Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Badacze znaleźli ślady koronawirusa w mleku matki. WHO zabiera głos

13

Czy karmienie piersią niemowlęcia w czasie pandemii koronawirusa może być niebezpieczne? Swoje wnioski na ten temat ogłosiło na konferencji w Szwajcarii WHO.

Badacze znaleźli ślady koronawirusa w mleku matki. WHO zabiera głos
Mleko z piersi matki a koronawirus. Wyniki badań WHO i wskazania lekarza. (Getty Images)

Eksperci WHO zachęcają do karmienia noworodków piersią. Jak informuje agencja Reuters, według dowodów znanych ekspertom WHO, wydaje się, że koronawirus nie przenosi się do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki.

Do tej pory w mleku matek wykryto jedynie martwe cząstki koronawirusa. WHO zachęca do karmienia pociech piersią. Przekonuje, że zalety takiego rozwiązania znacznie przewyższają potencjalne ryzyko.

 Karmienie piersią w czasie pandemii koronawirusa. Głos zagrał dyrektor WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że kwestia karmienia piersią w czasie epidemii została potraktowana przez WHO bardzo poważnie. Sprawdzano, jakie jest ryzyko przejścia COVID-19 z matki na dziecko tą drogą.

Zobacz także: Fakty na temat zdrowia - Karmienie piersią
Jak wiemy ryzyko zachorowania małych dzieci na COVID-19 jest relatywnie niewielkie. Jest za to cały szereg innych chorób, które można wykluczyć, jeśli dziecko żywi się mlekiem matki – powiedział podczas konferencji dyrektor WHO.

 Koronawirus a karmienie piersią – jakie są fakty? Informuje o tym Anshu Banerjee, starszy doradca w strukturach WHO. Ekspert wyjaśnia, że w trakcie badań natrafiono jedynie na martwe "fragmenty". W próbkach mleka nie wykryto żywego koronawirusa.

 Jak dotąd nie udało się nam wykryć żywego wirusa w mleku z piersi. Ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko tą drogą nie zostało ustalone – mówi Banerjee.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić