Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Zrobił to na oczach wszystkich. Ksiądz otworzył koperty z pieniędzmi

1720
Podziel się:

"Ksiądz z Osiedla", a właściwie ksiądz Rafał Główczyński, postanowił nagrać film, w którym ujawnił, ile dostaje po kolędzie. Wyjaśnił też, na jakie cele idą zgromadzone środki.

Zrobił to na oczach wszystkich. Ksiądz otworzył koperty z pieniędzmi
Ksiądz mówi o pieniądzach z kolędy (YouTube, Ksiądz z Osiedla)

"Ksiądz z Osiedla" postanowił obalić wszelkie mity na temat pieniędzy z kolęd. Zaznaczył, że obecnie w jego parafii kolęda jest "na zaproszenie", więc tych odwiedzin jest mniej niż zazwyczaj.

Na przykład podczas jednego z ostatnich wyjść, dokładnie dwa dni temu, miałem do odwiedzenia pięć rodzin, co zaowocowało pięcioma kopertami - relacjonuje na YouTube ksiądz Rafał Główczyński.

Następnie zaczął otwierać koperty. W pierwszej było 50 złotych, w drugiej - 50 złotych, a w trzech kolejnych po 100 złotych. Łącznie zebrał zatem 400 zł.

Oczywiście to nie zawsze są te same kwoty. Czasami ktoś daje mniej - 30 czy 10 zł, czasami nic. Zdarzają się oczywiście też takie sytuacje, że ktoś daje więcej - podkreśla duchowny.

Co się dzieje z pieniędzmi z kolędy?

Środki z kolędy trafiają w ręce proboszcza. Właśnie on to zlicza, a następnie - jak tłumaczy ks. Główczyński - rozlicza się przed parafianami i mówi, na co te pieniądze trafią.

Spora część z tych pieniędzy idzie na diecezję, w sensie - przekazuje się to do kurii. Spora część idzie na parafię - fundusz remontowy czy pokrywanie jakichś opłat. Generalnie w wielu parafiach chyba te miesięczne przychody się nie bilansują - są momenty, kiedy jest ich więcej, ale są też takie, kiedy jest ich mniej i są też różne opłaty w ciągu roku. Teraz każda parafia cierpi bardzo mocno z powodu wzrastających cen za gaz i całego ogrzewania, podobnie zresztą jak wszystkie rodziny i biznesy w Polsce - spostrzega "Ksiądz z Osiedla".

Nie ukrywa, że część pieniędzy trafia do księży. - Nie są to mega wielkie kwoty. Ja na przykład za pieniądze z kolędy kupiłem sobie nowy rower. Nie jakiś mega wypasiony, trochę nawet musiałem dołożyć, ale na rower mi wystarczyło - przekazuje ks. Główczyński.

Dementuje pogłoski, że za pieniądze z kolędy ksiądz może kupić sobie np. samochody. - Być może gdzieś na innych parafiach jest inaczej. Ja tylko mówię o tym, czego ja doświadczyłem - tłumaczy duchowny na YouTube.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1720)
bdb
2 miesiące temu
cha,cha,cha!
bdb
2 miesiące temu
Biedaczek!
bdb
2 miesiące temu
Biedaczek!
Anna 83
4 miesiące temu
Pazerność kleru nie ma granic,i oni się uważają za dobrych księży?wstyd.
abortowanie
4 miesiące temu
jak na kler naloza podatki wy je zaplacicie, to jak rak...
ONA
4 miesiące temu
Jak to jest,że najbardziej narzekają ci co nigdy nic nie dają
gaz
4 miesiące temu
ustawka,a gdzie podatek darmozjadzie,a tak naprawdę to dlaczego żebracie w obcym państwie,wasz kraj to watykan
Agata
4 miesiące temu
kLER POWINIEN PŁACIĆ PODATKI OD POGRZEBÓW ŚLUBÓW ITP JAK ZWYKŁY POLSKI OBYWATEL KOWALSKI NAŁOŻYĆ IM KASY FISKALNE I ROZLICZAĆ ZE WSZYSTKIEGO.
Agata
4 miesiące temu
RYDZYK PŁAKAŁ JAK SPRZEDAWAŁ MAYBACHY OD PONA STASIA.
Kiko
4 miesiące temu
Ale bez pandemii, to maja prawdziwe żniwa. U mnie w bloku jest 110 rodzin - powiedzmy ze 2/3 przyjmuje księdza. W ciągu dnia jedna "ekipa" czyli ksiądz + 2 ministrantów robią średnio 2 do 3 takich bloków. Czyli zaniżając w dół; ok 73 rodziny * 30zł = 2190 zł i to * 2 bloki daje 4380 zł. 4400zł - a to przy wyjątkowo złym dniu gdzie średnia danin jest dwa razy niższa niż zwykle i przy 1 bloku mniej niż zazwyczaj. A ten Ksiądz z artykułu o 400zł pisze... kpina z nas, nas wiernych!!! Skończy się pandemia a Ci dalej będą przekonywać że ledwo co na swoje wychodzą
ula
4 miesiące temu
ja dałam 100 zł, to nie tak dużo, więcej dają
can
4 miesiące temu
a co to mnie obchodzi ile dostal .ja i tak nie daje bo ich nie lubie .
maria
4 miesiące temu
mysle ze byla to wyjatkowo;;oplacona KOLEDA,4 rodziny,nie wiadomo jaka odleglosc domow,Specjalnie na zaproszenie,wiec znane nazwiska,wiec dawali ..duzo""to zaden przyklad,ludzie daja tez bardzo male kwoty,Zalezy od Parafii.dorobil sie idzcie tez wy ,za 400zl,/do podzialu zproboszczem i parafia,
tensam
4 miesiące temu
Zapamiętajcie! Kościół to MAFIA! Powstał by kłamać, oszukiwać, straszyć, często torturować wręcz i naciągać do wydatków wiernych. 100, 200, 700 lat temu nie było kopert - ale były inne formy "darowizn'!!! Spróbowaliby się ludziska nie dostosować...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić