Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Długo nie cieszyła się prawem jazdy. 19-latka ma kłopoty

1

Młoda kobieta z powiatu wejherowskiego, która kilka miesięcy temu zdobyła prawo jazdy, znalazła się w tarapatach. Na jej koncie pojawiły się mandaty za używanie telefonu podczas jazdy, spowodowanie kolizji oraz jeżdżenie autem bez aktualnych badań technicznych. Teraz czeka ją sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami.

Długo nie cieszyła się prawem jazdy. 19-latka ma kłopoty
19-latka spowodowała kolizję. Jej konto zasiliło 10 punktów karnych (Materiały prasowe, Policja)

W sobotę po południu policjanci lęborskiej drogówki zostali skierowani na miejsce kolizji, która miała miejsce w Lęborku, na ulicy Jana Pawła II. Do zdarzenia doszło, gdy kierująca audi 19-latka nie zachowała bezpiecznej odległości od jadącego przed nią mercedesa i uderzyła w jego tył.

Na szczęście, mimo siły uderzenia, nikomu w wyniku kolizji nic poważnego się nie stało.

Młoda kierująca, która prawo jazdy zdobyła kilka miesięcy temu, została ukarana mandatem w wysokości 2000 zł, a na jej konto wpłynęło 10 punktów karnych - informują funkcjonariusze z Policji Pomorskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa. Nagranie ją pogrążyło

Przekroczyła limit punktów karnych

Okazało się także, że auto 19-latki nie miało aktualnych badań technicznych. Policjanci zatrzymali jej dowód rejestracyjny. Brak ważnych badań technicznych pojazdu to nie tylko naruszenie przepisów drogowych, ale również zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.

To nie koniec kłopotów dla 19-latki. Dodatkowo będzie musiała poddać się sprawdzeniu kwalifikacji kierowcy, ponieważ przekroczyła dozwolony limit punktów karnych. Za kontrolne sprawdzenie kwalifikacji należy uiścić opłatę, która jest identyczna jak w przypadku "standardowego" egzaminu - dla kategorii B wynosi 250 zł.

Na jej koncie było już ich 12 punktów za wykroczenie korzystania z telefonu podczas jazdy w sposób niezgodny z przepisami - przekazała Pomorska Policja.

Gdzie sprawdzić ilość punktów karnych?

Policja przypomina, że ostrożności za kierownicą nigdy nie jest za dużo. Każdy użytkownik pojazdu powinien być tego świadomy, a szczególnie młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy mogą być bardziej narażeni na ryzyko wypadków drogowych. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych oraz dbaniu o bezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu.

Każde naruszenie przepisów drogowych skutkuje przyznaniem punktów karnych na nasze konto. Zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy dopiero uczą się zasad bezpiecznej jazdy, może to być szczególnie istotne. Przekroczenie limitu 20 punktów karnych może prowadzić do utraty prawa jazdy.

Jeśli nie jesteś pewien, ile masz punktów karnych, istnieją różne sposoby, aby to sprawdzić. Możesz skorzystać z internetu, ale potrzebujesz do tego profilu zaufanego, który potwierdzi twoją tożsamość. Alternatywnie, możesz odwiedzić dowolny komisariat policji, gdzie policjant pomoże ci sprawdzić liczbę punktów karnych na twoim koncie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić