o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Czy farmaceuci będą mogli odmówić sprzedaży antykoncepcji?

6
Podziel się

O tym, że farmaceuci będą mogli odmówić teraz sprzedaży środków antykoncepcji poinformowała "Polityka". Jak będzie naprawdę i co obejmuje projekt nowej ustawy?

Czy farmaceuci będą mogli odmówić sprzedaży antykoncepcji?
(Getty Images)
bECXaimt

Projekt ustawy wpłynął na początku tego roku. Poszerza ona możliwość odmowy sprzedaży przez farmaceutę lub technika farmacji środków medycznych, wyrobów medycznych i środków leczniczych.

Ustawa ta wzbudziła niemałe oburzenie. "Polityka" podała, że ustawa ta umożliwi farmaceutom odmowę sprzedaży antykoncepcji. Mowa tu nie tylko o środkach hormonalnych, ale i o prezerwatywach, plastrach, czy kapturkach.

bECXaimv

Czy farmaceuci faktycznie będą mogli odmówić "środków regulacji poczęć"? Jak się okazuje w ustawie nie wspomniano o antykoncepcji. Odmowa może zapaść w takich przypadkach jak:

  • podejrzenie, że produkt może zostać wykorzystany w celu pozamedycznym
  • recepta nie jest prawdziwa
  • recepta obejmuje produkt, do którego trzeba wprowadzić zmiany w składzie, a osoba sprzedająca nie ma uprawnień do samodzielnego wystawienia recepty
  • w przypadku produktów wyrabianych w aptece przez farmaceutę minie 6 dni od dnia zrobienia produktu
  • osoba chcąca zrealizować receptę ma poniżej 13 lat
  • zachodzi podejrzenie co do wieku osoby chcącej zrealizować receptę na dany produkt

Sprawę skomentował nawet wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Według niego informacja o tym, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedania prezerwatyw czy innych środków antykoncepcyjnych jest nieprawdziwa.

bECXaimB

Podobnie uważa Michał Byliniak z Okręgowej Izby Aptekarskiej. Zauważa on, że nie ma "klauzuli sumienia dla farmaceutów".

bECXaimC

Takie przedstawienie sprawy nie wszystkich przekonuje. Jak podaje portal mgr.farm, Jerzy Przystajko – farmaceuta i działacz Lewicy – uważa, że projekt ustawy jest swoistym wprowadzeniem takowej klauzuli sumienia" "tylnymi drzwiami".

O co tak naprawdę chodzi? Zmiany w art. 96 pkt 5 ust 1. Prawa Farmaceutycznego umożliwią farmaceutom odmowę sprzedania wyrobów medycznych. Przykładem są strzykawki. Jeśli pojawi się obawa, że osoba prosząca o nie może być narkomanem, farmaceuta może odmówić sprzedaży.

Zobacz także: Marta Lempart jak Wałęsa? Dosadny komentarz posła Porozumienia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECXaimW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
watwa
10 miesięcy temu
Przesada, na pewno nie dojdzie do tego żeby nie można było kupić takich środków w aptece. Ja praktycznie co 2-3 miesiące kupuję tabletki vines i nigdy nie spotkałam się żeby ktoś mi nie chciał ich sprzedać
ks Jan
11 miesięcy temu
Antykoncepcja jest grzechem ciężkim i nie udzielamy rozgrzeszenia.
anna
11 miesięcy temu
znajac polski klimat i mentalność ludzi, na pewno coś zostanie przemycone w tej ustawie lub zapis zostanie tak zinterpretowany, że uderzy znów w kobietę, przecież nie od dzisiaj słyszy sie głosy, że kazda antykoncepcja powinna być zakazana, o viagrze i podobnych głosów nie słychać. farmaceuta będzie np.oceniał czy ma do czynienia z narkomanem czy nie bo wddług wielu narkoman to ostatni żul, narkoman jest też w białym kołnierzyku
bECXaimX
Dorota
11 miesięcy temu
Prezerwatywy można kupić w każdym sklepie, tak jak i inne leki. Nie potrzebne więc są nam apteki.
Beckaaa
11 miesięcy temu
Co geniusze, którzy wnieśli projekt takiej ustawy powiedzą tysiącom kobiet, chorującym na endometriozę? Dla nich podstawą leczenia, stosowanego nieraz przez cały okres płodności, są właśnie hormonalne środki antykoncepcyjne.
smerf
11 miesięcy temu
A był by pretekst wyprowadzenia młodzieży na ulice
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić