o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Dlaczego 1 sierpnia wyją syreny? Czym jest godzina "W"?

8
Podziel się

1 sierpnia 2021 roku wypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia w całej Polsce zawyją syreny. O której i dlaczego? Wyjaśniamy.

Dlaczego 1 sierpnia wyją syreny? Czym jest godzina "W"?
Godzina "W" - Warszawa, 2012 rok (Wikimedia Commons)
bECFTaUl

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października 1944 roku. Było to wystąpienie zbrojne przeciw okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza", połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. To największa operacja militarna Armii Krajowej.

Dowództwo AK chciało samodzielnie wyzwolić stolicę, jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich sięgnęły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku działań militarnych zginęło od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

bECFTaUn

Powstanie warszawskie uważa się za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Nadal nie milkną jednak dyskusje dotyczące zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu. Wszystko za sprawą olbrzymich strat ludzkich. Powstanie zakończyło się triumfem III Rzeszy.

Godzina "W". Znów zawyją syreny

Rokrocznie 1 sierpnia oddawany jest hołd wszystkim tym, którzy walczyli i polegli podczas powstania warszawskiego. Szczególnym momentem jest godz. 17:00. To właśnie o tej porze rozpoczęła się akcja "Burza", a jednocześnie był to początek powstania warszawskiego.

Godzinę 17:00 określa się mianem godziny "W". O tej porze zaczynają wyć syreny, a Polska wstrzymuje oddech i oddaje hołd powstańcom. Jest to bez wątpienia bardzo wyjątkowa chwila.

bECFTaUt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECFTaUO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
ehhhh
2 miesiące temu
Polacy niestety nie są zbyt mądrym narodem. Mądre są jednostki. Ogół w ogóle nie myśli. Nie potrafi nawet wybrać garstki myślących za nich. Żyjecie przeszłością i rozpamiętywaniem. Machacie tą swoją szabelką, do potęg gospodarczych i militarnych... zamiast myśleć swoje a robić coś innego, tak aby coś zyskać. Opowiadacie o mordowaniu Żydów i Polaków w czasie wojny a sami teraz zgadzanie się na budowanie takiej samej nienawiści wobec homoseksualistów, Żydów, "wysłańców Niemców", "wysłańców USA". Prezesik korzysta z takich samych technik manipulacji jak hitler (poszukajcie w Internecie, a znajdziecie wywiad sprzed lat, w którym przyznaje się do fascynacji "geniuszem" taktycznym hitlera). To wasze siedzenie w przeszłości nie daje nic. Nie wyciągacie żadnych wniosków, nie myślicie o przyszłości (o skutkach swoich wyborów). Naród polski lubi siedzieć, sam się po plecach biczować i opowiadać jak to był i jest krzywdzony przez "tych złych". Mój pradziadek przywoził broń dla powstańców. Złapali go i torturowali na zamku w Lublinie. Nikogo nie wydał. Przewieźli go do obozu na Majdanku. Po jakimś czasie powiedzieli im, że przewożą ich na roboty do Niemiec. Jednak po drodze partyzanci odbili ten pociąg. Więźniowie uciekali w pole kapusty. Dziadek opowiadał, że strażnicy strzelali do nich... obok niego ludzie padali od kul... On zmarł myśląc, że jechał wtedy na prace... a oni jechali do Oświęcimia do komory gazowej (znaleźliśmy o tym informację po jego śmierci). Wszyscy mieli zostać zabici, dlatego partyzanci chcieli ich ratować. On był szczęśliwym człowiekiem, ale nie mógł przeżyć tego, że Polacy nie potrafią wyciągać wniosków z przeszłości...
Asdf
2 miesiące temu
Piswizja ma na to stosowne obrazki na ekranie. Nie można spokojnie obejrzeć transmisji z olimpiady.
Bat Chłopski
2 miesiące temu
I po co to wszystko, skoro w 2004 z uśmiechem na twarzy wchodziliśmy do eurokołchozu zwanego UE, bo obiecali nam kilka euro na hektar i jakieś ochłapy z nadwyżek produkcyjnych? Kto podpisał Traktat Lizboński? No pytam, KTO???
bECFTaUP
Rocznica Pows...
2 miesiące temu
tytuł zawiły - MY NIE ZAPOMNIMY !!! kto to krzyzaki,prusaki ...idt...
gość
2 miesiące temu
Militarny błąd za który ludzie zapłacili życiem i stratami materialnymi nie odzyskanymi do dzisiaj. I te dzieci na barykadach.
Jacek II..
2 miesiące temu
To jeszcze żyją powstańcy skąd ich biorą???
Bilans
2 miesiące temu
Moim skromnym zdaniem za bardzo jako naród skupiamy się na historii a za mało na przyszłości, rozwoju i planowaniu. Tą drugą Japonią tak nigdy nie będziemy. Nie mówię że nie należy się zbroić i trzeba zachować pamięć o bohaterach ale ogólnie taki mamy bilans celebracji przeszłości. Za mocnej ekstycatacji tym co było i minęło.
Paweł
2 miesiące temu
Każdy rozgarnięty człowiek wie o tym. Szczególnie ci co nie śpią na lekcjach historii.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić