Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Dodatek solidarnościowy. 2800 zł dla bezrobotnych. Jak złożyć wniosek?

27

Osoby, które straciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa, mogą otrzymać dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł. Przysługuje on od 1 czerwca. Za 2 miesiące (czerwiec i lipiec) bezrobotni dostają łącznie 2800 zł.

Dodatek solidarnościowy. 2800 zł dla bezrobotnych. Jak złożyć wniosek?
Dodatek solidarnościowy dla bezrobotnych (Pixabay)

Dodatek solidarnościowy - kto może składać wniosek?

"O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r." - wyjaśnia ZUS. Aby skorzystać z dodatku solidarnościowego nie można mieć też innego tytułu do ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego (w ZUS lub KRUS).

Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące. Bezrobotni mogą go zatem otrzymać od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Pieniądze są wypłacane najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

"Świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji" - wyjaśnia ZUS.

Dodatek solidarnościowy. Jak złożyć wniosek?

Termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy mija 31 sierpnia 2020 r. Po tym terminie wnioski nie będa rozpatrywane. Jak osoby bezrobotne mogą złożyć wniosek? "Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS) - podkreśla ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić