Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada? Czy jest wolny od szkoły?

8
Podziel się:

Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, co roku wypada 14 października. Jest to dzień, który przypomina, jak ważną rolę w społeczeństwie pełnią nauczyciele i wszyscy pracownicy oświaty. Czy Dzień Nauczyciela w 2022 roku jest wolny od szkoły?

Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada? Czy jest wolny od szkoły?
Dzień Nauczyciela to także Święto Edukacji Narodowej (Pixabay, 14995841)

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela obchodzony jest co roku 14 października. To właściwie Święto Edukacji Narodowej, które w tym roku przypada w piątek. Zazwyczaj tego dnia odbywają się występy uczniów oraz inne szkolne uroczystości, których celem jest upamiętnienie utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. To nie tylko święto nauczycieli, ale także wszystkich pracowników oświaty. 

Czy Dzień Nauczyciela to dzień wolny od szkoły? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od szkoły. Zgodnie z informacją zawartą w Karcie Nauczyciela, tego dnia nie odbywają się zajęcia lekcyjne. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Fakt ten nie oznacza jednak, że dziecko może opuścić szkołę. 

Placówki mają obowiązek zapewnić w tym dniu opiekę uczniom. To, że nie odbywają się zajęcia, nie oznacza, że uczniowie będą się nudzić. 14 października nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach, a jedynie nie prowadzi się w tym dniu zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że 14 października nie jest dniem zupełnie wolnym. Szkoły najczęściej organizują akademie, spotkania czy występy uczniów. 

O tym, jak ma wyglądać przebieg święta, decyduje dyrektor placówki. Zajęcia mają wtedy zazwyczaj formę apeli, przedstawień czy szkolnych uroczystości. To czas, by wręczyć nauczycielom prezenty za ich trud włożony w codzienną pracę z uczniami. 

Dzień Nauczyciela 2022. Historia Dnia Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony jako rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Stało się to 14 października 1773 roku. Początkowo święto nauczycieli było obchodzone 20 listopada, jednak wraz ze wprowadzeniem ustawy nazywanej Kartą praw i obowiązków nauczyciela w 1972 roku, ustanowiono 14 października Dniem Nauczyciela. Z kolei w 1982 roku, gdy wprowadzono Kartę Nauczyciela, zmieniono nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej, by nie wykluczać innych pracowników oświaty.

Zobacz także: Polscy żołnierze szukają rodziców 13-letniego Afgańczyka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Emilia
2 miesiące temu
W szkole moich dzieciaków nie jest to wolny dzień, mają mieć 3 pierwsze lekcje, potem akademia, spotkanie z wychowawczynią w klasie by jej wręczyć las w szkle z poczty kwiatowej i do domu. Nauczyciele potem pewnie balangę będą mieć
polak
2 miesiące temu
Dzien pielegniarki nie jest wolny a lenie uczyciele juz przepracowal sie? Zaraz kilka dni wolnych na swieto zmarlych potem 14dni wolnych na swieta bozego narodzenia ferie zimowe to kolejne kilkanascie dni.nieroby nadrabiac stracony czas z pandemi.uczyciele to najbardziej niezaradna grupa spoleczna.
Taki
2 miesiące temu
Dzień zakochanych dzień księgowej czemu nie wolny. Ciągle narzekają ze programu nie można zrobić to więcej wolnego dać i skrócić godziny pracy do 3h bo ciężko prowadzi się lekcje. Wyliczyłem kiedyś to 200zl za 1h wychodzi nie wliczałem sprawdzenia kartkówek bo to zajmuje no powiedzmy 3h dziennie i 2h przygotowanie się do zajęć cociennie i 5 lat robią to samo kpina..i zmora
Taki
2 miesiące temu
A dzień księgowej, dzien zakochanych czemu nie wolny? a ciągle zarzekają ze programu nie mogą zrobić to jeszcze więcej wolnego i skrócenie do 3h dziennie pracy kiedys wyliczyłem ile nauczyciel pracuje i wyszło 200zl za godzinę nie liczę godzin z karkówek do sprawdzenia bo to zajmuje różnie ale napewno nie 3h dziennie
TZACZARTAN T
2 miesiące temu
T mam dobrego nauczyciela dzieli sie z uczniami prezentami ktore dostanie na dzien belfra a ten bna koNtec roku dlAtego doStaniE oD nAs pApiEroSy z woDkA
Edukator
2 miesiące temu
I po co te wypociny, i ta fałszywa troska. To od dawna nie jest Dzień N., ale ŚEN. A na zaś wszystkiego najlepszego z okazji święta mediów.
Agata🐍
2 miesiące temu
Czekam na artykuł pod tytułem "Nowy Rok 2023.Kiedy wypada? Czy jest dniem wolnym od pracy?" 🤣
Janka
2 miesiące temu
Już odpowiadam. Dzień Nauczyciela jak zawsze wypada 14 października i jak zawsze jest dniem wolnym od zajęć szkolnych. Żenada.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić