Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Holandia. Przymusowa antykoncepcja dla tych, którzy "nie powinni" mieć dzieci

87
Podziel się:

Do holenderskiego parlamentu trafił właśnie projekt ustawy, która przewiduje obowiązkową antykoncepcję dla kobiet, które według władz nie są zdolne do wychowywania dzieci. Eugenika, czy troska o społeczeństwo?

Holandia. Przymusowa antykoncepcja dla tych, którzy "nie powinni" mieć dzieci
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)

Do holenderskiego parlamentu wpłynął projekt kontrowersyjnej ustawy. Przewiduje ona przymusową antykoncepcję dla tych kobiet, które nie są w stanie wychowywać dzieci a ich tryb i sposób życia może zagrażać potomstwu. Projekt poparł holenderski minister zdrowia.

Mowa przede wszystkim o przypadkach patologicznych. Autorzy ustawy jako przykłady przywołali historię chorej psychicznie prostytutki, która w ciążę chciała zajść tylko dlatego, że jej klienci byli skłonni więcej zapłacić ciężarnej kobiecie.

Chodzi też o osoby niezdolne do wychowywania dziecka ze względu na upośledzenia. Innym przykładem przytaczanym przez autorów projektu była rodzina, której członkowie są niepełnosprawni psychicznie i dochodzi między nimi do aktów kazirodczych. Dzieci tej rodziny skazane są na trudny los.

Obowiązek ten dotyczyłby nie tylko osób nie w pełni sprawnych psychicznie. Nakazem objęci zostaliby również chorzy na wirusa HIV czy zapalenie wątroby typu B lub C.

Kobiety, które nie są w stanie pilnować regularnej antykoncepcji wg ustawy dostałyby wszyty specjalny implant. Projekt ustawy wywołał niemałą dyskusję. Choć holenderski parlament ma wielu zwolenników takiego rozwiązania, są też jego przeciwnicy.

Nie sposób zauważyć, że takie rozwiązanie to pogwałcenie praw człowieka. Przeciwnicy ustawy zauważają też cienką granicę między eugeniką, a troską o najsłabszych.

Pojawiły się też kontrowersyjne porównania. Zauważono, że jeszcze stosunkowo niedawno USA zniosło przymusową sterylizację. Jeszcze inni porównują pomysł do zasad panujących w nazistowskich Niemczech.

Zobacz także: Strajk Kobiet. Magdalena Biejat odpowiada abp. Markowi Jędraszewskiemu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(87)
Miśka
rok temu
trudno się z tym nie zgodzić, ja stosuje antykoncepcje naturalną diafragma caya i nawet jak ona by zawiodła to jestem gotowa na dziecko
Moim
rok temu
zdaniem każda kobieta która urodziła 2 dzieci powinna mieć (jeśli zechce)prawo do podwiązania jajowodów.
Ver
rok temu
Po co edukować, stworzyć szansę dla ludzi co mają problem w życiu. Lepiej cofnąć się o 80 lat i zrobić to co robiono w III Rzeszy. Serio, ilość ludzi co uważa że to ok zastanawia mnie nad stanem moralnym świata. Są lepsze metody na poradzenie sobie z problemem co jest marginesem niż przymusowa antykoncepcja albo sterylizacja.
ferro
rok temu
super zmiany tylko szkoda że nie w Polsce !!!!!!!
jacekdom0264
rok temu
A może też przy okazji nakazać antykoncepcję kobietom- wziąwszy pod uwagę, że wszystkie Osoby płci żeńskiej od urodzenia są kobietami- od rozpoczęcia dojrzewania płciowego do osiągnięcia pełnoletności- nie będzie problemu niechcianych ciąż u niepełnoletnich kobiet.
Anna_Maria
rok temu
Ogólnie rzecz biorąc jestem w stanie nawet zrozumieć te choroby psychiczne, niepełnosprawność umysłową, czy kobiety skazane, ale... HIV kompletnie do mnie nie przemawia. Przecież teraz dzięki lekom kobiety z HIV rodzą zupełnie zdrowe dzieci! Poza tym z tego co się orientuję, leki antyretrowirusowe i tak obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej (do której należą implanty i zastrzyki)...
Mania
rok temu
To chyba przesada lekka, nie chcialabym, żeby w naszym kraju tak bylo. Ale nie jestem za antykoncepcja hormonalna, stosuje Diafragma Caya i polecam wszystkim kobietom zamiast hormonów
beckett
2 lata temu
Google "Dasein Ohne Leben". Ludzie, proszę poznajcie trochę historię eugeniki i wystrzegajcie się tych pomysłów.
Niepozdrawiam
2 lata temu
Sodoma i gomora. Potop już był teraz będzie ogień. Czasy ostateczne.
Farmaceuta
2 lata temu
Wystarczy sterylizacja ale tu chodzi o darmowych testerów środków farmakologicznych i zbyt na trucizny
dziadek
2 lata temu
BRAWO HOLANDIA
Andrzej W
2 lata temu
Adolf wiecznie żywy :-)
Rozsądny
2 lata temu
A dlaczego tylko kobiety. To powinno też dotyczyć mężczyzn. Wtedy projekt ma sens a nie mężczyzna zrobi dziecko i ucieka. Dorzucę też tych co dzieci robią a potem na nie nie płacą. Dobry projekt ale powinien dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.
misuchu
2 lata temu
Holandii już nie ma, na początku tego roku kraj oficjalnie zmienił nazwę na Niderlandy, sami o tym pisaliście. Dziennikarstwo z wysokiej półki...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić