aktualizacja 

Dzwonią do seniorów, mówią, że "lekarz" wszystko potwierdził. Uważajcie

3

Oszuści kolejny raz dali o sobie znać, tym razem wykorzystując metodę na koronawirusa. Złodzieje zadzwonili do dwóch seniorów z Bytomia, podając się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19. Po chwili do rozmowy włączył się rzekomy lekarz, który wszystko potwierdzał i doradzał pilną terapię ratującą życie. Oczywiście za ogromne pieniądze.

Dzwonią do seniorów, mówią, że "lekarz" wszystko potwierdził. Uważajcie
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Oszuści żerują na dobrym sercu starszych osób i na strachu o życie bliskich. Często grają na emocjach, płacząc, krzycząc oraz strasząc poniesieniem sporych wydatków. W ten sposób wywierając presję, chcą wymusić szybką reakcję.

W miniony weekend złodzieje, podając się za lekarzy, wyłudzili pieniądze od dwóch mieszkańców Bytomia. Podczas rozmowy telefonicznej wmówili seniorom, że ich bliscy są ciężko chorzy na COVID-19 i konieczna jest droga terapia ratująca życie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami
Pamiętajmy, że nikt nie może od nas żądać pieniędzy za leczenie chorego na Covid-19, leki czy diagnostykę. Chory jest leczony za darmo, więc nie dajmy się oszukać! Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję - przypomina policja.

Kilka dni wcześniej bytomska policja informowała o cyberprzestępcach, którzy rozsyłają wiadomości e-mailowe rzekomo pochodzące od zastępcy Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadkom. Marcina Bednarza.

Do wysyłanych przez oszustów wiadomości dołączany jest załącznik w formacie "pdf". Z jego treści wynika, że osoba, która jest adresatem wiadomości jest podejrzana o przestępstwa pedofilskie i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy. Jej celem może być kradzież naszych danych, czego konsekwencją może być utrata pieniędzy.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić