o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Dostałeś takiego SMS-a od "kuriera"? Mogą Ci wyczyścić konto

144
Podziel się

Funkcjonariusze policji ostrzegają przed nową metodą wyłudzania pieniędzy przez oszustów. Tym razem wysyłają do swoich przyszłych ofiar SMS-y. Zamieszczają w nich linki. Po otwarciu odnośnika można stracić wszystkie pieniądze znajdujące się na koncie.

Dostałeś takiego SMS-a od "kuriera"? Mogą Ci wyczyścić konto
(Getty Images, Twitter)
bECOqtcl

Policja w Poznaniu prowadzi dochodzenie w sprawie oszustwa. Jego ofiarą padła mieszkanka Poznania, która otrzymała SMS-a od osoby podszywającej się pod kuriera.

Twoja przesyłka została wstrzymana z powodu nadwagi. Ureguluj należność 1,49 zł, aby ją otrzymać i uniknąć zwrotu do nadawcy – ujawnia treść SMS-a od oszusta Komenda Miejska Policji w Poznaniu.
bECOqtcn

Nowe oszustwo. Nie klikaj w link od "kuriera"

Poza tekstem w SMS-ie znajdował się link, za którego pośrednictwem adresat przesyłki miał uregulować należność. W rzeczywistości odsyłał on do fałszywej strony banku, co pozwalało oszustowi zdobyć dane do konta przyszłej ofiary.

Zobacz także: Zobacz też: Poszedłem na pokaz "cudownych garnków". "Rzadko zdarzają się tak upierdliwe osoby, jak pan"
bECOqtct

O tym, że padła ofiarą oszustwa, poznanianka dowiedziała się dopiero rano. Zauważyła wówczas liczne powiadomienia, z których wynikało, że ktoś dokonał z jej konta nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Straciła w ten sposób blisko ćwierć miliona złotych.

Poznanianka straciła w ten sposób prawie ćwierć miliona zł. Hakerzy przejęli kontrolę nad jej kontem i wyczyścili je do zera. Staramy się ich złapać – informuje mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
bECOqtcu

Policja apeluje o czujność

Policja przypomina o zasadach, których należy się trzymać, aby nie paść ofiarą oszustwa. Jeśli przychodzą do nas wiadomości od rzekomych kurierów lub operatorów, należy zweryfikować ich autentyczność. Warto również sprawdzić wiarygodność strony internetowej, do której odsyła nas autor SMS-a i pod żadnym pozorem nie klikać w link ani nie logować się za jego pośrednictwem na stronie banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECOqtcO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(144)
Stanley
5 miesięcy temu
Telefon absolutnie bez Internetu. Nie będzie ryzyka na taki numer.
może nie
12 miesięcy temu
Jaki problem to ukrócić ? Policja wydaje komunikat " płacimy za znalezienie sprawcy - 5 zł za żywego lub umarłego " W USA to skutecznie działało !
Blabla
12 miesięcy temu
Jeśli była tak nieodpowiedzialna, że nie ustawiła limitu przelewu, to ma nauczkę.
bECOqtcP
jury
12 miesięcy temu
Rząd jest winien że dochodzi do takich sytuacji
Twardy dzik
12 miesięcy temu
Nic nowego. Artykuł odkopuje dinozaura. Metoda ta krąży w sieci już bodajże od pół roku jak nie dłużej a Policja jak zwykle „o krok” za przestępcami. Również dostawałem wielokrotnie takie smsy. Ale będąc zupełnie szczerym i nikogo nie obrażając, wystarczy posiadać elementarną wiedzę i nie być naiwnym by od razu wyłapać że to oszustwo. Żadna firma kurierska nie prosi o dopłatę a po drugie wystarczy sprawdzić adres strony na którą prowadzi link. Widać od razu że to „parasite”. I poprawiając „fachowców” z Policji - samo wejście na tą stronę niczego złego nie zrobi ani nie wyczyści nam konta. Dopiero zalogowanie się. Pozdrawiam.
Fred123
12 miesięcy temu
Uwaga na InPost podaje nr przesyłki i gdzie odebrać i ile zapłacić tylko kto coś zamawiał ?????Nie klikać na link!!!
antygłupek
12 miesięcy temu
Bajka dla naiwnych. Aby dokonać przelewu trzeba go autoryzować. Jeden kod oszuści mieli,to prawda, bo naiwna kobieta autoryzowała przelew, ale jak autoryzowali resztę? Musieli by mieć kartę kodów lub jej telefon..Ponadto są dzienne limity transakcji...
Agap
12 miesięcy temu
W ten sposób już kilka razy skasowałam sobie ważne wiadomości bo wydawały mi się podejrzane
Bob
12 miesięcy temu
Zyjemy w 21 wieku a nie w epoce kamienia łupanego wychodzi na to ze to banki okradaja klientow pod pretekstem jakis oszustow.jaki problem namierzyc gdzie poszly pieniadze
✍️✍️✍️
12 miesięcy temu
a z kąt ta poznanianka miała tyle kasy...
trzeba myśleć
12 miesięcy temu
W kraju, w którym 95% populacji przyznaje, że w/g księgi obyczajów są tylko grzesznikami, to czego można się spodziewać ?
COJAK
12 miesięcy temu
Operatorzy sieci komórkowych mają współudział w okradaniu klientów, po sprzedają oszustom numery premium, przecież to trwa od zawsze,,,
COJAK
12 miesięcy temu
Oszuści metodą na kuriera grasują przecież legalnie wykupując numer premium od plusa, podszywają się pod kuriera DPD i posyłają mi bez przerwy namolne sms-y. Już to zgłaszałem, ale nic z tego, bo klient przecież płaci ciężkie pieniądze za numer, więc trzeba go chronić...
bECOqtcH
Czarny polak
12 miesięcy temu
Ja takiego hakera ubiłbym jak psa,jego własnym komputerem.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić