterami "Gazety Wyborczej" nie ukrywają. Andrzej Dziwisz pełnił funkcję wójta wsi od 2006 - dzięki rodzinnej koneksji z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, oraz jego otwartym wsparciu, udało się zrealizować wiele przedsięwzięć.

Dzięki wsparciu kardynała udało się zrealizować budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego, który służy osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz potrzebującym opieki po pobycie w szpitalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Luna zmienia imię. "Podjęłam tę decyzję, by w pełni przejąć swoje życie i żyć na własnych zasadach"

Rozbudowano również miejscową szkołę, zapewniając bardziej kompleksowe warunki nauki dla uczniów. Budynek został wyposażony w przestronne sale lekcyjne, dużą salę gimnastyczną, pracownię komputerową oraz pracownie przedmiotowe.

Dzięki zaangażowaniu Dziwiszów powstała również nowa droga między Rabą Wyżną a Harkabuzem, co zdecydowanie poprawiło komunikację.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W 2002 roku ustanowiono nowy herb wsi, który jest nawiązaniem do św. Stanisława i legendy o wskrzeszeniu rycerza Piotra.

W drugiej turze wyborów samorządowych, po 18 latach piastowania funkcji wójta Raby Wyżnej, Andrzej Dziwisz przegrał z Tomaszem Rajcą, który otrzymał 53,03 proc. głosów. Wynik był o tyle zaskakujący, że dotychczasowy wójt był postrzegany jako faworyt - miał dużą przewagę po pierwszej turze (blisko 9 proc. więcej niż kontrkandydat), lecz zadecydowali wyborcy Haliny Szewczyk, którzy zagłosowali za nowym wójtem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na pytanie dziennikarzy "Wyborczej" o wynik wyborów, w sekretariacie urzędu gminy, padła odpowiedź:

Bo i czasy się zmieniły. Nazwisko Dziwisz nie jest już tak wybieralne. Teraz u nas lepsze jest teraz Rajca. Tomasz Rajca to nasz nowy wójt - usłyszeli reporterzy "Wyborczej" w sekretariacie urzędu gminy w Rabie Wyżnej.

Andrzej Dziwisz nie jest jedynym politykiem, który jest spokrewniony ze znanym kardynałem. "Wyborcza" informuje, że do sejmiku wojewódzkiego przed dziesięcioma laty z ramienia Platformy Obywatelskiej startowała z powodzeniem bratanica, Barbara Dziwisz. W ostatnich wyborach startowała z listy PSL - nie otrzymała mandatu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić