Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Pochodzenie koronawirusa. Naukowcy z WHO mają nową teorię

29
Podziel się

Koronawirus może pochodzić z importowanej głowy świni - twierdzą naukowcy WHO. Pekin zawiesił import mrożonych produktów żywnościowych po tym, jak pojawiły się dowody sugerujące, że oryginalny wirus Sars-CoV-2 mógł dotrzeć w ten sposób na rynek owoców morza Huanan.

Pochodzenie koronawirusa. Naukowcy z WHO mają nową teorię
Pekin zawiesił import mrożonych produktów żywnościowych po tym, jak pojawiły się dowody sugerujące, że oryginalny wirus Sars-CoV-2 mógł dotrzeć w ten sposób na rynek owoców morza Huanan. (Getty Images)
bEJQzujp

Chińskie władze ds. zdrowia wielokrotnie informowały o znalezieniu wirusa COVID-19 na mrożonkach, w tym na głowach świń i owocach morza, które prawdopodobnie były sprzedawane na targu Huanan.

Teoria "przenoszenia wirusa w łańcuchu chłodniczym" była szeroko omawiana na konferencji prasowej w Wuhan we wtorek, na której międzynarodowy zespół naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przedstawił wyniki swoich miesięcznych badań.

bEJQzujr
Sars-CoV-2 może utrzymywać się w warunkach występujących w mrożonkach, opakowaniach i produktach z łańcucha chłodniczego - powiedział Liang Wannian, urzędnik Państwowej Komisji Zdrowia.

Jeśli te teorie okażą się prawdziwe to potwierdzi to chińską teorię, że koronawirus pochodził spoza Wuhan i zarażał już wcześniej ludzi, niż w grudniu 2019 r.

W czerwcu w Pekinie wystąpiła pierwsza od 55 dni epidemia COVID-19 na hurtowym rynku żywności, co zaskoczyło badaczy, dopóki nie odkryli podobieństw genetycznych między infekcjami i pozostałościami wirusów na importowanym mrożonym łososiu.

bEJQzujx

Władze chińskie powiązały kilka innych ognisk koronawirusa z importowaną żywnością, w tym listopadowy incydent z udziałem głów świń importowanych z Ameryki Północnej.

Urzędnicy ustalili, że dwóch pracowników w mieście portowym Tianjin zostało zarażonych koronawirusem poprzez głowy zwierząt, po znalezieniu genetycznie podobnych pozostałości wirusa na ziemi, gdzie głowy zostały przypadkowo upuszczone. Lokalne władze sanitarne nie poinformowały jednak, czy same świńskie głowy poddano testom na obecność koronawirusa.

Badacze wirusów w innych częściach świata orzekli, że szanse na zarażenie się pracownika w wyniku kontaktu z paczką, na którą zakaszlał lub kichnął chory w innym kraju są niewielkie, ale jest to możliwe.

bEJQzujy

Na wtorkowej konferencji prasowej Daniel Lucey, specjalista chorób zakaźnych w Georgetown University Medical Centre w USA powiedział, że teoria mrożonek nie wydaje się być "bardzo prawdopodobnym uzasadnionym wyjaśnieniem" i wymagałaby badań porównawczych, aby została udowodniona.

Spośród wszystkich rynków owoców morza w Chinach, Azji i na całym świecie, w jaki sposób opakowanie mrożonek spowodowało najpierw wybuch epidemii w Wuhan? - pyta Daniel Lucey.

Jednak Dale Fisher, lekarz chorób zakaźnych z National University w Singapurze, powiedział, że "rozsądne" jest rozważenie tej teorii przez zespół WHO.

Teoria (transmisji) zimnego łańcucha naprawdę opiera się na założeniu, że wybuch epidemii miał miejsce w zakładach przetwórstwa mięsnego w innym kraju - powiedział Fisher.
bEJQzujz
Ale jest bardzo mało prawdopodobne, że przed Wuhan doszło do powszechnego rozprzestrzeniania się choroby - dodał.

Zespół WHO powiedział, że dominująca teoria, że ​​wirus przeskoczył na ludzi ze zwierzęcia, pozostaje najbardziej prawdopodobna, ale dalsze badania nad teorią zimnego łańcucha są uzasadnione. Naukowcy dodali, że teoria mówiąca o tym, że ​​koronawirus wyciekł z Wuhan Institute of Virology, była "niezwykle nieprawdopodobna".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co potem? "Czeka nas epidemia nowotworów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJQzujS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
Mastel
8 miesięcy temu
Jak by tak było, to dlaczego ,,znikali" ludzie w Chinach, którzy zaczęli na początku głośno mówić o koronawirusie? Kłamią, nie dowiemy się prawdy.Te swoje teorie niech se w buty wsadza, myślą że ludzie to idioci.
Largo 28
8 miesięcy temu
Stop teoriom spiskowym z WHO to Chiński wirus i koniec !!!!
310366
8 miesięcy temu
To tylko jeszcze jeden przekręt to jest wszystko już dwa lata ukartowane, przed dwoma laty to słyszałem myślałem to bujda a jednak ludzie obudźcie się bo będziecie pracować za miskę ryżu.
bEJQzujT
Jkl
8 miesięcy temu
Wirus pochodzi z USA i został celowo wypuszczony w Chinach. Tak samo wytłukli Indian, dając im koce zarażone ospą.
Bolek
8 miesięcy temu
Pseudo eksperci z WHO powinni się wreszcie zamknąć i zabrać się do uczciwej pracy.
Anonimowo
8 miesięcy temu
Przy kilkakrotnym rozmnażaniu i zamrazaniu artykułów spożywczych, jakie zarazki powstają ?
czytelnikwp
8 miesięcy temu
glowy spadly na ziemie, wirus z glow potrzaskal sie jak szklo na tej ziemi, znaleziono jednak jego szczatki, a co mowia lekarze specjalisci od glow na ten temat - hm
Bernie
8 miesięcy temu
Jacy naukowcy takie teorie 😂😂😂😂
ElBarto
8 miesięcy temu
Być może i coś w tym prawdy jest . Pracuje w UK w największej chłodni w Europie pod koniec listopada całą moją zmiana padła w przeciągu trzech dni . Ja osobiście czułem się pierwszy raz tak okropnie obudziłem się o 4.30 rano z kaszlem któremu towarzyszl bol jakby ktoś Ci przykleił plaster depilacyjny w płucach i go odrywał temperatura do godziny 16 urosla do 39.5 że aż zasnąłem w poczekalni u lekarza . Jeszcze nikt nie mówił o covid 19 doktor mówił że to virus jakieś przeziębienie po powrocie do domu poszedłem odrazu do łóżka. Kolejny dzień to pękająca glowa wysoka temperatura i brak smaku .Dopiero po 4 dniach doszedłem do siebie na tyle że mogłem wyjść z łóżka. Kolejne dwa miesiące to były objawy których nigdy nie miałem, oblewały mnie zimne poty swędzenie ciała i pojawiające się czerwone plamy na ciele które po chwili znikały i pojawiały się ponownie w innym miejscu , lekarz powiedział że to prawdopodobnie brak jakiejś witaminy było to na początku stycznia 2020 gdzie Europa spoglądała na chiński virus jeszcze z daleka .Pozdrawiam i życzę zdrowia!!!
Ekspert WHP
8 miesięcy temu
najlepiej nic nie importować z Chin przez jedną dekadę a zaraza zniknie
Olkka
8 miesięcy temu
Zaraz się okaże że wirus przenoszony jest przez zwierzęta, a zwłaszcza te które stanowią pożywienie człowieka. Zacznie się zatem madowe ich wybijanie. Oczywiście w imię troski o zdrowie ludzkie. A potem już tylko patrzeć jak ogarnie nad głód. Ale przecież to kolejny krok w planie, agendzie resetu świata
Ola
8 miesięcy temu
Większych bzdur jak ta dawno nie czytałam.
Nicky...
8 miesięcy temu
Ale trzeba im oddać że pięknie razem na zdjęciu wyglądają...🤣
bEJQzujL
Bubka
8 miesięcy temu
Lempart wam to wyjaśni
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić