Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Dzięki niemu złapano najważniejszego nazistę. Ujawniono jego tożsamość

32
Podziel się

Ujawniono tożsamość informatora, dzięki któremu udało się pojmać organizatora Holokaustu Adolfa Eichmanna. Po ponad 60 latach imię i nazwisko mężczyzny podano w niemieckiej gazecie "Sueddeutsche Zeitung".

Dzięki niemu złapano najważniejszego nazistę. Ujawniono jego tożsamość
Adolf Eichmann był odpowiedzialny za Holocaust. (Getty Images)
bETOzXdx

Tożsamość informatora pozostawała tajemnicą przez ponad 60 lat. Niemiecki geolog ujawnił Mosadowi informacje, dzięki którym pojmano ukrywającego się w Argentynie Adolfa Eichmanna – organizatora Holocaustu.

Tajemnica rozwiązana

Informator nie żyje od 32 lat, jednak dopiero teraz rodzina zdecydowała się na ujawnienie jego personaliów. Niemiec, dzięki któremu zdobyto cenne informacje, to Gerhard Klammer.

bETOzXdz

Klammer studiował geologię, filozofię i historię w Niemczech, a w 1950 roku wyjechał do Argentyny. W tym samym czasie do tego kraju, pod zmienionym nazwiskiem, przybył wojenny zbrodniarz Adolf Eichmann.

Eichmann zatrudnił się w tej samej firmie co Klammer. Podawał się wówczas za Ricardo Klementa, ale wiele osób znało jego prawdziwą tożsamość. Nazistowska społeczność chętnie mu pomagała i starała się chronić przed wymiarem sprawiedliwości. Klammer również wiedział z kim ma do czynienia i twierdził, że jeszcze na początku lat 50. poinformował o tym niemieckie władze, ale nikt nie zareagował.

bETOzXdF

Klammer wrócił do ojczyzny w 1959 roku i powiedział zaprzyjaźnionemu księdzu, kogo spotkał w Argentynie. Duchowny przekazał informacje biskupowi, a ten prokuratorowi krajowemu Hesji Fritzowi Bauerowi. Klammer miał zdjęcie z czasów pracy w argentyńskiej firmie i adres Eichmanna i dzięki temu udało się odnaleźć nazistowskiego zbrodniarza.

Eichmann zdążył do tego czasu zmienić miejsce zamieszkania, jednak w 1960 roku izraelski wywiad zlokalizował jego miejsce pobytu. Złapano go, kiedy wracał z pracy i przewieziono na pokład samolotu lecącego do Izraela. Dwa lata później Eichamnn został uznanym za winnego zbrodni przeciwko ludności żydowskiej, zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz przynależności do zbrodniczych organizacji. Nigdy nie wyraził skruchy. Zginął na szubienicy.

Zobacz także: Odkrycie na Opolszczyźnie. Masowy grób kobiet i dzieci z czasów II wojny światowej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETOzXea
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Leva Tyva
3 miesiące temu
Zawsze myślałem ze Eichmann to Niemiec...
Zmiesmaczony
3 miesiące temu
Tą samą metodą, co Mosad, nasze służby mogły do Polski sprowadzić niejakiego Stefana Szechtera. Niestety, już za późno na taki ubaw.
Nie daruje.
3 miesiące temu
Mam nadzieję że Morawiecki Kaczyński niedzielski i cała ta mafia ludobójcza też skończy jak ten koleś.
bETOzXeb
Marcinek
3 miesiące temu
Kolejny artykuł z zachodniego portalu, wrzucony nieumiejętnie do tłumacza google, niepoprawiony, po czym opublikowany na pseudo-dziennikarskim portalu z zagranicznym kapitałem. Dno dziennikarskie rodem z Niemiec.
Hermann
3 miesiące temu
podobno Adolf H. uciekł do Szwajcarii, tam operacja plastyczna a po roku wraz z żoną Ewą statkiem z Wenecji wyjechali jako żydzi do Palestyny.Tam byli najbezpieczniejsi, tak nikt ich nie szukał.
pigwa
3 miesiące temu
Mosad doskonale wiedział gdzie się ukrywa i jak go wyciągnąć. W końcu to założyciele Mosadu sfinansowali wszystko Hitlerowi.
nwnnwn
3 miesiące temu
Tak się dzieje jak u władzy jest manipulator i omami lud a lud pójdzie w ciemno za wodzem. Nic innego się nie stało a Niemcy były idealnym kandydatem bo słuchali się władzy i jest tak do dziś. Prawo to prawo, przepis to przepis, żołnierze idealni
imigrant
3 miesiące temu
EICHMANN NIE POWINIEN BYŁ SĄDZONY w IZRAELU, LECZ PRZEZ TRYBUNAŁ MIĘDZYNARODOWY najlepiej na Księżycu.
Polak mały
3 miesiące temu
To chyba dobrze że go dorwali
Obserwator
3 miesiące temu
Wielki krzykacz a słaby biegacz. Kto to?
Leszcz
3 miesiące temu
Szkoda ze to Izrael złapał tego Eichmanna a nie Sowieci, bo tam przyznałby się do wszystkiego, nawet do tego czego nie zrobił, i przede wszystkim wyraziłby skruchę i żal, stalinowski prokurator by mu tego tak nie odpuścił
ERYK ANTYKLER...
3 miesiące temu
EICHMANN NIE MIAŁ SPRAWIEDLIWEGO PROCESU w NOWO POWSTAŁYM PAŃSTWIE ŻYDOWSKIM. NIE POWINIEN BYŁ SĄDZONY w IZRAELU, LECZ PRZEZ TRYBUNAŁ MIĘDZYNARODOWY.
agent
3 miesiące temu
Kulczyk też sfingował swoją śmierć,wiedział co się święci
bETOzXdT
Szwarc
3 miesiące temu
Bardzo PO dobny do dziadka z Rzeszy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić