o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

COVID-19 to nie koniec. Choroba X może zabić miliony

48
Podziel się

Gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa, eksperci ostrzegają, że wkrótce może czekać nas coś o wiele gorszego. Przewidują, że co 5 lat ludzkość może stawać w obliczu kryzysu zdrowia lub pandemii. Zagraża nam "choroba X", która może być gorsza niż "czarna śmierć".

COVID-19 to nie koniec. Choroba X może zabić miliony
Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19 w Indonezji. (Getty Images)
bECTAomZ

Zdaniem naukowców ludzkość znajduje się na "kursie kolizyjnym" z naturą, co może doprowadzić do "choroby X", czyli kolejnej pandemii nieznanego wirusa. Eksperci, których cytuje "The Sun", twierdzą, że co 5 lat możemy stawać w obliczu kryzysu zdrowia, prawdopodobnie wywołanego chorobami odzwierzęcymi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w tym tygodniu, że COVID-19 prawdopodobnie jest tego typu chorobą, ponieważ uważa się, że przeszedł na ludzi ze zwierząt, być może nietoperzy. Jednocześnie ostrzeżono, że na horyzoncie pojawiają się jeszcze bardziej śmiertelne choroby. Następna pandemia może być nawet gorsza od "czarnej śmierci", która według szacunków zabiła szacunków zabiła od 75 do 200 milionów ludzi.

bECTAonb

Eksperci powiedzieli "The Sun", że na całym świecie istnieje wiele tajemniczych chorób, które mogą zagrozić człowiekowi. W ciągu ostatnich kilku dekad pojawiły się dziesiątki przykładów chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi.

COVID-19 nie jest ostatnią pandemią. Ludziom zagraża 800 tys. wirusów

Według organizacji EcoHealth Alliance spośród 1,67 miliona nieznanych wirusów na planecie, aż 827 tys. z nich może mieć zdolność zarażania ludzi przez zwierzęta. Najnowsze badania wskazują, że regiony o najwyższym ryzyku wystąpienia nowych chorób to Azja Południowo-Wschodnia, Afryka Południowa i Środkowa, tereny wokół Amazonii oraz wschodnia Australia. Populacja ludzi powiększa się i zajmuje dotychczasowe siedliska zwierząt, dlatego wzrasta ryzyko przenoszenia chorób na ludzi.

Gwałtowne wylesianie, niekontrolowana ekspansja rolnictwa, rozwój infrastruktury, a także eksploatacja dzikich gatunków stworzyły idealną mieszankę dla rozprzestrzeniania się chorób z dzikich zwierząt na ludzi - skomentował dr Josef Settele, współautor nowego badania ONZ na temat przyszłych pandemii.
bECTAonh
COVID-19 nie jest ostatnią sytuacją kryzysową. Jest prawdopodobne, że ludzkość będzie świadkiem pandemii lub kryzysu zdrowia co najmniej raz na pięć lat. Możemy nie być w stanie całkowicie uniknąć tego ryzyka, ale możemy złagodzić skutki uboczne - podkreślano na grudniowym Światowym Forum Ekonomicznym.

Dr Settele powiedział, że za choroby takie jak COVID-19 można winić tylko jeden gatunek - ludzi - i wezwał do podjęcia działań, aby zapobiec dalszym kryzysom.

Podobnie jak w przypadku kryzysów klimatycznych i bioróżnorodności, niedawne pandemie są bezpośrednią konsekwencją działalności człowieka - zwłaszcza naszych globalnych systemów finansowych i gospodarczych, opartych na ograniczonym paradygmacie, który za wszelką cenę ceni wzrost gospodarczy - powiedział.
bECTAoni

Amerykańska naukowiec Linda Saif, która przez ok. 40 lat zajmowała się przenoszeniem międzygatunkowym, wyjaśniła, że nietoperze już przed pojawieniem się SARS-CoV-2 były nosicielami wielu chorób. Podkreśliła, że to, w jaki sposób rozprzestrzeniają się choroby odzwierzęce, często zależy od żywiciela pośredniego.

Wiele innych wirusów wyłoniło się z nietoperzy, aby zarazić ludzi, w tym koronawirus SARS, wirus ebola, wirus Nipah, wirus Hendra i wirus wścieklizny - podkreśliła.

Na początku tego tygodnia pisarz zajmujący się ochroną środowiska, John Vidal, który pracuje nad książką opisującą związki między naturą a chorobami, przewidział, że świat stanie w obliczu nowej pandemii na skalę "czarnej śmierci". Wskazał przy tym na popularność podróży lotniczych i handlu światowego, przez które wirus może nieświadomie zostać rozprzestrzeniony na całym świecie.

bECTAonj
W ciągu kilku tygodni może zabić dziesiątki milionów ludzi, zanim granice zostaną zamknięte. Ludzkość zmieniła swoje stosunki zarówno ze zwierzętami dzikimi, jak i hodowlanymi, niszcząc ich siedliska i gromadząc je razem - a proces ... tylko przyspiesza. Jeśli nie docenimy powagi sytuacji, ta obecna pandemia może być jedynie prekursorem czegoś znacznie poważniejszego - ostrzegł.

Zobacz także: Czy szczepionki na koronawirusa są skuteczne w przypadku nowych mutacji? Wirusolog odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECTAonC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
O.L.
3 miesiące temu
nietoperzy???co za bzdury
tak
5 miesięcy temu
Bzdura. Zasłona dymna dla depopulacji.
Kinga
7 miesięcy temu
To dalej produkujcie smieci pelno i wycinajcie lasy. Wiele wirusow jest z tropikow z afryki. Czlowiek wchodzi tam gdzie nie powinien. A po tych maskach rekawiczkach i innych smieciach które sie beda rozkładaly jeszcse wieeele lat, to tylko koło sie zatacza.
bECTAonD
bać się!
7 miesięcy temu
Choroba X to pikuś... nadchodzi już Y!
🛃🛃🛃🛃🛃
7 miesięcy temu
TO NOWOSC CZY PROMOCJA☣☣☣☣☣☣
Grobly
7 miesięcy temu
A przepraszam bardzo to taki przypadek że NAGLE pojawiają się dziesiątki odmianow wirusów, jakiś chorób, kolejnych pandemii?? Co tu jest grane? A, no tak ci którzy wymyślili fałszywą pandemię podtrzymują strach i planują już następną. Czyżby COW.ID nie wystarczyło żeby ziścić wasze plany? Jaka szkoda...
Takie tam
7 miesięcy temu
Gdy zabijała czarna ospa czy hiszpanka to na jakim kursie była medycyna?
Edek
7 miesięcy temu
Kapitalizm i tak upadnie prędzej czy później, wzrost gospodarczy nie będzie wzrastał w nieskończoność - w końcu odbije sie to na zdrowiu i życiu większości ludzi, a garstka najbogatszych ucieknie sobie gdzieś w kosmos. A nas,przeciętnych szaraków, wybiją choroby.
Paulus
7 miesięcy temu
CHOROBA "X" moze zabic miliony...a co zrobimy jak przyjdzie "Y"...?
Roman Bytom
7 miesięcy temu
Skąd eksperci wiedzą co będzie za ileś tam lat...poprostu już coś następnego jest planowane...
Gość01
7 miesięcy temu
WHO i tych wszystkich naukowców co tak mówią do jednego worka i potopić wymyślili guwno robią doświadczenia a teraz gdy wypuścili w świat to guwno a teraz problem co z ludzkością do sponsora który tak przestrzega wszystkich już od kilku lat wiedział że wirus będzie na całym świecie tak przewidział Bill Gates i nadal głośno mówi i przestrzega i nikt i nic jemu nie zrobią jest nie tykalny WHO robi co każe ludzie oni robią z ludzi jedno wielkie doświadczenie kto silny przetrwa ale bez szczepionki gdy ją masz skryci ci się życie a wtym pomoże ci pięć G fala mikrofalowa która znacznie cię niszczyć od sierotka lekarze zajęci są teraz jajeci korona wirusem niż leczeniem tak jak dawniej za to jest większa kasa ale gdyby leczyli odrazu w szpitalach chorych sami i rząd by im nie nakazywał co mają robić napewno nie było by tyle zgonów ale wszyscy chorzy byli odrazu odsunięci od opieki medycznej tylko rząd kazał i ci dobrzy doradcy medyczni w rządzie leczyć przez szybe tak mamy zgony cóż umierają klechy kase biorą a za bardzo nie chcą chować najlepiej pod płotem
Książąt
7 miesięcy temu
Zdjęcie artykułu przerażające. Wszystko po to aby siać niepokój i lęk. Liczę że ktoś za to poniesie konsekwencje.
Nikt ważny
7 miesięcy temu
To po co chodzić do roboty, płacić podatki? Może lepiej już teraz to olać może sie rozpadnie i wszystko wruci do naturalnego porządku gdzie praca rąk i konstruktywność ma znaczenie a nie to jaką furą jeździsz i gdzie na wczwasach byłeś.
bECTAonv
Nikt
7 miesięcy temu
Ja wypuszczą wirusa co ma bardzo wysoką śmiertelność i dobrze się roznosi to będzie pandemia Z czy Y co nawet 5 razy więcej ludzi zabije niż czarna śmierć.To nie jest jakieś wybitnie trudne zrobić takiego wirusa,może tego dokonać większość państw rozwiniętych. Oczywiście wirusy mogą się przenieść od zwierzęcia na człowieka ale szansę są na to ekstremalnie niskie i zarażenie się taką nową chorobą od świnki czy tam nietoperza jest trudniejsze niż wygrana w totka. Pandemie nowych chorób odzwierzęcych wybuchały raz na kilkaset lat nie co pięć. A ekspozycja na zwierzęta i ich bród była dla przeciętnego mieszkańca dużo większa w np średniowieczu niż teraz.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić