o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Dżuma w kolejnym miejscu na Ziemi. Powróciła po latach

41
Podziel się

W Kalifornii w USA stwierdzono przypadek dżumy. Chora osoba miała zostać ugryziona przez pchłę podczas spaceru z psem w mieście South Lake Tahoe. Pacjent, którego imienia, nazwiska ani płci nie ujawniono, powoli wraca do zdrowia w swoim domu.

Dżuma w kolejnym miejscu na Ziemi. Powróciła po latach
(Getty Images, BSIP)
bDSRCPit

To pierwszy przypadek dżumy w Kalifornii od 5 lat. W 2015 roku dwie osoby zachorowały po kontakcie z zakażonymi zwierzętami w Parku Narodowym Yosemite. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) każdego roku w USA występuje około siedmiu przypadków zachorowań na dżumę.

Dżuma - zwana też "czarną śmiercią" - jest wywołana przez bakterię Yersinia pestis, tj. pałeczkę dżumy. Patogen jest przenoszony najczęściej przez zwierzęta takie jak susły, świstaki czy świnki morskie. Może być również przeniesiony przez pchłę.

bDSRCPiv

Dżuma powróciła do Kalifornii

Typowymi objawami dżumy są nudności, osłabienie, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Symptomy pojawiają się od trzech do siedmiu dni od zakażenia. Dżuma jest chorobą, która może prowadzić do śmierci. Można ją leczyć antybiotykami, jeśli zostanie wykryta stosunkowo wcześnie.

Dr Nancy Williams z hrabstwa El Dorado zaznacza, że "dżuma naturalnie występuje w wielu częściach Kalifornii, w tym w wyżej położonych obszarach hrabstwa El Dorado". Podkreśla, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas spacerów i kontaktów z dzikimi gryzoniami.

bDSRCPiB

Jak podaje "Daily Mail", od 2016 do 2019 roku naukowcy znaleźli 20 gryzoni, które przenosiły bakterię wywołującą chorobę. W tym okresie nie było jednak żadnych doniesień na temat zachorowań na dżumę.

Zobacz także: Zobacz także: Dżuma w chińskiej prowincji. Władze zalecają mieć się na baczności
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSRCPiW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Lukasz
8 miesięcy temu
Dżuma dymieniczna to nie czarna smierć... autorowi sugeruje wrócić do szkoły a nie pisać takie brednie.
ip123
8 miesięcy temu
Środki chemiczne i ogień wypalą wszelkie zarazy a do katastrofy doprowadzą nas proekologiczne , nierozsądne działania niektórych grup. A jeszcze 30 lat wstecz - pomimo działającego brudnego przemysłu były i żyły żaby, zielone rzegotki na liściach, bociany, jaskółki, szpaki, kowaliki, wróble. Teraz zniknęły z mojego zielonego otoczenia. An-2 i Gawrony latały nad lasami i chroniły opryskami drzewa przed kornikami. Stonka ziemniaczana została przywleczona z USA. A teraz to jest tragedią w przyrodzie przez nierozsądne promowanie ochrony wilków i niedźwiedzi. Sarny i jelenie uciekły z gór i chronią się w pobliżu osad ludzi. Oby na zdecydowaną reakcję nie było zbyt późno. Sprawdźcie, jak chronią przyrodę Słowacy a jak to robią nasi nawiedzeni EKO.
Eee?
8 miesięcy temu
Jak coś może zniknąć ?
bDSRCPiX
BudkaBorys
8 miesięcy temu
Najwiękasza dżuma to POwracajacy bolszewizm pod tęczową flagą,a co do dżumy to w chinach nie została zwalczona nigdy tak jak i u ruskich,ale kto chciał posiąść te wiedzę ten posiadł,a kiepy z pod znaku POKO zawsze zdziwione.
CNNNC
8 miesięcy temu
Klamstwo powtarzane tysiac razy staje sie prawda - minister propagandy III Rzeszy Goebels
Najnowsze komentarze (41)
Morfeusz
8 miesięcy temu
Dżuma sruma, covid srowid. Rzygać się już chce tym wszystkim. Jak cywilizacja ma się skończyć to się skończy, czy tego chcemy czy nie. Na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Wirusy, bakterie i inne tego typu badziewia były i będą. Przyczyniają się do tego migracje ludzi szczególnie brudnych uchodźców którzy roznoszą wszelkiego rodzaju badziewie. Walić te wszystkie wirusy, bakterie i grzyby.
𝘾𝙝𝙞𝙣𝙮
8 miesięcy temu
𝙕𝙖𝙗𝙞𝙟𝙚𝙢𝙮 𝙘𝙖𝙡𝙮 𝙨𝙬𝙞𝙖𝙩 𝙩𝙮𝙡𝙠𝙤 𝙢𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙩𝙧𝙬𝙖𝙢𝙮 𝙗𝙤 𝙢𝙖𝙢𝙮 𝙣𝙖 𝙩𝙤 𝙬𝙨𝙯𝙮𝙨𝙩𝙠𝙤 𝙡𝙚𝙠 𝙝𝙖𝙝𝙖𝙝𝙖 𝙞 𝙠𝙤𝙨𝙢𝙞𝙩𝙤𝙬 𝙣𝙖 𝙬𝙖𝙨 𝙯𝙚𝙨𝙡𝙚𝙢𝙮!!!!!
kojot
8 miesięcy temu
cały trzeci świat tu się zjechał- Chiny, Indie, Afryka itd- i gmin z demoludów, więc co się dziwić.
STOP NWO
8 miesięcy temu
Najpierw ściemaświrus, a teraz dżuma. Nowa metoda, straszenia chorobami cały świat
Pogromca
8 miesięcy temu
Nie słuchajcie tych bzdur, Karolina wstyd takie głupoty pisać, Karolina na wet nie wie co to jest i oczym pisze, wstyd.
kap'sel
8 miesięcy temu
W południowych stanach USA już kilkakrotnie pojawiały się przypadki dżumy gdyż w Kalifornii, Arizonie i w Nowym Meksyku znajdują się siedliska tej choroby, roznoszonej przez pchły bytujące w sierści szczurów, wiewiórek i nieświszczuków czarnoogonowych oraz innych małych ssaków żyjących w tych stanach. Wystarczy wybrać się na wycieczkę w plener aby zarazić się dżumą. I tak są to dość rzadkie przypadki, co mogło nasunąć kalifornijskim specom od broni biologicznej pomysł aby pałeczki bakterii dżumy wykorzystać jako broń. Zapewne dlatego w Chinach oprócz koronawirusa pojawiła się też dżuma.
CIEKAWSKI
8 miesięcy temu
Teraz Jankesi tę dżumę przywiozą do Polski , Duda im oczywiście podziękuje !
nex
8 miesięcy temu
I to jest problem a nie mało groźny korona wirus
bDSRCPiP
Putrycy
8 miesięcy temu
Powrót Dżumy w sensie chorobowym czy ideologicznym !!
ZetThemAll
8 miesięcy temu
Jak pisałem, że miasta zarządzane przed Demokratów, w szczególności w Kalifornii, updają i że San Francisco i parę innych miejscowości ma już nawet służby powołane specjalnie do sprzątania ludzkich odchodów i igieł - to nikt nie wierzył. Epidemia jest kwestią czasu.
Thru
8 miesięcy temu
Najbardziej niebezpieczną, śmiertelną chorobą jest ta, na którą nigdy nie wynaleziono i nie uda się znaleźć lekarstwa - głupota...Od tej choroby zaczyna się każdy problem gatunku, któremu wydaje się, że stoi na czele łańcucha pokarmowego i może ze wszyskimi i wszystkim robić, co tylko zechce. Do czasu, jeszcze trochę...
Gaj Gizbern
8 miesięcy temu
Nic im nie będzie póki Covida nie złapią. Dżuma to tylko choroba współistniejąca
PiS
8 miesięcy temu
się szerzy?
475i
8 miesięcy temu
Trzeba znowu coś wymyślić.....gonić króliczka...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić