Rafał Strzelec| 

"Czołg" na ulicach Warszawy. Nagranie z marszu niesie się po sieci

234

Protest rolników w Warszawie rozpoczął się we wtorek, (27 lutego) przed południem. Wielotysięczny tłum zebrał się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, aby udać się pod kancelarię premiera Donalda Tuska. W sieci można zobaczyć mnóstwo zdjęć i nagrań z "Marszu Gwiaździstego". Na jednym z nich widać... "czołg"!

"Czołg" na ulicach Warszawy. Nagranie z marszu niesie się po sieci
"Czołg" na ulicach Warszawy (X, Krzysztof Kossowski)

Strajk rolników w Warszawie odbywa się we wtorek, 27 lutego. Tego dnia protestujący zaplanowali Marsz Gwiaździsty. Pokojowa manifestacja ma przejść spod Pałacu Kultury i Nauki pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich.

Protestujący zaplanowali trasę przez ulicę Emilii Plater, następnie Aleje Jerozolimskie, Rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży i ulicą Wiejską, gdzie mieści się Sejm RP. Kolejne punkty w planie marszu to ul. Piękna i Aleje Ujazdowskie, gdzie znajduje się siedziba premiera Donalda Tuska. Szefa rządu nie ma jednak w Warszawie - obecnie przebywa na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Incydent na proteście rolników w Warszawie. Podpalili kamizelki i odpalili race

Marsz rolników w Warszawie. "Czołg" na ulicach stolicy!

W sieci pojawia się mnóstwo zdjęć i nagrań z protestu. Widać na nich rolników w odblaskowych kamizelkach z biało-czerwonymi flagami, banerami, transparentami. Są obecne również ciągniki, które w ostatnich dniach blokowały drogi w całym kraju.

Protestujący wykazali się także dużą kreatywnością. Na jednym z nagrań widać czołg "agroabrams". Jest to konstrukcja ze zboża, która znajduje się na przyczepie jadącej wraz z ciągnikiem. Do złudzenia swoim kształtem przypomina prawdziwy czołg - ma lufę, wieżyczkę i gąsienicę. "Pojazd" przygotowali prawdopodobnie rolnicy z okolic Wrocławia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Podczas protestu użyto pirotechniki, podpalono także kamizelki. Na początku marsz przebiegał jednak dość spokojnie. Zupełnie inaczej było podczas podobnych wydarzeń w Brukseli.

Dlaczego rolnicy protestują?

Strajk rolników trwają już od 9 lutego. Do tej pory przybierały one formę blokady dróg w różnych punktach w całej Polsce oraz przy granicy z Ukrainą. Wtorkowy marsz jest kulminacją dotychczasowych działań, ale wygląda na to, że to dopiero pierwszy wyraźny sygnał, że rolnicy będą chcieli blokować stolicę.

Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzeniu postulatów związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Twierdzą, że zbyt restrykcyjne, proekologiczne przepisy doprowadzą ich gospodarstwa do ruiny. Druga sprawa to kwestia zboża z Ukrainy, które zdaniem rolników zalewa polski rynek, powodując spadek cen i nieopłacalność produkcji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić