Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Czym są wady letalne? To wyrok śmierci

13
Podziel się

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja płodów, które z powodu wad letalnych nie mają szans na przeżycie, jest niezgodna z konstytucją. Czym jednak są wady letalne, o których wszyscy mówią? Jaki mogą mieć wpływ na ciężarną i czy posiadające je płody można uratować?

Czym są wady letalne? To wyrok śmierci
(Pixabay)
bETqpccB

Wada letalna płodu lub noworodka to nieuleczalne schorzenie. Najczęściej prowadzi do samoistnego poronienia, przedwczesnego porodu lub zgonu wewnątrzmacicznego. Jeżeli dziecko z taką wadą przyjdzie na świat, umiera po kilku godzinach, dniach lub tygodniach bez względu na podjęte leczenie.

Wady letalne, czyli jakie?

Wady letalne to inaczej wady śmiertelne. Mogą nimi być nieprawidłowości cewy nerwowej, które prowadzą do przepukliny mózgu, niewykształcenia mózgu czy też rozszczepu kręgosłupa. Pojawiają się już w 2-3 tygodniu, kiedy najczęściej kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

bETqpccD

Do wad letalnych należy także trisomnia chromosomu 18, czyli zespół Edwardsa. Podobnie jak w przypadku zespołu Downa, ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem matki. Na tym podobieństwa się kończą. Dziecko z zespołem Edwardsa nie ma szans na przeżycie. Najczęściej występują u niego wady serca, nerek, rogówki, oczu, deformacja czaszki, anomalie szkieletu, nieprawidłowy rozwój genitaliów, ciężkie upośledzenie umysłowe i wiele innych schorzeń.

Zobacz także: Strajk Kobiet w Warszawie. "Strażnicy" z ONR popchnęli kobietę. Interweniowało pogotowie

Zespół Patau, czyli trisomnia chromosomu 13 prowadzi do ubytku skóry skalpu, rozszczepienia podniebienia i warg, wad serca i nerek, anomalii kończyn, upośledzenia umysłowego, głuchoty, rozwoju przepukliny i naczyniaków. Dzieci mogą mieć także serce poza klatką piersiową, lub na szyi (ektopia serca). Ale inne organy też mogą znajdować się poza ciałem. Dzieciom z wadami letalnymi czasem brak ściany brzucha, czasem czaszki, czasami tej czaszki w ogóle nie ma.

bETqpccJ

Wady letalne to długa lista. Często jeden płód pochłania drugi, przez co powstają bliźnięta syjamskie. Jednak mogą być tak zrośnięte, że nie da się ich w żaden sposób uratować. Dzieci mogą mieć także zespół syreny, czyli zrośnięte zawiązki nóg, poważnie zdeformowaną miednicę, niewykształcone nerki, niewykształcony pęcherz moczowy, przewód pokarmowy, a także zarośnięty odbyt.

Wady letalne to ciężkie zaburzenia, których nie da się wyleczyć. Wkracza tu medycyna paliatywna - czyli dział zajmujący się opieką nad pacjentami, którzy są w terminalnym stadium nieuleczalnej choroby. Tu się nie leczy - tu się uśmierza ból i łagodzi objawy. Ponadto ciąża jest znaczne większym zagrożeniem dla matki. W każdej chwili może dojść do poronienia, lub obumarcia płodu co z kolei prowadzi do zakażeń, krwotoków, a nawet sepsy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETqpcde
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
;ms
rok temu
Ale zespół Downa to nie jest wada letalna.
$sssss
rok temu
A czy uprawiający seks myślą o jego konsekwencjach? Czy w dzisiejszym świecie tak trudno jest stosować antykoncepcję ? A czy któraś z Pań pamięta o tym, że do ciąży trzeba się PRZYGOTOWAC?
Zzzzzzzz
rok temu
A ja mam rozszczep kręgosłupa i żyję samodzielnie już ponad 50 lat. Gdybym została usunięta, to społeczeństwo nie miałoby pożytecznego obywatela, który płaci podatki.....
bETqpcdf
Szopen
rok temu
Rozszczep kręgosłupa nie jest śmiertelny. W miejsca (wysokości) wystąpienia powoduje rożne problemy w funkcjonowaniu. Moja córka z wodogłowiem i rozszczepem miała urodzić się martwa albo umrzeć zaraz po porodzie, w ostateczności być rośliną. Ma teraz 26 lat, skończyła studia i pracuje mimo, że porusza się na wózku. Żaden odpowiedzialny lekarz nie da gwarancji, że dziecko ma wadę śmiertelną i na 100 % umrze i nie da też gwarancji, że dziecko zdrowe według badań urodzi się zdrowe.
Racjonalista
rok temu
Dziecko z zespołem Edwardsa według autora artykułu nie ma szans na przeżycie, to skąd w takim razie medycyna wie o upośledzeniu umysłowym tych dzieci? Dziecko z tym schorzeniem może żyć rok i więcej, można je godnie pochować, a nie wyssać z brzucha po kawałku... Kobiety krzyczą, że to ich ciało, a podczas aborcji usuwany jest im jakiś element ich ciała? Czy raczej organizm o zupełnie odmiennym DNA... Gdyby po aborcji do laboratorium trafił fragment usuniętego dziecka to naukowcy jednoznacznie powiedzieliby, że to fragment tkanki innej osoby, a nie matki. Przypinam, że zwolennikiem aborcji eugenicznej był znany akwarelista z Austrii A.H, więc feministki powinny biegać z jego wizerunkiem na sztandarach jako ojcem ich ruchu. Paradoks feministki nazywają naziolami, narodowców którzy są za zakazem aborcji eugenicznej.
xxx
rok temu
Prawo aborcyjne w Polsce dorównało do państw takich jak Nigeria Somalia, Madagaskar, Somalia, Kongo, Salwador. Witamy w klubie. Nam bliżej do Trzeciego Świata niż do Europy
Koko
rok temu
Jak to czytam to jest mi słabo a co dopiero mieć świadomość, że w brzuchu mam dziecko zdeformowane, które umrze zaraz po urodzeniu lub będzie kalekie i niesamodzielne do końca życia. Kobieta, która ma zdrowe dziecko, ponosi już ogromna odpowiedzialnośc każdego dnia aby je wychować, nakarmić itd. To jest ogromna praca na lata głównie dla kobiety. A co dopiero mieć dziecko, które cierpi i ledwie żyje a matka razem z nim. To są tortury dla obojga.
Pleeaase
rok temu
Wady 'letalne'. Doprawdy. A może by tak po polsku - śmiertelne.
Azja
rok temu
Nie wyobrażam sobie wiedzieć, że mam w łonie dziecko, które umrze zaraz po porodzie i zamiast kupować wózka i całej wyprawki- szukać miejsca na cmentarzu i kupować trumnę!
Ewcia
rok temu
Nikt nie chce mieć chorych dzieci kobiety same mają decydować a nie zmuszać kobiety do by rodziły dzieci niezdolne do życia które umierają zaraz po tym jak przyjdą na świat lub cierpią z powodu choroby ISA niezdolne do tego by kiedykolwiek być samodzielnym znałam taką osobę całe życie miała żal że nie umarła po porodzie tylko musiała w wielkim cierpieniu wegetować i czekać z nadzieją aż nadejdzie śmierć bo nie mogła nawet się zabić a bardzo chciała prosiła żeby pomóc jej umrzeć lecz nikt nie zgodził się na to bo eutanazja na życzenie też jest nielegalna
emeryt
rok temu
Seks to przyjemność, którą dał nam Pan Bóg powiedział Papież Franciszek
Yune
rok temu
Seks to nie zbrodnia, ciąża to nie kara. Kobiety powinny mieć wybór.
Poważnie o2?
rok temu
Totalnie jednostronny punkt widzenia. Jak sami piszecie dzieci z takimi wadami kobieta naturalnie roni. Nie trzeba ich zabijać. Mogą godnie same umrzeć. Zabicie dziecka w łonie to trauma dla kobiety.
bETqpccX
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić