Dzisiaj Blue Monday. Co to oznacza? Wyjaśnienie tego fenomenu zaskakuje

21

Blue Monday jest nazywany przez wiele osób "najbardziej depresyjnym dniem w roku". Przypada on 17 stycznia 2022. Co może niektórych zdziwić, został wymyślony przez jednego z brytyjskich psychologów na zlecenie agencji PR-owej.

Dzisiaj Blue Monday. Co to oznacza? Wyjaśnienie tego fenomenu zaskakuje
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Blue Monday zawsze przypada w trzeci poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. Tym razem jest to zatem 17 stycznia.

Datę Blue Monday wyliczono przy pomocy specjalnego wzoru matematycznego. Uwzględnia on kilka czynników, choćby meteorologiczne (niskie nasłonecznienie, krótki dzień), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień na nowy rok), ekonomiczne (kończą się płatności kredytów związanych z zakupami na święta).

Radio Zet podkreśla, że 17 stycznia wspomina się o tym, że sporo czasu zostało do wiosny. Niemało dzieli nas również od następnych dłuższych weekendów urlopowych - Wielkanocy czy też okolic 1 maja.

Blue Monday zagrywką PR-ową

Datę Blue Monday wyliczył brytyjski psycholog Cliff Arnall. Po latach wyznał on, że... ten dzień to mit, który został przez niego stworzony na zlecenie jednej z agencji PR-owych.

Ta agencja poprosiła go o wskazanie idealnego dnia lub okresu na wybór urlopu. Uznał, że właśnie połowa stycznia będzie najlepsza na wyjazd, który pozwoli "uniknąć depresji".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić