Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Ważna zmiana w Kościele. Kardynał Nycz odwołał dyspensę

23
Podziel się:

Od 30 maja nie będą już obowiązywać limity wiernych w kościołach. Wobec tego zapadła ważna decyzja. Kardynał Kazimierz Nycz postanowił odwołać dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych.

Kardynał Nycz odwołał dyspensę
Kardynał Nycz odwołał dyspensę (Getty Images)

Od tej soboty nie będzie już żadnych limitów w kościołach. To sprawia, że podjęto decyzję o zniesieniu dyspensy od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wobec tego wracamy do zwykłych zasad obowiązujących w polskim prawie kościelnym. Na takie ruchy decyduje się wielu biskupów, krocząc za rekomendacją abp. Stanisława Gądeckiego.

Kto będzie zwolniony z obowiązku udziału w mszach od 30 maja? Reguły mówią jasno, że "zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi".

Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny

O zniesieniu dyspensy powiadomił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Przypomniał też, że obowiązkiem katolika jest to, by w okresie wielkanocnym przystąpić do komunii świętej.

Okres ten kończy się 7 czerwca br., w uroczystość Trójcy Świętej. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć, nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich - przekazał kard. Nycz, cytowany przez tvp.info.

Jakie zasady obowiązują w kościołach?

Limitu wiernych od 30 maja już nie będzie, ale to nie oznacza, że w świątyniach nie będzie trzeba przestrzegać żadnych zasad. Osoby przebywające w kościołach będą zobowiązane do zakrywania twarzy. Zaleca się przyjmowanie komunii św. na rękę, a ponadto przypomina się o przestrzeganiu wszystkich zasad higieny osobistej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
enimars
2 lata temu
Dziwne bo zniesienie dyspensy u biskupa Gądeckiego jest inne a Nycza jest inne. Gądecki przynajmniej piszę że osoby które się boją zakażenia, u Nycza tego nie ma- tylko osoby starsze i chore.
lek. med.
2 lata temu
Chętnie pójdę do Komunii św, ale jak ksiądz maseczkę założy i ręce zdezynfekuje
Wier
2 lata temu
Biskup diecezji włocławskiej Mering też każe chodzić wszystkim do kościoła i koniecznie do spowiedzi a dzieci mają koniecznie iść i księża jemu podlegli nawołują żeby chodzić oj oj oj i gdzie tu logika i odpowiedzialność za innych chyba brak rozsądku i głupota aż bije z daleka zamiast blasku obłudnicy wirus jest a jak się rozniesie to ksiądz co powie że on nie zmuszał sami przyszli tylko młodzież szantażują że podpisali do bierzmowania obeazeczki do komunii szkoda gadać mega nieodpowiedzialni
Wood
2 lata temu
Kampania Dudusia musi przyspieszyć bo pis tonie bez moherowyh babć!!!
Dede
2 lata temu
A kiedy w końcu polski kler i resztą biskupów posłucha papieża i przestanie brać pieniądze za chrzty,pogrzeby,śluby i intencje smzalone? Odpowiedź brzmi.Nigdy ,bo są tak zachłanni na pieniądze. Pieniądze to ich Bóg!!!!
Andre
2 lata temu
bóg odwołuje wirusa,kupa śmiechu,oto kościół i jego faryzeusze
NieWstydzeSie
2 lata temu
Nie wolno nam chrześcijanom przyjmować Święta Komunię na rękę. My wiemy że to Ciało Naszego Pana. Naszym obowiazkiem jest tego przestrzegać.
Ray
2 lata temu
I komunia na rękę?!Super Mamy ograniczyć kontakt rękii(aha ale z ręki kapłana ) Ludzie pamiętajcie że prawdziwy Bóg wam przebaczy jak nie pojedziecie w tym czasie do kościoła ale kościół No niewiem dziura finansową za duża
As.
2 lata temu
„ Tak mówi Pan: «Niebiosa są moim tronem, a ziemia podnóżkiem nóg moich. Jakiż to dom możecie Mi wystawić i jakież miejsce dać Mi na mieszkanie?”. Bóg jest wszędzie i nie trzeba chodzić do kościoła.
doktorek
2 lata temu
Inni biskupi utrzymali dyspensę dla osób, które obawiają się zarażenia. I słusznie. W moim kościele jest 1000 miejsc siedzących. Nawet jeśli ludzie będą zachowywać 2-metrowe odstępy, muszę założyć, że na mszę przyjdzie z 500 osób (przed pandemią bywało dwa razy więcej). To o wiele za dużo. Ciekawe zresztą, że imprezy masowe można organizować dla góra 150 osób, ale na liturgii może być i 1500 wiernych. Gdzie tu logika? Sam chodzę na msze w tygodniu i nie zmienię tego zwyczaju, dopóki nie nabiorę pewności, że zagrożenie epidemiczne minęło. Rozumiem zniesienie obowiązku noszenia maseczek na dworze, bo to bez sensu, ale otwieranie prawie wszystkiego na zasadzie: hulaj dusza, piekła nie ma - w głowie mi się nie mieści. Samo oświadczenie Nycza jest zresztą wewnętrznie sprzeczne: z jednej strony uchyla dyspensę, bo rząd złagodził restrykcje, z drugiej zaś pisze: Choć restrykcje łagodnieją, groźna epidemia trwa nadal. Gratuluję logiki i poczucia odpowiedzialności za bliźnich.
bug zapłać
2 lata temu
No to może elektorat 'pisokomony' wyginie naturalnie...
Lewiatan
2 lata temu
Kościół katolicki mimo swoich wszelkich niedoskonałości zbudowany jest na skale i bez trudu przeżyje wszystkie odmiany marksizmu - komunizmu(PO SLD też)bo pochodzi od Boga a komuna i lewactwo nie.
ksiądz
2 lata temu
Udzielam wam dyspensy od głupich decyzji biskupów
nbn
2 lata temu
dyspensa jest dla tzw wiernych ja się sam wydyspensowałem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić