Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Jest ponad 18 miliardów kilometrów od Ziemi. Wielki sukces NASA

92

NASA ponownie nawiązało kontakt z sondą kosmiczną Voyager 2. Statek znajduje się obecnie w odległości 18,8 miliardów kilometrów od Ziemi. Przez kilka miesięcy, gdy naukowcy naprawiali antenę sterującą znajdującą się w Australii, sonda dryfowała w przestrzeni kosmicznej samotnie.

Jest ponad 18 miliardów kilometrów od Ziemi. Wielki sukces NASA
NASA naprawiło antenę DSS43, która pozwala sterować sondą kosmiczną Voyager 2 (NASA)

Po raz pierwszy od dłuższego czasu naukowcom z NASA udało się wysłać serię poleceń do 43-letniej sondy Voyager 2. Wcześniej z powodu uszkodzenia anteny służącej do sterowania sondą, utracono z nią kontakt na 7 miesięcy. Teraz jednak statek odpowiedział na wezwanie naukowców.

Nawiązali kontakt z sondą Voyager 2. Jest ponad 18 miliardów kilometrów od Ziemi

Antena służąca do komunikacji z sondą z znajduje się w kompleksie kosmicznym NASA w Canberze w Australii. Od marca, kiedy przestała działać, zmodernizowano jej komponenty i zaktualizowano oprogramowanie. Okazało się, że naprawa przebiegła pomyślnie.

Sonda Voyager 2 znajduje się 18,8 miliarda kilometrów od Ziemi. Po wysłaniu polecenia, naukowcy musieli więc czekać na odpowiedź aż 34 godziny. Statek kosmiczny przyjął powierzone zadania i odesłał wiadomość o treści "cześć".

NASA naprawiło kosmiczną antenę. Mogą sterować sondą po raz pierwszy od 7 miesięcy

Australijska antena satelitarna DSS43 jest jednym z trzech głównych nadajników globalnej sieci Deep Space Network (DSN). Pozostałe dwa znajdują się w Goldstone w Kalifornii oraz w Madrycie. Udana komunikacja z sondą sugeruje, że antena powróci do pełnej sprawności w lutym 2021.

Udana komunikacja testowa z sondą Voyager 2 mówi nam, że nasza praca idzie zgodnie z planem – powiedział kierownik sieci DSN Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA Brad Arnold.

Sonda Voyager 2 znajduje się tak daleko na południe od Ziemi, że nie mają z nią kontaktu anteny znajdujące się na półkuli północnej. Antena DSS43 to jedyna na świecie antena o tak dużej mocy. Naukowcy podkreślają, że właśnie dlatego tak ważne było zmodernizowanie australijskiego nadajnika.

DSS43 ma być wykorzystywana nie tylko do sterowania sondą Voyager 2. Będzie wspomagać także naukowców podczas misji na Marsie. Antena posłuży do sterowania łazikiem Perseverance, który wyląduje na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021.

Obejrzyj także: Ciekawa anomalia w kosmosie. Analiza danych z sondy Voyager 2

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić