Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Dagmara Smykla
|

Etna się przebudziła. Apokalipsa we Włoszech? Wygląda jak koniec świata

90
Podziel się

Etna, największy aktywny wulkan w Europie, wybuchła w niezwykle efektowny sposób. Z krateru wydostały się lawa i kłęby gęstego dymu, a zdjęcia i nagrania z tego niezwykłego spektaklu obiegły cały świat. Wielu internautom widok przywodzi na myśl apokalipsę.

Etna się przebudziła. Apokalipsa we Włoszech? Wygląda jak koniec świata
Etna wybuchła. Niesamowite zdjęcia (Twitter.com)
bFdPNWUR

Etna przebudziła się, wypluwając z siebie pokaźne ilości lawy i dymu. Obecną erupcję poprzedziło 17 wstrząsów sejsmicznych, najsilniejszy poprzedzał wybuch i miał 2,7 stopnia w skali Richtera. Kiedy mieszkańcy pobliskiego miasta Katania obudzili się w poniedziałek, powitała ich gruba warstwa pyłu przykrywająca ulice.

Sam wybuch był widoczny nawet z Kalabrii. O rozwoju wydarzeń na bieżąco informują lokalne służby. Włoscy naukowcy poinformowali, że lawa wydostaje się na powierzchnię z dwóch szczelin. Aktywność Etny ma charakter zmienny z tendencją do zmniejszania się - podał włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

bFdPNWUT

Etna wybuchła. Niesamowite zdjęcia

Kamery monitoringu zarejestrowały moment przebudzenia Etny. Trzeba przyznać, że to iście spektakularny widok, wulkan wyglądał jak fontanna lawy.

bFdPNWUZ

Swoje zdjęcia publikują też w internecie mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wielu żartobliwie przypomina, że w 2020 roku nic już nie powinno nas zdziwić. Inni porównują widok erupcji Etny do końca świata.

2020 to nie rok, to rosyjska powieść - komentuje internauta.

Ostatni wybuch Etny miał miejsce w kwietniu tego roku. W przeszłości bywało bardzo niebezpiecznie. Największy i najwyższy wulkan w Europie mocno dał o sobie znać m.in. w 2017 roku. Wówczas z powodu erupcji ucierpiało 10 osób, w tym ekipa dziennikarzy BBC.

bFdPNWVa
Zobacz także: Zobacz też: Twardy lockdown w Niemczech. Stanowcza decyzja Merkel
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdPNWVu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(90)
franek
rok temu
"klimat" odpowiada na wyzwanie.....
Mallutkie
rok temu
Apokalipsa z greckiego znaczy OBJAWIENIE!!!!! Masakra, że w XXI wieku ludzie mylą to z końcem świata (googlowac i jeszcze raz googlowac)
TVP abc
rok temu
Człowiek wydala CO2 drogą oddychania. Podczas spokojnego oddychania 16 oddechów na minutę i objętości oddechowej 500 ml, wentylacja minutowa wynosi 8 l. Wentylacja roczna 365x24x60x8=4204800 l powietrza(4204,8 m3). W powietrzu wydechowym jest ok. 4% dwutlenku węgla, zatem w ciągu roku człowiek wydycha około 168 m3 tego gazu. Gęstość CO2 w warunkach normalnych to około 1,8 g/cm3. Człowiek rocznie wydycha więc 302,4 ton CO2. Planetę zamieszkuje 7,6 mld ludzi. Rocznie wszyscy wydalają około 2,3 mld ton CO2. W związku z faktem, że nie wszyscy stale spokojnie oddychają, a także z coraz powszechniejszą hiperalimentacją i epidemią otyłości, wyliczona wartość może być jednak większa. Etna natomiast dziennie produkuje 16000 ton CO2, co rocznie daje 5,8 mln ton. To 414 razy mniej niż wytwarzają ludzie oddychając. Wszystkie wulkany na świecie emitują ŚREDNIO 0,3 mld ton CO2 rocznie. To ponad 7,5 razy mniej niż wytwarzają ludzie oddychając (wulkany podwodne nie mają istotnego wpływu). Lecz tak naprawdę te dane są mało istotne, bo nie jest tu w znacznym stopniu zaburzony obieg węgla. Prawdziwą katastrofą jest spalanie paliw kopalnych, które wcześniej, tkwiąc głęboko pod ziemią nie pełniły żadnej roli w obiegu węgla w przyrodzie. W wyniku spalania tych pokładów człowiek wytwarza monstrualną ilość 36 mld ton rocznie. To w połączeniu z postępującą deforestacją przyczynia się do tak gwałtownego wzrostu stężenia CO2 w atmosferze, jaki nie miał miejsca od milionów lat. Jeśli człowiek nie przestanie wytwarzać takich ilości CO2, globalne ocieplenie zacznie samo się napędzać m.in. przez uwalnianie się metanu z wiecznej zmarzliny, zmniejszanie się powierzchni lodowców (odbijających energię słoneczną) i lasów (pochłaniających CO2). Będzie nas wtedy czekać kolejne masowe wymieranie gatunków. Człowiek wyginie przez własną głupotę, niechęć do zauważenia skutków swoich działań i chowanie głowy w piasek, że to nie ludzie zmieniają klimat, tylko wulkany.
bFdPNWVv
Janusz
rok temu
Wszystko przez szczepionki i 5G!
Antychryst
rok temu
Dane z NOAA 2018 rok Człowiek wyemitował 32mld ton co2 wulkany 0,235mld ton. Macie jeszcze jakieś pytania?
Kas
rok temu
Będą silne trzęsienia ziemi a miejscami głód i zaraza, ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Ew. Łukasza 21:10 Biblia przepowiedziała to 2000 lat temu że przy końcu czasów takie rzeczy będą się działy i będą się nasilać
lis
rok temu
To Italy już ma po pakietach CO będzie musiała dokupić od spekulantów od biznesu klimatycznego!
Oburzony
rok temu
Greto, gdzie jesteś? Ratuj!!!
Rozwiązanie
rok temu
Coś takiego powinni zamontować na Wiejskiej
Johny
rok temu
Koronka, wulkanik to i może teraz czas na atomik od wujka Kim Dzwon Kuna albo od sułtana z Persji ? Nie strasz nie strasz bo się ...
Ave PiS
rok temu
W Polsce Morawiecki wprowadziłby nowy podatek dla obywateli, ze względu na nasze bezpieczeństwo i nasze zdrowie :D
Zimny oklad
rok temu
To bedzie Armagedon.Cierpliwosc Najwyższego sie wyczerpała.Ludzkosc miała dosc czasu na opamiętanie.Czyzby to wielu dziwiło?
Anakonda
rok temu
Komisja europejska nałoży kary za emisję CO2
bFdPNWVn
Lilek
rok temu
Najwieksza apokalipsa to sensacyjne wierszówki pisane przez niedouczonych pismaków byle tylko kase zainkasować. Gdyby nie sensacyjne nagłówki z Wuhan to pandemi tez by nie było tylko zmutowana grypa. Prawdziwe dziennikarstwo jest dzisiaj niezwykla rzadkością a coraz głupsze społeczeństwo nie umie oddzielić ziarna od plew i jakby co to tylko panikę siac
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić