Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Emerytury stażowe. Dla kogo wcześniejsze emerytury?

9
Podziel się:

Eksperci prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawiciele "Solidarności" pracują nad nowym projektem. Emerytury stażowe pozwolą na przejście na emeryturę przed skończeniem 60 lat.

Emerytury stażowe. Dla kogo wcześniejsze emerytury?
(Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Nowy projekt spodoba się osobom, które chciałyby szybciej przejść na emeryturę. Reforma zakłada zakończenie kariery zawodowej po przepracowaniu 35 lat przez kobiety, a 30 przez mężczyzn - bez względu na wiek. Andrzej Duda mówił o tym już w 2015 roku podczas pierwszej kadencji, jednak rząd zablokował ten pomysł. Teraz prezydent podejmie drugą próbę.

W Kancelarii Prezydenta ruszyły prace nad ustawą. Za około 3 miesiące zostanie zgłoszona do Sejmu jako inicjatywa prezydenta. Najprawdopodobniej nie wejdzie jednak w życie z uwagi na zbyt wysokie koszty. Według ZUS-u kosztowałoby to nawet 9 miliardów złotych. Związkowcy nie dają jednak za wygraną.

Wcześniejsze emerytury miałyby pomóc w negocjacjach z górnikami. W przypadku zamknięcia kopalń rząd złagodziłby gniew górników za pomocą emerytur. Eksperci zwracają jednak uwagę, że wysokość świadczeń zadowalałaby tylko nielicznych. Osoby zarabiające najniższą krajową otrzymaliby bardzo niską emeryturę, która nie pozwalałaby na zapłacenie podstawowych opłat.

Zobacz także: Kinga Duda w kancelarii ojca. Beata Szydło wprost o pojawiającym się dylemacie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Krystyna
2 lata temu
Jak długo będą nam wmawiać że nie zarobiliśmy na godne emerytury stazowe 35 lub 40 lat pracy To proszę o wyjaśnienie że ktoś zarobił na godziwa emeryturę pracując 20 lat
dawid
2 lata temu
Ujjj, z tymi emeryturami to tylko coraz gorzej, bez własnych oszczędności to będzie ciężko. Z tego też punktu patrząc doceniam ppk, bo tu mogę najłatwiej oszczędzić całkiem sporo i zapomnieć o problemie
Do Polak 1960
2 lata temu
Naprawdę nie wiesz czemu PO i PSL podwyższyło wiek wiek emerytalny!? Aby Tusk mógł zwiać do Brukseli i zająć ciepłe stanowisko w UE.
Polak1960
2 lata temu
Do nick Jola. Od kiedy jesteśmy na TY,tak trudno zachować odrobinę kultury, domyślam się kim pani jest.Tym komentarzem tylko potwierdza pani opinię o Was.
41z 62
2 lata temu
Ustawa do sejmu za 3 mc. ale jak piszą raczej nie wejdzie w życie. Za to 3 mc. będziemy starsi, będzie nas już mniej i spokój dla rządu, że oni chcieli.
Jon
2 lata temu
Nie było trafniejszej propozycji dla ludzi pracy . Poprzednia ekipa rządzących przed PiS wszystko co robili było anty pracownicze. Dlatego już nie rządzą i oby juz nigdy nie doszli do władzy.
Kama
2 lata temu
mam 40 lat pracy, dwa fakultety i nie mam 60 lat. Uważam że emerytury stażowe to najlepszy pomysł. Jak wszystkie umowy będą oskładkowane to będą pieniądze na emerytury. Mam tu na uwadze – wojsko , policję, wymiar sprawiedliwości, diety posłów i senatorów. Każdy kto pracuje odkłada , dlaczego pracujący muszą utrzymywać elity, ich wynagrodzenia bo z budżetu państwa a potem ich emerytury. Niech każdy oddaje te 30 %.
Staż 1980
2 lata temu
Nareszcie coś w tej sprawie ruszyło. Czekamy na rezultaty!
Polak1960
2 lata temu
Co to jest WCZEŚNIEJSZA emerytura to wiedzą policjanci, strażacy i inne służby bo już 15 latach "pracy" idą na emeryturę TEŻ MAJĄ 600zł BRUTTO EMERYTURY ???????.W jednym z teleturniejów telewizyjnych jeden z tych "nibypracujących" w wieku przed 40-stką przedstawił się jako emeryt "PO 17 LATACH CIĘŻKIEJ PRACY W POLICJI".To jest policzek i kpina z ludzi którzy naprawdę pracują na ten rząd i na te służby.Solidarność? dogaduje się z każdym rządem, największy ich popis (dla mnie) to blokada sejmu PO PRZEGŁOSOWANIU przez platformę ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego i do tej pory nie wiem czemu miała służyć ta pokazówka.Ta ustawa "emerytura stażowa" będzie następną i pewnie nie ostatnią kpiną z naprawdę pracujących z której nikt nie będzie mógł skorzystać.Taki już los zwykłego ciężko pracującego Polaka zawsze traktowanego jak "krowa dojna".
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić