Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Koronawirus. Lek ratuje życie. WHO potwierdza. "Naukowy przełom"

20

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) entuzjastycznie zareagowała na wieści z Wielkiej Brytanii. Tamtejsi naukowcy ogłosili, że deksametazon - dostępny na rynku lek z grupy sterydów - znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób zakażonych koronawirusem.

Koronawirus. Lek ratuje życie. WHO potwierdza. "Naukowy przełom"
Deksametazon pomaga na COVID-19. "Duży przełom" (YouTube)

Brytyjczycy ogłosili sukces we wtorek. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego poinformowali, że deksametazon ratuje życie pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

To pierwsze sprawdzone leczenie, które redukuje śmiertelność pacjentów z COVID-19, którzy wymagają podawania tlenu lub wsparcia respiratora – oświadczył dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.
To wspaniała wiadomość, gratuluję brytyjskiemu rządowi, Uniwersytetowi Oksfordzkiemu oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego – dodał.
Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?

Deksametazon pomaga na COVID-19. "Duży przełom"

Brytyjscy naukowcy podkreślili, że deksametazon to pierwszy lek, którego skuteczność w walce z koronawirusem została potwierdzona klinicznie. Z ich badań wynika, że zmniejszył o jedną trzecią śmiertelność wśród pacjentów chorujących na najcięższą formę COVID-19.

Naukowcy z Oksfordu mówią o "dużym przełomie". Zaapelowali, aby deksametazon bezzwłocznie stał się lekiem powszechnie podawanym pacjentom chorym na COVID-19.

Lek na koronawirusa. Czym jest deksametazon?

Jak podaje w swoim komunikacie WHO, deksametazon jest sterydem przeciwzapalnym używanym od lat 60. ubiegłego wieku w walce z różnymi chorobami zapalnymi i niektórymi nowotworami. Od 1977 roku widnieje na liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. W wielu krajach można go kupić po niskiej cenie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić