aktualizacja 

Czy 11 listopada można jeść mięso? Jest decyzja biskupów

76

11 listopada tym razem wypada w piątek. W związku z tym część osób wierzących zastanawia się, czy w Święto Niepodległości będzie trzeba pościć. Decyzję w tej sprawie wydali już biskupi.

Czy 11 listopada można jeść mięso? Jest decyzja biskupów
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Piątek to dla katolików dzień pokutny. Kościół katolicki nakazuje, by wówczas zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tym razem Święto Niepodległości (11 listopada) wypada właśnie w piątek. Czy wobec tego wierni mogą liczyć na dyspensę? Decyzję podjęli już arcybiskup Marek Jędraszewski oraz biskup Andrzej Jeż.

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach podała, że metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i pokutnego charakteru dnia "dla umożliwienia pełnego wzniosłej radości przeżywania" święta.

Na podobny ruch zdecydował się też biskup tarnowski Andrzej Jeż. Dekret w tej sprawie pojawił się na stronie diecezji tarnowskiej.

W bieżącym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek, który to dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła posiada charakter pokutny (por. kan. 1250 i 1251 KPK). Święto to jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych i dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie diecezji tarnowskiej, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych - napisano.

Biskup Jeż zwrócił się z prośbą do wiernych. - Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości modlitwą w intencji pokoju na świecie - zaapelował.

Dyspensa w Święto Niepodległości

Dyspensy dla poszczególnych diecezji udziela biskup. W danych parafiach mogą o nich decydować również proboszczowie.

Należy się spodziewać, że w Święto Niepodległości wszyscy polscy duchowni udzielą dyspensy swoim wiernym. To niemal tradycja w kontekście przeróżnych istotnych dni.

Zobacz także: Sceny jak z filmu akcji. Pirat drogowy nagrany na ulicach Wrocławia
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić