Facebook ostrzega. Nawet milion użytkowników mogło się na to nabrać

17

Facebook zaniepokoił swoich użytkowników informacją, że ich dane logowania mogły zostać skradzione. Okazuje się, że w sklepach z aplikacjami dla systemów operacyjnych Apple i Android znalazły się fałszywe programy, których twórcy podszywają się pod legalne aplikacje mobilne.

Facebook ostrzega. Nawet milion użytkowników mogło się na to nabrać
Facebook ostrzegł swoich użytkowników (Getty Images, The Good Brigade)

Ostrzeżenie dla użytkowników Facebooka. Nawet milion poszkodowanych

Nasi analitycy bezpieczeństwa wykryli w tym roku ponad 400 złośliwych aplikacji na Androida i iOS, które zostały zaprojektowane w celu kradzieży danych logowania do Facebooka i włamania się do kont użytkowników - przekazał w najnowszym komunikacie David Agranovich, dyrektor ds. przeciwdziałania zagrożeniom na Facebooku.

Szkodliwe aplikacje zostały przesłane do sklepów z aplikacjami Apple oraz Google Play i podszywały się pod popularne, acz niepowiązane ze sobą programy. Niektóre wyglądały na legalne oprogramowanie do edycji zdjęć, inne do złudzenia przypominały znane użytkownikom odtwarzacze muzyki lub darmowe gry.

Przedstawiciele Mety uspokajają, że wszystkie wykryte przez nich złośliwe aplikacje zostały usunięte ze sklepów z aplikacjami na iOS i Androida jeszcze przed opublikowaniem komunikatu. Niestety, zanim doszło do ich ujawnienia, około milion użytkowników mogło ściągnąć je na swoje urządzenia mobilne.

Ostrzegamy osoby, które mogły nieświadomie narazić swoje konta, pobierając te aplikacje i udostępniając swoje dane uwierzytelniające. Obecnie pomagamy im zabezpieczyć konta – dodał Agranovich.

Wspomniane aplikacje działają na zasadzie kopiowania wyglądu i funkcji rzeczywistych programów. Po ich uruchomieniu pojawia się ekran logowania do Facebooka i często jest to jedyna opcja, by uzyskać dostęp do pełnej wersji programu. Zalogowanie się za pośrednictwem serwisu powoduje, że dane pozyskane z jego serwerów zostają przesłane do twórców szkodliwego oprogramowania.

Aby uwiarygodnić bezpieczeństwo, ich twórcy fałszywych aplikacji wykupowali oceny i opinie w sklepach. Facebook poradził użytkownikom, aby zachowali ostrożność podczas instalowania aplikacji mobilnych wymagających logowania.

Bądźcie podejrzliwi wobec aplikacji do edycji zdjęć, która wymaga loginu i hasła do Facebooka, zanim z niej skorzystacie – podkreślają przedstawiciele Mety.
Zobacz także: Jak prowadzić biznes i pozostać szczęśliwym? "Nadal żyjemy w świecie, w którym to jest trochę tabu"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić