aktualizacja 

Dostali porażenia przez szczepionkę? Eksperci dementują i uspokajają

1007

Jak ujawnił Daily Mail, powołujący się na źródło w brytyjskiej Agencji ds. Żywności i Leków, 4 ochotników, którzy przyjęli szczepionkę Pfizera, doznało porażenia nerwów twarzy. W tekście zaznaczono, że nie ma dowodów, by efekt ten wywołał produkt znanego koncernu. Teraz głos zabrali eksperci, którzy uspokajają.

Dostali porażenia przez szczepionkę? Eksperci dementują i uspokajają
Porażenie nerwów twarzy. Zdjęcie ilustracyjne (Wikipedia)

8 grudnia Wielka Brytania rozpoczęła realizację ogólnokrajowego programu szczepień. Kraj stał się tym samym prekursorem na świecie, gdyż nigdzie indziej nie przeprowadza się jeszcze tak szeroko zakrojonej operacji. Na Wyspach lek jest darmowy, a jego przyjęcie nie jest obowiązkowe. Szczepionka od Pfizer/BioNTech ma skutecznie przeciwdziałać koronawirusowi.

Wiele osób mogło negatywnie zareagować na doniesienia o tym, co spotkało wolontariuszy. Głos w sprawie zabrali więc przedstawiciele Agencji ds. Żywności i Leków z Wysp. W swojej opinii uspokajają. Występujące u wspomnianych osób porażenie Bella ma charter samoistny i w sposób przypadkowy mogłoby zdarzyć się w tak samo licznej grupie, jak ta, na której sprawdzano skuteczność szczepionki (więcej tutaj).

U czterech wolontariuszy doszło do porażenia Bella. Jak podkreślają kontrolerzy Agencji ds. Żywności i Leków, nic nie wskazuje na to, by opisane objawy pojawiła się jako powikłanie po szczepionce. Zaapelowali jednak do lekarzy i samego producenta, by bacznie obserwowali to niepokojące zjawisko. Wszystkie osoby, u których wystąpiło porażenie już wyzdrowiały i mają się dobrze.

Porażenie Bella

Porażenie Bella pojawia się nagle. Schorzenie niepokojąco przypomina udar mózgu. Definiuje się je jako porażenie obwodowe twarzy o nieznanej przyczynie. Może uderzyć w osobę w każdym wieku. Nie ma żadnych szczególnych metod leczenia tego zjawiska. Najczęściej dotyka kobiety w ciąży. Zazwyczaj po pewnym czasie ustępuje samoistnie.

Zobacz także: Rozmowa Mateusz Morawiecki - Viktor Orban. Rzecznik rządu Piotr Müller odsłania kulisy
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić