Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BBI
|
aktualizacja

Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji. Tak zareagowała kuria

681
Podziel się:

Rodziców uczniów jednej z krakowskich szkół, zaniepokoiła ważna zmiana w rozkładzie zajęć ich dzieci. Od września, zamiast dwóch lekcji religii przewidzianych planem, odbywa się tylko jedna. Powód? Brakuje katechetów gotowych do pracy w szkole.

Dyrektorka usunęła religię z planu lekcji. Tak zareagowała kuria
W polskich szkołach brakuje katechetów (DPA, PAP, Pascal Deloche)
W naszej szkole religia jest ważnym przedmiotem. Na 140 uczniów nie chodzą na nią tylko dwie osoby. Większości rodziców na tych lekcjach zależy - podkreśla w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Iwona Pasznicka-Longa, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie.

To w prowadzonej przez nią placówce, od września, z dwóch godzin religii w tygodniu została tylko jedna. Jednak jak podkreśla kierująca placówką, powodem tej decyzji nie jest niechęć do prowadzenia religii w szkole, ale braki kadrowe. By lepiej wyjaśnić to rodzicom swoich uczniów, na zebranie zaprosiła przedstawiciela Archidiecezji Krakowskiej. Ten zgodził się spotkać z rodzicami i dyrektorką. To właśnie ostateczne ustalenia, na jakie po tym spotkaniu przystał kuria, część rodziców wprawiły w zdumienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje

Dyrekcja alarmowała o brakach już w czerwcu

Chciałam, żeby ktoś z kurii wyjaśnił rodzicom, dlaczego do nas nikogo nie przysłała - tłumaczy dyrektorka i podkreśla, że to kuria odpowiedzialna jest za katechetów pracujących w szkole i to ona deleguje ich do pracy w poszczególnych placówkach.

Iwona Pasznicka-Longa zapewnia, że o sytuacji w swojej szkole informowała Wydział Katechetyczny Archidiecezji Krakowskiej już w czerwcu, a o braku specjalisty (w szkole specjalnej, katechezy powinna uczyć osoba z podyplomówki z oligofrenopedagogiki) wiedziano także w Małopolskim Kuratorium Oświaty. Mimo prób podejmowanych przed dyrektorkę, nikogo nie udało się znaleźć.

W efekcie dwie lekcje religii będą w bieżącym roku szkolnym, mieli jedynie uczniowie przygotowujący się do komunii i bierzmowania. Za zgodą przedstawiciela krakowskiej kurii, w pozostałych klasach uczących się w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, ich liczba zmniejszy się o połowę. To nie jedyna szkoła, gdzie pojawia się problem z kompletowaniem kadry na zajęcia z religii, według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce tego przedmiotu uczy 30 tysięcy osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(681)
ks. Marek
4 dni temu
Tak się nie godzi i dobrze że zareagował kuria! Słyszę wycie? Brzmi to wyśmienicie! TAK dla w pełni obowiązkowej, religii i HiTu w szkołach, nic się nie stanie młodzieży gdy wyuczy się moralności i dekalogu! TAK promowania etyki, dla zasad i wartości! Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polska a Polak Polakiem! Szach-mat! Bóg zapłać†
Miastowy
4 dni temu
Po pierwsze religia to nie żadna nauka, więc nie powinna być w żadnej szkole.Religia przeczy celom i idei edukacji! Po drugie religia to świadectwo braku świadomości i sekciarskiego zaczadzenia umysłów, którymi można do woli sterować. A komu na tym najbardziej zależy to chyba oczywista oczywistość. Zzawsze po drodze jest to sektą religijnym i wszelkiej maści dyktatorom/autorytaryzmom i monarchii absolutnej i despotom!
Miastowy
4 dni temu
Do Dodo Zbrodnią to jest szerzenie przez Kk. nienawiści wobec wszelkiej inności, wobec wiary w inne sekty niż Kościół, nauczanie młodzieży nietolerancji, antynaukowego bełkotu i dyskryminacji wg. swojej, chorej ideologii.
Miastowy
4 dni temu
Dlatego musi byc rozdzielnosc kosciola od Panstwa. Wypowiedziec konkordat i kazda religia niech bedzie traktowana tak samo. Niech Ci ludzie placa podatki i niech sami utrzymuja swoich ksiezy. Czemu wszyscy maja to robic skoro do kosciolow chodzi 30% Polakow? To samo z nauczaniem religii. W szkolach jej nie powinno byc. Tylko religioznawstwo ewentualnie. Jak ksiadz chce uczyc swojej religii niech robi to za swoje pieniadze w swoim pomieszczeniu, nie w szkole publicznej, ktora ma uczyc wiedzy naukowej, a nie jakichs wierzen, gusel itd...
Pis Standardy...
4 dni temu
cała prawda o Pis! I ich standardy moralne! wy katolicy nie jesteście chrześcijaninami, bo Chrystus zakazał zabijania nawet w obronie własnej i tak robili ci pierwsi chrześcijanie! Po drugie chrześcijaństwo nakazuje cierpliwie znosić prześladowania i nadstawiać drugi policzek oraz wybaczać i zapomniać wszystko i kochać swojego kata (cierpieć na syndrom Sztokholmski), być niewolnikiem, podnóżkiem itd! A wy katolicy innym nakazujecie żeby wam wszystko wybaczać, żeby inni dawali sobą pomiatać a sami zamiast postępować zgodnie ze swoją wiarą nawet gdy jest to niewygodne to powołujecie się na wartości i ideologie sprzeczne z waszą wiarą. konserwatyści i wierzący(ŻYDZI, MUZUŁMANIE, BUDDYŚCI, HINDUSI, CHRZEŚCIJANIE ITD) : 1. Bierzecie zasiłki i mieszkacie w mieszkaniach socjalnych i bierzecie stypendia, chociaż socjal to pomysł środowisk lewicowych i świeckich! 2. Korzystacie z praw pracowniczych, przepisów chroniących przed dyskryminacją itd (zamiast cierpliwie znosić prześladowania i nadstawiać drugi policzek), Chodzicie do szkół państwowych chociaż to pomysł środowisk lewicowych i świeckich w celu tępienia ciemnoty i zacofania i zabobonu! 3. Przywłaszczacie sobie powszechną edukację (szkoły państwowe) chociaż to pomysł środowisk lewicowych i świeckich! 4. Odmawiacie ludziom sprzedaży :prezerwatyw i innych rzeczy bo są sprzeczne z waszą religią i światopoglądem! (klauzula sumienia i deklarację) zamiast nie wykonywać zawodów polegających na robieniu rzeczy niezgodnych z waszymi wartościami! 5. Powołuje się na wolność, równość tolerancję i demokrację chociaż jesteście ich przeciwnikami! 6. Jak ktoś wam wygranie, że Wasze,, miłój bliźniego" otwartości na drugiego człowieka i szacunek dla drugiego człowieka jest tylko w teorii. A w praktyce wygląda, tak : niekatolick i osoba nie będąca katolikiem to gorszy sort, którego za wszelką cenę z niego trzeba przerobić na was oraz jak ktoś się nie nawróci to go zniszczycie oraz nawet siebie na wzajem żrecie! A WYGARNIĘCIE TEGO FAKTU O OTWARCIU NA DRUGIEGO CZŁOWIEKA I MIŁÓJ BLIŹNIEGO ZAWYWACIE POWOŁYWANIEM SIĘ NA CHRZEŚCIJAŃSTWO A TO TYLKO WYGARNIĘCIE WASZEJ OBŁUDY I HIPOKRYZJI. BO CHRZEŚCIJAŃSKIE I KATOLICKIE ORAZ KONSERWATYWNE WARTOŚCI NAJLEPIEJ NARZUCIĆ INNYM , A SAMEMU KORZYSTAĆ Z WARTOŚCI LEWICOWYCH I ŚWIECKICH BO TAK WYGODNIE! To opis standardów PiS i innych prawicowo religijnych radykałów bez względu na kraj i wyznanie
Nauczyciel
4 dni temu
Każda religia a zwłaszcza patriarchalna wspiera zabobon i przesąd i ciemnotę. A ofiarą zabobonu ciemnoty i zacofania oraz fanatyzmu religijnego zawsze padają niewinni ludzie. Przykład to co się dzieje w Afryce, w Indiach, inkwizycja, polowanie na czarownice, dżuma spowodowana wymordowaniem kotów z powodu fanatyzmu religijnego i zabobonu, zaniedbywanie higieny też z powodu zabobonu (kiedyś w średniowieczu w Europie ludzie starali się nie myć głowy jak najdłużej się da bo wierzyli, że mycie głowy szkodzi na umysł). I ludzie truli się między innymi sporyszem. Edukacja została stworzona w celu propagowania nauki i wiedzy i postępu oraz nowoczesności w celu tępienia ciemnoty i zacofania oraz zabobonu i przesądów oraz fanatyzmu religijnego i ich skutków. A nie po to żeby propagować ciemnotę, zabobon, przesąd, gusła, fanatyzm religijny i pchać ludzi w brzemienne skutki wynikające z fanatyzmu religijnego i wcześniej wymienionych złych rzeczy.
Bbbb
4 dni temu
Kościół katolicki pod pręgierzem ciekawa strona
Kaja
5 dni temu
Popieram Panią dyrektor ma rację
Karol
5 dni temu
Oj będziecie żałowali teraz się śmiejecie razem z Lucyferem ale jeszcze zapłaczecie i to mocno no tak po co religia w szkole no tak jest internet TV Netflix czy wy jako rodzice nie widzicie tego że wasze dzieci przestały rozmawiać z wami na ważne tematy jeszcze troszkę i przestaną brać z was przykład teraz się śmiejecie i głupio gadacie ale otworzycie oczy jak wasze dzieci nie będą miały dla wasz szacunku
buhaha
5 dni temu
Żądam lekcji o "Baśniach" Andersena w wymiarze 2h tygodniowo, a dla chętnych także o "Baśniach" braci Grimm 1h tygodniowo. I oczywiście matura z tego.
Kolo z molo
5 dni temu
A ja w swoich poglądach bardzo mało różnię się od katolika . Na świecie jest ok. 4000 różnych religii . Ja twierdzę , że 4000 jest bez sensu a katolik, że 3999 jest bez sensu. Czyli różnica w ocenie sytuacji to 0,025 jednego procenta. Bardzo mało , prawda ?
Poganin
5 dni temu
Uczniowie też ludzie i to oni powinni decydować czy chodzić na katecheze A w szkołach katolickich niech nauczania jak chcą tylko religię
Krzysztof
6 dni temu
Religia to ważny przedmiot, zwłaszcza w szkołach specjalnych...
Potocki
6 dni temu
Gdy czytam komentarze to stwierdzam fakt,że inteligencja Polska została wymordowana przez Niemców i sowietów!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić