aktualizacja 

Daniłow o "trzech i pół armii" w Rosji. "Walka o władzę jest nieunikniona"

W Rosji dojdzie do walki o władzę między Siłami Zbrojnymi, formacjami wojskowymi Jewgienija Prigożyna i Ramzana Kadyrowa oraz nową formacją zbrojną - uważa sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Jego zdaniem, "ich konfrontacja dotrze do centrum Moskwy".

Daniłow o "trzech i pół armii" w Rosji. "Walka o władzę jest nieunikniona"
Ołeksij Daniłow (PAP EPA, Evgen Kotenko / Avalon)

Ministerstwo obrony w Moskwie ogłosiło w środę, że Gierasimow, od 2012 r. szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, zastąpi gen. Surowikina na stanowisku dowódcy połączonej grupy wojsk w tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak Moskwa nazywa inwazję na Ukrainę, a Surowikin będzie jego zastępcą.

"Walka o władzę"

Na te doniesienia zareagował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Nazwał to "przejawem walki o władzę".

Nie wolno nam zapominać, że Gierasimow jest szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji. Jest to wzrost pozycji nie tylko Gierasimowa, ale też celów tej wojny - mówił.

Zdaniem Daniłowa, następne dwa lub trzy miesiące będą bardzo ważne - i będą niemal decydujące w tej bitwie, do której przygotowują się zarówno Ukraina, jak i Rosja. Daniłow powiedział, że rosyjskie kierownictwo wykorzystało Kadyrowa i Prigożyna, a kiedy nie byli już potrzebni, zostali "wypchnięci" i "nikt nie pyta ich o zdanie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Admirał Gorszkow na Morzu Norweskim. Rosyjska fregata z pociskami hipersonicznymi nagrana

Wewnętrzne spory w Rosji

Sekretarz RBNiO podkreślił, że wewnętrzne spory, które toczą się dziś w Rosji, będą się tylko pogłębiać. Według Daniłowa "kiedyś na pewno rozpocznie się starcie na Obwodnicy Sadowej (ulica w Moskwie - przyp. red.) przy użyciu broni palnej, transporterów opancerzonych itp.". - To tylko kwestia czasu, walka jest nieunikniona - dodał.

Polityk podkreślił, że dzisiaj w Rosji jest już trzy i pół armii. - Osobna armia Kadyrowa, osobna armia Prigożyna, osobna armia, która jest w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – i tam nie szanuje się ani Kadyrowa, ani Prigożyna, a struktury władzy próbują teraz utworzyć kolejną oddzielną armię - dodał sekretarz RBNiO.

Putin jest "bardzo chorym człowiekiem"

Według Daniłowa wojna prywatnych firm wojskowych w Federacji Rosyjskiej "będzie na pewno, ponieważ w Rosji rozpocznie się wojna o władzę". Dodał, że Putin jest też "bardzo chorym człowiekiem".

Gdy tylko osłabnie, a będzie słabnąć każdego dnia, rozpocznie się ostateczna rozgrywka – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Daniłow podkreślił, że Federacja Rosyjska "nie jest pojedynczym monolitem", istnieje wiele wewnętrznych nurtów, które nasiliły się dopiero po 24 lutego 2022 r.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić