o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Dżuma. Czy czarna śmierć dotrze do Polski? WHO nie ma wątpliwości

213
Podziel się

W Chinach znów pojawiła się dżuma. Tamtejsze władze wprowadziły III poziom zagrożenia w czterostopniowej skali. Nie można m.in. polować na zwierzęta, które mogą być nosicielami bakterii wywołujących straszliwą chorobę. Czy czarna śmierć może dotrzeć do Polski?

Dżuma. Czy czarna śmierć dotrze do Polski? WHO nie ma wątpliwości
Dżuma doprowadziła do śmierci wielu osób (Pixabay)
bDZebzrF

Wiele osób z niepokojem spogląda na to, co dzieje się w Chinach. Nie dość, że kraj mocno odczuł skutki koronawirusa, to jeszcze teraz pojawiły się nowe przypadki dżumy.

Na szczęście rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nieco uspokoiła. Oceniła, że Chiny dobrze poradziły sobie z nagłym wystąpieniem choroby.

Dżuma dymienicza towarzyszy nam od stuleci. Na ten moment nie uważamy jej za czynnik wysokiego ryzyka. Obserwujemy przypadki w Chinach i przyglądamy się im bliżej, współpracując z chińskimi i mongolskimi władzami - powiedziała Margaret Harris.
bDZebzrH

To oznacza, że póki co nie ma obaw, iż dżuma może dotrzeć do Polski. Na pewno jednak nie można lekceważyć żadnych sygnałów. Sytuacja może przecież się zmienić.

Zobacz także: Pierwsza plaga w historii ludzkości. Duńscy eksperci przedstawili nowe dowody

Dżuma. Ta choroba jest bezlitosna

Dżuma to ostra bakteryjna choroba zakaźna. Do infekcji dochodzi zwykle w wyniku pokąsania przez pchły (głównie szczurze). W przypadkach nieleczonych, śmiertelność z powodu dżumy dymieniczej szacuje się na kilkanaście do nawet 80 procent.

bDZebzrN

Co robić, by nie zakazić się dżumą? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z dzikimi martwymi zwierzętami i sytuacji, w których może dojść do pogryzienia przez gryzonia. Warto też używać środki przeciw pchłom u zwierząt domowych.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZebzsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(213)
Joanna K.
8 miesięcy temu
Największa dżuma na świecie, w połączeniu z cholerą to ta WHO. Zgadzacie się ? Po co ta firma istnieje, zeby zatruwać nam życie ?
Polszczyzna
9 miesięcy temu
"Na ten moment" to anglicyzm. "Uzywac srodki" nie istnieje w jezyku polskim - mozna tylko albo STOSOWAC SRODKI albo UZYWAC SRODKOW
Mirand62
9 miesięcy temu
W 2017 roku na Madagaskarze z powodu dżumy zmarło ponad 120 osób.Tam co kilka lat pojawiają się jej ogniska, chorują setki osób. I nikt do tej pory nie organizował.
bDZebzsj
Corrado
9 miesięcy temu
Jak najbardziej można się spodziewać je już w krótce i u nas. Pracodawcy szukają taniej siły roboczej w całej Azji. Już pracują w naszym zakładzie, Mongołowie, Gruzini,Indonezyjczycy, Tybetańczycy. Obecność dżumy potwierdzono w Rosji (góry Ałtaj), pogranicze z Mongolią i Chiński. Przenoszona przez pchły,A oni raczej do czysciochow nie należą, wody chyba nie lubią, bo zdaża się, że wykręca nos.
Mama
9 miesięcy temu
Nie wiem czy straszą czy nie. Nie wiem ile w tych artykułach prawdy i ile prawdy w przekazywanych nam informacjach. Wiecie kogo mi szkoda? Najbardziej szkoda mi naszych dzieci. Ja mam 40 lat. Dużo już w życiu widziałam i...trudno. ale dzieci mam jeszcze małe 2 i 5,5 roku. Takie kochane i niewinne, które same jeszcze nie potrafią się sobą zaopiekować. Jeszcze jestem im potrzebna- rodzice są potrzebni, rodzina, rówieśnicy, społeczeństwo... I tyle mają przed sobą, dzieciństwo, młodość, dorosłość. Uchowaj Boże nasze dzieci w jakimkolwiek wieku by nie były.
Twój Nick
9 miesięcy temu
Z koronką coraz więcej ludzi przegląda na oczy to trzeba sięgnąć po inny kaliber.. ten świat jest na równi pochyłej do samozagłady
Martynka
9 miesięcy temu
Dobrze że na tą dżume są szczepionki😉
wniosek
9 miesięcy temu
widać myć ręce to za mało, nogi myć trzeba co 10 kroków conajmniej
Dziadek
9 miesięcy temu
Wszyscy tak się zachowujemy jak byśmy byli na 100 procent pewni że rankiem się obudzimy
Maryla
9 miesięcy temu
Wydawałoby się że żyjemy w bardzo dobryn czasie. Jest niby bezpiecznie,niby dostatnio, niby higienicznie pod opieką specjalistów. Ale to tylko złudzenie. Nie ma juz prawie Judymow, polityce myślą tylko jak się dobrze ustawić i oczywiscie rodzinę. Czy kogoś tak naprawdę interesujemy? Bisnes, bisnes i jeszcze raz bisnes rządzi ludzkościa. Juz się prawie tym nie martwię. Prawie.
VitoYoutube
9 miesięcy temu
Ja myśle żeby wysłac who do chin a tan ich torturowac do puki sie nie zakaza dżumą co nie?
Zdrowy
9 miesięcy temu
Czarna śmierć zabiła miliony a rząd więcej chorzy renciści mają głupie 1000zł wydają za mieszkanie 500zł plus gaz prąd leki 200zł gorzej jak dzuma
369
9 miesięcy temu
Eee no fajnie ,ciekawe czym za nie długo będą straszyć ... Brak słow
bDZebzsb
Sprawiedliwy
9 miesięcy temu
Who należy zbombardować. Wtedy na świecie będzie spokój.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić