Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu. Podał termin

17

We wtorek 9 kwietnia Donald Tusk poinformował, że na pewno dojdzie do rekonstrukcji rządu. Według premiera odpowiednim momentem ma być przełom wiosny i lata. Jako powód podał kandydowanie ministrów do Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu. Podał termin
Donald Tusk (PAP, Radek Pietruszka)

- Co do rekonstrukcji rządu, ona na pewno się zdarzy. Już o tym mówiłem, że przełom wiosny i lata wydaje mi się takim stosownym momentem. I będzie ona zależała wyłącznie, tylko i wyłącznie od merytorycznej oceny ministrów albo ich decyzji politycznej - powiedział Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier przypomniał, że w czerwcu odbędą się wybory do europarlamentu. Jak mówił, pojawiają się takie sygnały, że być może niektórzy z ministrów będą chcieli wzmocnić listy i kandydować do PE.

Jak wygrają, ich nie będzie i trzeba będzie uzupełnić rząd, ale mówimy o bardzo nielicznych przypadkach - zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 15.03

- Natomiast z pracą w rządzie pożegnają się ci, których uznam - jako premier - że z jakichś powodów nie wykorzystali optymalnie tych kilku miesięcy - dodał.

Jednocześnie zapowiedział, że przeprowadzi dziś rozmowę w tej sprawie z liderami koalicjantów. Zapewnił też, że "ma poczucie pełnego wsparcia dla pracy rządowej" ze strony lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, współprzewodniczącego Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego i szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Szymon Hołownia: nie widzę w tej chwili przestrzeni do renegocjowania umowy koalicyjnej

W związku z tym we wtorek 9 kwietnia Szymon Hołownia został zapytany przez dziennikarzy, czy widzi potrzebę i przestrzeń do renegocjowania umowy koalicyjnej.

Ja takiej przestrzeni w tej chwili nie widzę, natomiast - jeśli się taka przestrzeń pojawi - to nie reaguję na taką rozmowę z lękiem. Jeżeli się na coś umówiliśmy, to możemy sprawdzić, czy to działa, czy może coś trzeba poprawić - powiedział marszałek Sejmu.

Zapewnił, że liderzy PO, PSL, Polski 2050 i Lewicy nie prowadzą rozmów na ten temat. - Na szczeblu czterech liderów nie było nigdy rozmowy o rekonstrukcji rządu i nie było nigdy tematu renegocjacji umowy koalicyjnej - podkreślił.

Szymon Hołownia przyznał, że nie widzi w tej chwili potrzeby, aby podnosić ten temat. - Przyjdzie czas, że być może trzeba będzie usiąść i nad umową koalicyjną podyskutować, ale na pewno w moim odczuciu nie jest to ten najbliższy czas - stwierdził.

Kto może stracić pracę w rządzie?

Pod koniec marca dziennikarz Onetu Kamil Dziubka informował, że kilkoro ministrów może pożegnać się ze stanowiskami. Powód? "Niektórzy członkowie rządu zaczęli już 'irytować' premiera" - czytamy. Słabe notowania ma mieć m.in. ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Z przekazanych informacji wynika również, że do Parlamentu Europejskiego chce wyjechać minister rozwoju Krzysztof Hetman z PSL oraz minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz z KO.

Źródło: o2.pl, PAP, onet.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić