Czy można czekać z ochrzczeniem małego dziecka? Ksiądz stanowczo komentuje

37

Piotr Jarosiewicz jest katolickim kapłanem, który prowadzi własny kanał ewangelizacyjny na TikToku. Duchowny z zaangażowaniem odpowiada tam na pytania internautów. Teraz wyjaśnił, kiedy ochrzcić małe dziecko i czy jeśli tego nie zrobimy, to jako rodzice mamy grzech? Niektórzy mogą być zdziwieni.

Czy można czekać z ochrzczeniem małego dziecka? Ksiądz stanowczo komentuje
Czy można czekać z ochrzczeniem dziecka? (Adobe Stock, TikTok)

Niedawno do kapłana Piotra Jarosiewicza, który posługuje w diecezji drohiczyńskiej, zgłosił się pewien tiktoker. Miał ważne pytanie. Prosił o odpowiedź.

Czy to grzech czekać z chrztem, aż dziecko będzie duże i samo zdecyduje, w jaką chce wejść wiarę? - pytał jeden z użytkowników TikToka.

Kiedy ochrzcić dziecko? Ksiądz nie ma wątpliwości

Duchowny nie czekał długo z odpowiedzią. Swoje zdanie jasno i klarownie przedstawił w specjalnym filmiku. Podał też konkretne przykłady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drugi zamach na papieża. Napastnikiem był ksiądz

"Pierwsza rzecz. W kościele rzymskokatolickim jest grzech pierworodny. (...) Mamy za zadanie - jak najszybciej - z tego grzechu dziecko wyrwać" - mówił ks. Jarosiewicz. Zaznaczył, że jeśli wierzymy w taką rzeczywistość, to im wcześniej ochrzcimy naszego potomka, tym lepiej.

"Dwa. Chrzest jest bramą do dalszych sakramentów. Jeśli nie damy dziecku chrztu, to nie może ono automatycznie przyjąć spowiedzi, pierwszej komunii, bierzmowania. A za chwilę to będzie" - kontynuował.

Następnie przeszedł do trzeciej rzeczy. Zaznaczył, że to delikatna kwestia. "Czy rodzice nie decydują za dziecko, co dać mu do jedzenia? Pytają dziecko? Nie, nie pytają. Dlaczego? Bo wiedzą lepiej, bo kochają. Wybierają zdrowe jedzenie dla dziecka" - wyjaśniał. Przytoczył też inne przykłady.

"(...) nie dyspensujmy się (...). Jeśli kochamy, to w rzeczywistości wiary też chcemy dla tego dziecka jak najlepiej. Więc ja bym chrzcił dzieci jak najwcześniej (...) - podsumował zdecydowanie.

Wideo cieszyło się dużą popularnością na TikToku. Zostało wyświetlone już ponad 21 tysięcy razy. Internauci chętnie je komentowali.

Nie rozumiem tego nacisku na chrzest malutkich dzieci. Podobno Jezus przyjął chrzest jako świadoma, dorosła osoba - napisał pewien użytkownik.
W Piśmie Świętym dorośli przyjmowali chrzest. Byli świadomi. A tak, jak ochrzczony chce zmienić wiarę, to robią się problemy - dodawała następna osoba.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić