aktualizacja 

Dyrektor generalny WHO o małpiej ospie. Ujawnił, czy mamy czego się bać

140

Tedros Adhanom Ghebreyesus zorganizował spotkanie komisji złożonej z ekspertów, którzy są w stanie ocenić zagrożenie wynikające z obecności małpiej ospy. Teraz dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia podzielił się z opinią publiczną wnioskami.

Dyrektor generalny WHO o małpiej ospie. Ujawnił, czy mamy czego się bać
Dyrektor generalny WHO nie ukrywa, że organizacja uważnie śledzi rozprzestrzenianie się małpiej ospy po świecie (Getty Images)

Dyrektor generalny WHO nie kryje, że wybuch epidemii małpiej ospy poważnie zaniepokoił organizację. Ghebreyesus poczuł się poważnie zaniepokojony nie tylko rozprzestrzenianiem się po świecie kolejnej choroby, lecz także tym, w jaki sposób ona ewoluuje.

Komitet kryzysowy podzielił się poważnymi obawami, dotyczącymi skali i szybkości (rozprzestrzeniania się – przyp. red.) obecnej pandemii – relacjonował zebranie w sprawie małpiej ospy dyrektor generalny WHO.

Małpia ospa – zagrożenie czy nie? Stanowisko WHO

Jak informuje portal The New Arab, ostatecznie uczestnicy zebrania doszli do konkluzji, że obecnie małpia ospa nie stanowi poważnego zagrożenia dla międzynarodowej społeczności. Dyrektor generalny WHO i zwołani przez niego eksperci doszli jednak do wniosku, że już samo zorganizowanie spotkania dobitnie pokazuje skalę niepokoju, który wywołuje obecność tej choroby.

Poinformowali mnie, że w tej chwili nie stanowi zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, stanowiącego najwyższy stopień alarmu, który może wszcząć WHO, jednocześnie uznali, że zwołanie komisji samo w sobie odzwierciedla rosnący poziom niepokoju, spowiadanego rozprzestrzenianiem się małpiej ospy – podkreślał Tedros Adhanom Ghebreyesus (The New Arab)/
Zobacz także: Zobacz też: Grozi nam kolejna epidemia? Dr Grzesiowski tłumaczy

Zgodnie z ustaleniami ekspertów WHO od początku maja 2022 roku mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem przypadków małpiej ospy na świecie. Choroba od dawna jest endemiczna w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, jednak dopiero niedawno do zarażeń zaczęło dochodzić także na innych kontynentach.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić