Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Odezwa WHO do Polaków i nie tylko. Śmiertelne zagrożenie

375

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła we wtorek 8 grudnia start nowej kampanii, która ma być prowadzona przez cały 2021 rok. Skierowana jest m.in. do Polaków, ale zasięg będzie miała globalny. O co chodzi?

Odezwa WHO do Polaków i nie tylko. Śmiertelne zagrożenie
(YouTube)

Nowa kampania WHO ma zachęcić palaczy do rzucenia nałogu. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła wyzwanie “Commit to Quit" na WhatsAppie. Opublikowano także dokument o znaczącym tytule: "Ponad 100 powodów, dla których warto rzucić palenie". To odpowiedź na potrzeby 780 mln ludzi z całego świata, którzy twierdzą, że chcą rzucić palenie, ale do tej pory nie otrzymywali dostatecznego wsparcia.

Z powodu pandemii COVID-19 miliony palaczy chcą rzucić palenie. Kampania wesprze co najmniej 100 milionów ludzi próbujących rzucić palenie, poprzez stworzenie społeczności osób biorących udział w wyzwaniu - informuje Jaimie Guerra z WHO.

Nowa kampania WHO. Jest skierowana do Polaków

Organizacja zamierza skupić się na krajach o największym "natężeniu" palaczy na świecie. Na liście 10 kluczowych państw znalazła się Polska, a także m.in. Niemcy, Ukraina, Rosja i USA.

WHO zamierza wywierać większy nacisk na rządy, aby zaostrzały przepisy antynikotynowe. Oprócz tego organizacja chce stworzyć "cyfrowe społeczności", których członkowie mają się wspierać w dążeniu do całkowitego rzucenia nałogu. Inną inicjatywą ma być podnoszenie świadomości na temat manipulacji ze strony przemysłu tytoniowego.

Palenie zabija 8 milionów ludzi rocznie, ale jeśli palacze potrzebują większej motywacji do rzucenia nałogu, to pandemia spełnia tę funkcję - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO opublikowała na początku tego roku raport, w którym wykazano, że palacze są bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19, cięższy przebieg choroby, a nawet śmierć z powodu koronawirusa. Nie należy też zapominać, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia i układu oddechowego, nowotwory i cukrzyca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić