Jan Manicki
Jan Manicki| 

„Dzika reprywatyzacja w Warszawie odchodzi do przeszłości”. Prezydent podpisał ustawę

16

Andrzej Duda podpisał ustawę o reprywatyzacji i odszkodowaniach. Reguluje ona procedury zwracania przez miasta kamienic ich przedwojennym właścicielom. Komisja reprywatyzacyjna pod przewodnictwem Sebastiana Kalety dopatrzyła się wcześniej w tej sprawie wielu nieprawidłowości w warszawskim ratuszu.

„Dzika reprywatyzacja w Warszawie odchodzi do przeszłości”. Prezydent podpisał ustawę
Sebastian Kaleta podziękował prezydentowi za podpisanie ustawy o reprywatyzacji (PAP)

Przewodniczący warszawskiej komisji reprywatyzacyjnej Sebastian Kaleta podziękował Andrzejowi Dudzie za podpisanie ustawy o reprywatyzacji i odszkodowaniach. Ustawa została podpisana przez prezydenta w środę. Kaleta stwierdził, że tym samym „dzika reprywatyzacja w Warszawie odchodzi do przeszłości”.

Dzika reprywatyzacja w Warszawie. Komisja wydała blisko 300 decyzji

Sebastian Kaleta przypomniał, że komisja reprywatyzacyjna wydała dotychczas łącznie 278 decyzji. Na ich podstawie, mieszkańcy bezprawnie reprywatyzowanych kamienic powinni uzyskać odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Miasto stołeczne Warszawa zaskarżyło jednak większość decyzji komisji do sądu.

Ustawa o reprywatyzacji. Nowe przepisy chronić będą lokatorów

Kaleta stwierdził, że nowe przepisy spowodują, że niedopuszczalne będzie reprywatyzowanie nieruchomości, w których zamieszkują lokatorzy. Zapobiegnie to wyrzucaniu mieszkańców na bruk. Ma również utrudnić nielegalne przejmowanie nieruchomości zorganizowanym grupom przestępczym.

Tam gdzie są roszczenia, ale również mieszkają lokatorzy, nie będzie można oddać razem z nimi takiego budynku – stwierdził Kaleta.

Obejrzyj także: Drugie dno afery reprywatyzacyjnej? Patryk Jaki o "donosach" na PiS

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić