oprac. Anna Piątkowska-Borek| 

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kosciola?

1

Boże Ciało przypada w tym roku w czwartek 11 czerwca. Czy w tym dniu trzeba iść do kościoła? Czy Msza Święta w Boże Ciało jest obowiązkowa?

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kosciola?
Co roku odbywają się procesje na Boże Cłało (Getty Images, Omar Marques, SOPA Images)

Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym dniu (poza nielicznymi wyjątkami) nie musimy iść do pracy, ani do szkoły. Zamknięte są także sklepy - Boże Ciało nie jest dniem handlowym.

Boże Ciało 2020. Czy trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) to w kościele katolickim święto nakazane (obowiązkowe). Oznacza to, że wierni mają obowiązek uczestniczenia w Boże Ciało we Mszy Świętej.

Od 30 maja nie obowiązują już limity wiernych w kościele. Konieczne jest jednak zasłanianie ust i nosa.

Boże Ciało 2020. Procesje

Boże Ciało to święto, podczas którego tradycyjnie odbywają się procesje do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty poszczególnych Ewangelii (św. Jana, św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza). W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, biskupi poszczególnych diecezji zadecydowali, czy będa się one odbywać tylko wokół kościołów, czy wierni ruszą z procesją ulicami miast i wsi.

Podczas procesji na Boże Ciało obowiązują wszelkie zalecenia sanitarne dotyczące bezpieczeństwa uczestników. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przypomniał o konieczności zachowania bezpiecznego dystansu 2 metrów między uczestnikami uroczystości. Jeśli podczas procesji na świeżym powietrzu wierni nie będą mogli zachować odpowiedniego dystansu, muszą mieć maseczki, zasłaniające usta i nos. O tym samym mówił też minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zobacz także: Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić