Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Czy jeden z indyjskich wariantów COVID-19 jest odporny na szczepionkę?

13
Podziel się:

Koronawirus wprost zalał Indie i zaskoczył władze. W różnych częściach kraju obserwuje się różne warianty COVID-19. Jeden z nich jest wyjątkowo groźny i może być oporny na szczepionki.

Czy jeden z indyjskich wariantów COVID-19 jest odporny na szczepionkę?
Warianty z Indii mogą budzić niepokój (Getty Images)

Indie odnotowały prawie 400 tys. nowych zakażeń 9 maja, co daje łącznie ponad 22 miliony zarażonych. Te liczby jednak nie maleją. Naukowcy pracują nad analizą kilku wariantów koronawirusa krążących obecnie w Indiach, gdzie zaciekła druga fala COVID-19 zdewastowała kraj i zaskoczyła władze.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że jeden wariant może być bardziej zaraźliwy. Dodatkowo może być oporny na szczepienia, w odróżnieniu od innych wariantów indyjskich.

W ciągu zaledwie kilku tygodni odmiana B.1.617 stała się dominującą odmianą w Indiach. Rozprzestrzeniła się na około 40 krajów, w tym Wielką Brytanię, Fidżi i Singapur.

Jego rozpowszechnienie wzrosło w porównaniu z innymi wariantami w większości Indii, co sugeruje, że ma lepszą "sprawność" niż te warianty - mówi Shahid Jameel, wirusolog z Uniwersytetu Ashoki w Sonipat.

W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia oznaczyła B.1.617 jako "wariant budzący obawy". Szczepionka marki AstraZeneca nie działa na warianty z tej listy.

Badania na zwierzętach sugerują, że wariant ten może powodować cięższy przebieg choroby. Postanowiono więc zbadać zachowanie szczepionki Pfizer wobec białek tej odmiany wirusa. Zauważono, że po dwóch dawkach szczepionki Pfizer, przeciwciała były około 67 proc. słabsze przeciwko wariantowi B.1.617.

Dodatkowo odkryto, że przeciwciała osób, które już przeszły COVID-19 neutralizują odmianę B.1.617 o 50 proc. mniej niż pozostałe szczepy. Naukowcy jednak mówią, że przebadano zbyt małe grupy osób, by móc skutecznie przełożyć to na realia w skali światowej.

Ostatecznie uzgodniono, że szczepionka działa, tyle że słabiej. Ten wariant wirusa wciąż jednak pozostaje pod obserwacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Lipa
2 lata temu
Walka koncernów trwa! Dziwicie się? Taka kasa nie zdarza się! Więc będą się podgryzac! A tak naprawdę to nikt nie wie jak te szczepionki działają! Wstrzykuja coś co nie zostało dobrze zbadane! A szczepić się będziemy co chwilę i wmawiać nam będą że trzeba bo umrzemy! To jest ich biznes i tych co to świństwo promują
Tro
2 lata temu
Jak czyta te wypociny z tą panika to odnoszę wrażenie, że wcześniejsze odmiany covida nie były covidem. Paranoja zastraszania! Pracuje w szpitalu i wiem, że jest to choroba ale nie tak panicznie niebezpieczna!
LLLLLLL
2 lata temu
Podobno powstaje mutacja, która ma eliminować idiotów i mało rozgarniętych wierzących w to co im wcisną.
Izajasz
2 lata temu
Oto Pan pustoszy ziemię, niszczy ją i przewraca jej powierzchnię, a mieszkańców jej rozprasza. I będzie [dotknięty] jak lud, tak kapłan, jak sługa, tak jego pan, jak służąca, tak jej pani, jak nabywca, tak sprzedawca, jak pożyczkę dający, tak biorący ją, jak wierzyciel, tak jego dłużnik. Okropnie spustoszona będzie ziemia i bezgranicznie rozdrapana, bo Pan wydał taki wyrok. Żałośnie wygląda ziemia, zmarniała; świat opadł z sił, niszczeje, niebo wraz z ziemią się wyczerpały. Ziemia została splugawiona przez swoich mieszkańców, bo pogwałcili prawa, przestąpili przykazania, złamali wieczyste przymierze. Dlatego ziemię pochłania przekleństwo, a jej mieszkańcy odpokutowują; dlatego się przerzedzają mieszkańcy ziemi i mało ludzi zostało.Apokalipsa Izajasza
śpiewptaków
2 lata temu
są tu już nieprawdziwe interpretacje. Rozmnażanie się wirusa, w Unii, Europie, Polsce zależy tylko od tego, czy jest i czy jest zatrzymany natychmiast. Przecież podaje się, że na północy Afryki są nowe odmiany wirusa, które ciężko przebadać. Nowe odmiany mogą być gdziekolwiek. Tam, gdzie jest dużo szczepień, brak restrykcji i dużo zakażeń. Inne powody.
Warszawiak
2 lata temu
Wirus będzie już mutował i mutował i mutował. To już nie do zatrzymania.
Dettb
2 lata temu
29.05 Do Gdańska na finał Ligi Europejskiej przyjedzie 2000 kibiców Manchesteru uniet z bonusem Indyjskimi. Co ciekawe Polski rząd zniósł obowiązek testu przed wylotem dla obywateli UK więc zaraz będziemy mieć czwartą falę
Mila
2 lata temu
Świat - z czyjaś pomocą albo i nie - oczyszcza się z nadmiaru ludzi.
Bebzon Higgsa
2 lata temu
Ogarnijcie na kanale Zmywak Mój David 19, jak przysyłają yotuberom propozycje kasy za naganianie na szczepienia.
Demaskator
2 lata temu
Moderator oczywiścoe czuwa aby nic merytorycznego nie przeszło, jedynie naganianie na szszepienia. Już wiele komentarzy skasował.
pieszczoch60
2 lata temu
Czas skończyć z eksperymentalnym szczepieniem, a zacząć wreszcie leczyć.
koniec.
2 lata temu
a pl odmiana od jutra ma byc pl odmiana
gumis
2 lata temu
Czyli dobra szczeionke im wyslali jesli juz nie ma kontroli. Pogatulowac
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić